שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בת 3 במצב קריטי לאחר דום לב במהלך ניתוח עיניים

  הפעוטה עברה ניתוח שגרתי לתיקון פזילה בשתי עיניה בבי"ח אסותא; במהלך הניתוח דִמם לבה ובמשך דקות ארוכות לא עבר חמצן למוחה. היא הועברה במצב קריטי לביה"ח לילדים 'שניידר'. מנהל טיפול נמרץ שניידר: מדובר באירוע חריג באופן קיצוני. משרד הבריאות פתח בחקירה. האם המודאגת: אני רק רוצה את הילדה שלי

  פעוטה בת 3 ממודיעין הובהלה היום (ה') אחר הצהריים לבית החולים לילדים 'שניידר' בפתח-תקווה כשהיא חסרת הכרה ובמצב קריטי, לאחר שלקתה בדום לב במהלך ניתוח עיניים שעברה בבית החולים 'אסותא' בתל-אביב.

   

  הפעוטה, שהוגדרה על-ידי הוריה כבריאה לחלוטין, סבלה מבעיות פזילה קלות בשתי עיניה. בשעות הצהריים המוקדמות נכנסה הפעוטה לניתוח בבית החולים 'אסותא'. היא הורדמה, והרופא החל בביצוע הניתוח, שנחשב שגרתי. הניתוח בעין אחת עבר בהצלחה וללא כל תקלות והרופא החל בביצוע הניתוח בעין השנייה, ואז לפתע התרחש אירוע לבבי, הילדה איבדה את הכרתה ומצבה הדרדר.

   

  בעקבות זאת הובהלה בדחיפות לבית החולים 'שניידר', המותאם במיוחד לטיפול בילדים, גם במצב חירום. כעת נמצאת הפעוטה במחלקת טיפול נמרץ ומצבה מוגדר קריטי. "מצבה קשה מאוד. היא חסרת הכרה ונתגלו אצלה סימנים לפגיעה מוחית. בשלב זה איננו יודעים האם הפגיעה הפיכה או לא. משך הזמן בו לא הגיע חמצן למוח הוא זמן לא מבוטל. לא ידוע בדיוק כמה, אבל כזה שמספיק לגרום נזק", סיפר הערב ל-ynet ד"ר טומי שינפלד, מנהל מחלקת טיפול נמרץ בבית החולים 'שניידר'. "במצב שכזה אין הרבה מה לעשות. אנו מנשימים אותה ומעניקים לה תרופות נגד פירכוסים, ושומרים על לחץ-דם ודופק סבירים", הוסיף ד"ר שינפלד.

   

  הוריה של הילדה היו במהלך שעות הערב המומים וכואבים. "אני לא מעכלת את זה. היא נכנסה לניתוח שגרתי לסדר פזילה וזה מה שקרה לה. אני לא מאמינה שזה קורה לי. זה פשוט סיוט", סיפרה הערב ל-ynet דבורה, האם המודאגת. "הרופאים אמרו לי שמצבה קריטי. אני לא זוכרת באיזה שלב בדיוק זה קרה. אנחנו המתנו בחוץ והרופא בדיוק התחיל את הניתוח בעין השנייה ואז זה קרה. אנחנו לא מחפשים אשמים ולא חושבים על זה בכלל. אני לא מאמינה שזה קרה לי, אני רק רוצה את הילדה שלי", הוסיפה דבורה.

   

  "אירוע חריג במיוחד"

   

  "מדובר באירוע חריג ביותר, המתרחש אולי פעם אחת או פעמיים בשנה בכל הארץ", אמר דר' שינפלד. "ניתוחים שכאלה בקרב ילדים מתרחשים אלפי פעמים בשנה, אבל סיבוך כמו שארע כאן הוא ממש חריג, במיוחד כשמדובר בילדה בריאה לחלוטין. ידוע שיש לעתים האטה של הדופק בניתוחים כאלה, אבל בדרך-כלל זה עובר בסדר. אצל מבוגרים זה מעט יותר נפוץ, כי הם לעיתים סובלים מבעיות רפואיות שונות, אבל לילדים מערכות גופניות חזקות יותר, ולכן זה לא אמור לקרות", הוסיף.

   

  לדבריו, בתי החולים בארץ מצוידים במערכות ניטור ובקרה מעולות, אשר מצמצמות בהרבה את הסבירות לאירועים מעין אלו. "גם כשישנם כל האמצעים לניטור ובקרה, מסתבר שאירועים כאלו עדיין מתרחשים. זה קורה בכל העולם, למרות המכשור המתקדם. מדי פעם אני קורא על מקרה נוסף, למרות שהכל נעשה כשורה. יהיה צורך לנתח את התרשימים ולבצע תחקיר ולראות מה קרה. בכל מקרה מדובר בארוע חריג בצורה קיצונית", אמר ד"ר שינפלד.

   

  תגובת בית החולים 'אסותא': "במהלך ניתוח שעברה הילדה היום בבית החולים, אירע סיבוך נדיר שגרם לירידת דופק עד כדי דום לב והחייאה ממושכת בעטיו. בית החולים פעל מיד כפי שנדרש במצבים כאלה, כולל הזעקת מומחה, מנהל מחלקת הרדמה בילדים מבית חולים אחר, כגיבוי. עם תום הטיפול באירוע פנינו כנדרש למשנה למנכ"ל משרד הבריאות, ד"ר יצחק ברלוביץ', ודיווחנו לו על המקרה. הוקמה ועדת בדיקה פנימית מיידית לבדיקת המקרה, שכבר נטלה עדויות מכל המעורבים באירוע ותסיים את עבודתה תוך מספר ימים. אנו מקווים שהילדה תתגבר ותחזור לעצמה תוך זמן קצר, ומתפללים לשלומה. אנו עומדים בקשר עם הורי הילדה ונסייע להם ככל שיידרש".

   

  המידע הראשוני הגיע באימייל האדום
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עופר מאיר
  הילדה איבדה הכרתה ונמצאת במצב קריטי
  צילום: עופר מאיר
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים