שתף קטע נבחר

תתאמנו על כפר ערבי

פינוי שלו של קיבוץ בנגב זה נחמד, אבל דרושה הדמיה קרובה יותר למציאות. כפר בדואי לא מוכר יוכל להיות הכנה טובה לצונאמי הצפוי

ככל שמתקרב מועד ההתנתקות, מגלה מערכת הביטחון את מורכבות המשימה. השוטרים והחיילים עומדים להתמודד עם פקודה שאין לה תקדים ואין לה אח ורע במדינות דמוקרטיות. הם נדרשים להפוך את כל היש בגוש קטיף לאין, ולשם כך - ליצור "תורת לחימה" יש מאין. הרעיון לשכור יישוב יהודי בנגב, על תושביו, כדי לדמות את עקירת גוש קטיף ולתרגלה, מעיד על יסודיות ארגונית ומבצעית של הוגיו. אמנם, פינוי קיבוץ מדמה את שיחוו המפנים. דפיקה על דלתה של משפחה ובה הורים וילדים, כניסה לבית והוצאת יושביו. ואולם, אווירת התרגול השלווה אין בה כדי להכשיר את ליבותיהם של המפנים להתנגדות האמיתית הצפויה להם. וכך, הם עלולים להגיע אל המשימה לא מוכנים, ולהיכשל בה.

 

אם רוצים לבדוק את הקשיים בפניהם יתייצבו המערכות השונות, יש לחפש הדמיה קרובה הרבה יותר למציאות. דרוש אימון אשר יבדוק ויכשיר באופן המיטבי את השוטרים והחיילים, כמו גם את המערכות האחרות שיידרשו לפעולה: מערכת הבריאות, שתידרש לטפל בפצועים ואף בגרוע מכך; פסיכולוגים ופסיכיאטרים, אשר יתבקשו לתת סעד לטווח הקצר והארוך למפונים ולמפנים; דעת קהל נסערת לנוכח התמונות הקשות; התמודדות עם התקשורת; מערכת המשפט, שתשפוט אלפי ורבבות מתנגדים; שירות בתי-הסוהר שיקים ויטפל במחנות מעצר המוניים; פעילות שיטורית לנוכח הפרות סדר חסרות תקדים; שירותי התחבורה הציבורית והרכבות אשר ישובשו בידי המתנגדים, ועוד ועוד.

 

כפר ערבי בלתי מוכר יכול להוות אימון אותנטי יותר. אכיפת החוק מחייבת, ממילא, את פינוים של הכפרים הללו. לצורך אימון מערכת הביטחון, ניתן לאכוף את החוק בכפר אחד מתוך המאות הקיימים. הרבה דברים דומים יהיו באימון ובהתנתקות. המדובר במשפחות ברוכות ילדים, כמשפחותיהם של המתנחלים. גם עולמם של המפונים הוא דתי, וממילא הרגישות המתחייבת ביחס לנשים. החיילות והשוטרות יתורגלו בתלישת התינוקות מחיק אימותיהם, ובהרגעת בכיים והאכלתם בתחליפי חלב.

 

כמו המתנחלים, גם תושבי הכפרים הבלתי מוכרים רואים בפינוי כניסה לביתם-מבצרם, והם יילחמו כמו שאדם נלחם על ביתו. סביר שההנהגה הדתית המוסלמית תתגייס למען המפונים, כמו ההנהגה הדתית היהודית למען המתנחלים (כדי שהדוגמה תהיה אותנטית עוד יותר, רצוי לחפש כפר בו יש גם מסגד, ולהרוס אותו). גם הפרות הסדר הצפויות מהמגזר המוסלמי, של תומכי הכפריים הללו, ידמו היטב את הפרות הסדר הצפויות מהמגזר היהודי - של תומכי המתנחלים. בסערה הציבורית צפויה גם עריקה של חיילים בדואים על נשקם, כפי שינהגו חיילים יהודיים בעת ההתנתקות. מערכת המשפט תצטרך להתמודד עם מאות ואלפי ערבים אשר יזדהו עם אחיהם, וזה יכשיר אותה להתמודד עם אלפי ורבבות יהודים אשר יזדהו עם אחיהם שלהם. סביר שאת שני המצבים ינצלו כנופיות עבריינים לפשיעה אלימה.

 

הסערה הקשה שבעקבות פינוי כפר ערבי אחד בלתי מוכר תהיה רק דוגמית לצונמי הצפוי ביישום תוכנית ההתנתקות. אחרי הכל, כאן מדובר בבתים שנבנו באופן בלתי חוקי, ושמאז הקמתם הכריזו הממשלה ומערכת אכיפת החוק שיהרסו אותם - בניגוד לגוש קטיף, בו תמכו כל ראשי הממשלה, מאשכול עד רבין. החיילים הבדואים תופסים מקום חשוב בצה"ל, אך יותר מהם יש חיילים יהודים. גורמים במגזר המוסלמי עשויים להפגין בתקיפות ולחסום כבישים (ובוודאי צפוי משבר גדול יותר ממהומות אוקטובר), אך גורמים במגזר היהודי יכולים לפעול באופן נרחב יותר. להנהגה הדתית המוסלמית יש משקל באוכלוסייה ואף בכוחות הביטחון, אך לגדולי הרבנים יש הרבה יותר חסידים במערכות הללו. כדי ליישם את החוק בפינוי כפר ערבי אחד ויחיד, ייאלץ הצבא להקצות כוחות רבים להגנה על השלטון. ומה יקרה אם ביישום תוכנית ההתנתקות יידרש הצבא לטנקים, אשר יקיפו את משרד ראש-הממשלה? מישהו כבר צפה את זה?

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים