שתף קטע נבחר
צילום: סי די בנק

תוכים וציפורי נוי

איך מלמדים אותם לדבר, מה מותר להם לאכול ואיך להימנע ממחלות? הווטרינר של ynet, ד"ר עמיר מאורר, השיב לשאלותיכם על בעלי כנף בפורומים הרפואיים

האם התוכים מעבירים מחלות ואיך ניתן למנוע, לגלות ולאבחן זאת?

לתוכים וציפורים יש מוניטין של מעבירי מחלות, לדעתי ללא הצדקה. כמו עם כל בעל חיים אחר יש לדאוג לבריאותו ולצרכיו השונים בצורה האופטימלית. חשוב לקנות רק ממקור מהימן ורציני שתחת פיקוח וטרינרי קבוע - בקשו לדעת מי הוטרינר המטפל. חשוב לקחת את הציפור לבדיקה ראשונית אצל רופא-ציפורים לבדיקה גופנית + בדיקת דם לקלמידיה (קלמידופילה הוא השם החדש והנכון) יחד עם טיפול נגד טפילים חיצוניים ופנימיים. לאחר מכן יש לדאוג לתזונה מאוזנת ושהציפור לא תבוא במגע עם ציפורים אחרות. כדאי להסביר לילדים הצעירים על היגיינה בסיסית (ניקיון קפדני של הכלוב, שטיפת ידיים וכו').

 

יש לי תוכי בן 5 חודשים בערך מסוג קוקוטייל (האכלת יד). התוכי נמצא רוב היום משוחרר בבית ובערך 3 שעות ביום עלי. אני מנסה להרגיל את התוכי ליד אדם ושיהיה ידידותי כיוון שבכוונתי להעזר בתוכי במפגשים טיפוליים. אולם, הוא לא נותן לי ללטף אותו, הוא נבהל כשמתקרבים אליו, הוא מוציא קולות מוזרים כשאני מנסה ללטף אותו ונושך קלות. מה עושים? מה אני יכולה לעשות כדי שהתוכי לא יפחד ממני, שיתן לי ללטף אותו וכדומה. כיצד אני אמורה להגיב כאשר הוא מנסה לנשוך אותי? כאשר אני שמה אותו על כתפי פעמים רבות הוא מיד מנסה לעוף.

לפעמים צריך גם מזל...אך אל תרימי ידיים. הרבה הרבה סבלנות והרבה שעות של אוירה שקטה ונעימה בטון דיבור רגוע וצ'ופרים טעימים. נסי לאתר מגדל תוכים מנוסה שיראה לך איך לעשות את זה (לכתוב כאן זה כמו ללמד שחיה בהתכתבות). אפשר להתחיל ללמד אותו לעלות על מקל ולעבור ממקל למקל ואחכ לעבור לשלב הידיים. יתכן שתכשיט או משהו דומה נראה לו מפחיד... יתכן שתהליך ההחתמה הראשוני שלו לא היה יסודי ומוצלח.

 

יש לי ג'אקו צעיר שמפטפט הרבה, אבל כשאני מנסה לגרום לו לחזור אחריי – הוא לא בדיוק מבין מה אני רוצה מחייו. הוא כבר יודע להסתובב במקום, לחזור למעמד שלו מעל הכלוב ולתת נשיקה. אשמח לקבל עזרה, ברגע שיידע להגיד מילה אחת כמו שצריך, אדע להמשיך משם למילה הבאה.

בד"כ הטבע עושה את שלו - ולג'אקו יש נטיה טבעית ללמוד לחקות צלילים שהוא שומע מספיק פעמים - חזור על אותה מילה באותו טון פעמים רבות. רוב הסיכויים שיום אחד הוא יתחיל, ואז לא יפסק לפטפט. יש יחסית מעט ג'אקואים שלא מדברים כלל, למרות ניסיונות מסורים של בעליהם. מומלץ להזמין ספרות מקצועית מאמזון.

 

יש לי ג'אקו פראי. הוא אצל משפחתי כבר 5 שנים , עד היום הוא לא מחקה דיבור... הוא כן מצטרף לסימפוניית שריקות שלנו, ומעולם לא הוצאתי אותו מהכלוב(אנחנו מפחדים שהוא יברח). שאלתי : האם אפשר לשחררו מהכלוב (מאד עצוב לראות ציפור כלואה), האם לפי דעתך ונסיונך הוא יוכל לחקות דיבור?

כל תוכי נולד עם יכולת מסוימת לדבר ואם לא מפתחים אותה בצעירותו הסיכוי שידבר בגיל מבוגר יותר הוא נמוך. לצערי הסיכוי שידבר, הוא נמוך - אך יתכן שעם הרבה השקעה תוכיחו אחרת. לגבי שחרור התוכי בבית- הדבר כרוך בסיכון שכן הוא לא מכיר את מרחבי הבית. אם פותחים את דלת הכלוב יש לקחת בחשבון שהוא עלול להלחץ ושלא ירצה או ידע איך לחזור פנימה ואז תאלצו ללכוד אותו תוך מרדף בבית... כמובן שיש לוודא שכל הפתחים סגורים ושהחלונות סגורים (שלא ינסה לעוף דרך הזכוכית).

 

יש לי תוכי ג'אקו כבן 5. הוא מורט לעצמו את נוצות החזה כל הזמן. הוא מדבר המון ונותן שילטפו אותו אוכל טוב אבל עדיין מורט את הנוצות. מה עושים?

מריטת נוצות היא הבעיה הנפוצה ביותר והמתסכלת ביותר של האפרור האפריקאי (ג'אקו). צריך להתחיל מבדיקת קלמידופילה (חידק), צואה, לטפל נגד טפילים חיצוניים. לספק לתוכי אמבט מים 2-3 בשבוע או מקלחת ע"י ריסוס (שפריצר). תזונה לקויה (יותר מדי גרעינים ו/או מזון ביתי) הרבה פעמים ברקע. קיצוץ נוצות שמשאיר קצוות חדים עלול גם לגרד ולגרום למריטת הנוצות. אם כל הבדיקות לא מראות על בעיה רפואית- עוברים למישור ההתנהגותי/פסיכולוגי. ישנה אפשרות לתת תרופות שונות להרגעת המריטה. זוהי בעיה קשה, ארוכה ומתסכלת לתוכי, לבעליו ולרופא המטפל. הרבה סבלנות ובהצלחה.

 

אילו סוגי ירקות ופירות מומלץ לתת לג'אקו?

ככלל אפשר לתת לאפרור הרבה מאד סוגי פירות או ירקות המוכרים, חוץ מ: אבוקדו, עגבניה, בצלים,

להמנע מגרעינים של פירות שונים (אגס, תפוח), כמו כן לא לתת שוקולד, קפה, אלכוהול ומזונות אחרים מתוקים, מלוחים או חריפים. דוגמאות שמותר לתת: ירקות: גזר, פלפל, גמבה, פטרוזיליה, כוסברה, מלפפון, תירס, ברוקולי. נבטים שונים: סויה, אלפלפה. פירות: תפוז, אפרסק, תפוח, אגס, אבטיח, מלון.

 

לגיסי היה תוכי מסוג קוקטיל והוא מסר אותו לנו לאחר כחודשיים שהוא נמצא אצלנו גיסי חלה ב- Q FEVER נמסר לו שכנראה שזה נגרם ע"י התוכי. איך אפשר לדעת האם התוכי אכן יכול לגרום גם לנו לחלות ? מה עלי לעשות יש לי ילדים קטנים שנוגעים בו הרבה?

מומלץ לפנות אל רופא ציפורים לבדיקה מקיפה של התוכי, כולל בדיקת דם. קיו-פיבר היא אפשרית אך מאד מאד נדירה בבעלי כנף (ומאד נפוצה במעלי גירה כמו פרות, כבשים, עיזים). גם כלב או חתול יכולים להידבק במחלה. אני ממליץ גם על בדיקת דם לקלמידופילה (=קלמידיה) לתוכי. דרך אגב, כדאי לבדוק האם גיסך בא במגע/קירבה עם חיות משק או צמר או מקומות שמגדלים אותם (קיבוץ/מושב וכו').

 

יש לי תוכונים שהמקור שלהם מאוד ארוך וכבר מתחיל להתקפל. האם ניתן לחתוך או לקצר לבד?

הגורם העיקרי להתארכות המקור הוא תזונה לא מאוזנת (חוסר בויטמינים וחלבונים) שמובילה לירידה בתיפקוד הכבד. כדאי לקחת אותם לבדיקה אצל רופא-ציפורים שיבדוק ויחליט מה כדאי לעשות לגבי המקור וישלול נוכחות של טפילים ברקמת המקור. יש להוסיף מולטי-ויטמין למי השתיה בהקדם ותוספת סידן כאבן סידן. כדאי לפתור את בעית המקור כל עוד התוכים מסוגלים לאכול בכוחות עצמם.

 

במזל טוב קניתי פינקים. 4 בכלוב גדול. רציתי לדעת מתי עונת הרביה? האם עדיף להניח אותם במרכז הבית או במקום שקט ומבודד? וכן מהי כמות הויטמינים שהם צריכים, ואיך לתת את הויטמינים במזון במים או בחטיפים?

פינקים מתרבים כאשר התנאים נוחים עבורם: שעות אור ארוכות (אביב-קיץ), טמפ' גבוהה, וכיש מזון עשיר זמין (ביצה קשה, ירקות, פירות, אבן סידן). מקום שקט עדיף. ויטמינים לתת לפי הוראות היצרן המצוינות על המוצר שרכשת. ויטמינים או באבקה על המזון הרטוב (פירות, ירקות) או בטפטוף לתוך מי השתיה הטריים מדי יום.

 

יש לי ארה בלו אנד גולד והוא עושה לי בעיה עם האוכל: הוא אוכל רק קצת מלפפונים. מה לעשות?

אם התוכי התקבע על מלפפון בלבד- זה ממש לא טוב. אם התוכי נראה חלש ואפטי

ומוכן לאכול רק מלפפון יש לקחת אותו לבדיקה בהקדם. אם הוא עירני - יש להתעקש ולהציע מגוון רחב של מזונות: 30% פירות, 30% ירקות, 30% נבטים ו-10% גרעינים ואגוזים שונים. לחליפין - אפשר להוסיף בהדרגה כופתיות לתוכי גדול ולאט לאט להגדיל את הכמות היחסית של הכופתיות. אם התזונה לא מאוזנת - יש להוסיף ויטמינים למי השתיה. שים לב- תזונה לקויה היא הסיבה מס' 1 לתחלואה ותמותה של תוכים בעולם!

 

יש לי שתי דררות שנראות כרגע בתקופת חיזור. יש להם בכלוב תא דגירה המתאים לגודלם. האם אני צריכה לשים בכלוב חומרים שונים כדי שיכולו להכין את תא הדגירה?

כן- חומרי קינון בטוחים הם: נוצות, קרעי נייר סופג, פיסות קש/חציר/זרדים. צמר גפן וחוטים עלולים להקשר סביב אצבעות התוכים ולגרום לנמק.

 

שאלות נוספות? היכנסו לפורום תוכים וציפורי נוי  כאן ב-ynet

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים