שתף קטע נבחר

הממשלה הקימה ועדה למאבק באלימות

בראש הוועדה יעמוד השר גדעון עזרא והיא תגיש בתוך שלושה שבועות את המלצותיה בסוגיה. ראש הממשלה הבהיר: "זאת תהיה טעות חמורה לשחרר שוטרים אחרי ההתנתקות". השר נתניהו הגיב כי להגדלת מספר השוטרים "יהיו השלכות בסעיפים אחרים בתקציב". שר הפנים פינס הציע להקים ועדה שתופקד על העברת תקציבים לטובת הקמת משטרות עירוניות

ראש הממשלה הבטיח החלטות מעשיות, בסוף הוקמה ועדה. היום (א') החליטה הממשלה להקים ועדה בראשות השר גדעון עזרא שתגיש בתוך 21 יום את המלצותיה בעניין ההתמודדות עם בעיית האלימות. הוועדה תמסור את חוות דעתה לממשלה בעניין המלצות שהוגשו בנושא על ידי משרדי הממשלה השונים. בנוסף, החליט רה"מ להעביר את הטיפול באלכוהול לידי הרשות למלחמה בסמים.

 

עוד החליטה הממשלה לבטל את הקיצוץ המתוכנן של 1,000 שוטרים, ולבדוק את הצעתו של שר הביטחון, שאול מופז, לשלוח מילואימניקים לשירות במשטרה.

 

כבר בפתיחת הישיבה הבהיר ראש הממשלה כי "צריך שייעשו מאמצים מאוד גדולים לטיפול בנושא האלימות. אינני מתכוון שיהיו כאן רק הצהרות, היום תתקבלנה החלטות לגבי הצעדים שצריך לנקוט בנושא. הזמנתי אף לשם כך את המפכ"ל".

 

שרון הבהיר לשרים כי אין לפטר אף שוטר, גם לא לאחר ביצוע תוכנית ההתנתקות. לדבריו, "זאת תהיה טעות חמורה לשחרר שוטרים אחרי ההתנתקות. אל תשחררו אף שוטר. אני עומד להעביר החלטה לגבי אי-שחרורם של השוטרים ואת הצורך להגביר את כוחות המשטרה".

 

 

שר האוצר, בנימין נתניהו, אמר בדיון: "אין לי בעיה עם כח האדם במשטרה, אך אם נגדיל יהיו לזה השלכות. התקציב יילקח ממקום אחר". קובי הבר, ראש אגף התקציבים באוצר, אמר ש-8000 מהשוטרים הועברו לעסוק בהתנתקות, ולאחר מכן הם יתפנו לעיסוק בנושאים השוטפים, לכן לא צריך להגדיל את כח האדם. המפכ"ל והשר לביטחון פנים הכחישו את נתוני האוצר. 

 

שר הפנים, אופיר פז-פינס, הציע בישיבה לכונן ועדה בין משרדית בהשתתפות משרדי ביטחון הפנים, הפנים, האוצר והמשפטים שתופקד על העברת תקציבים וסמכויות לשלטון המקומי למטרת הקמת משטרות עירוניות. שר הפנים אמר: "הציבור לא צריך להמשיך ולחיות בקהילה בה שולטות האנרכיה והפשיעה. הקיצוץ המתמשך בתקציב המשטרה במקביל לסדרי עדיפויות מעוותים, המביאים לביטול כתבי אישום והשארת פושעים מחוץ לכותלי הכלא בשל היעדר מקום, יצרו תוצאה של רשע וטוב לו וצדיק ורע לו".

 

שר השיכון, יצחק הרצוג, אמר כי "אי-אפשר לומר שסמים זאת סכנה אסטרטגית, ובמקביל לקצץ את תקציב המלחמה בסמים. כולם מודעים למצבן הקשה של שכונות שהמצוקה, אך גם שם מקצצים בתקציבים חברתיים של שיקום שכונות. משם הגיע הרוצח של מעיין ספיר". לדברי הרצוג, "יש להעביר כספים מחילוט רכושם של עבריינים או מקרנות במאבק בהלבנת הון, שנמצאים במשרד המשפטים, לגורמים הרלוונטים".

  

בעקבות גל האלימות של הימים האחרונים, דנה הממשלה בהתגברות האלימות, ובפתרונות שמציעים לכך השרים. בלשכת ראש הממשלה, אריאל שרון, מבהירים כי לאור המצב, מספר השוטרים לא יקוצץ באישור התקציב הבא של המשרד.

  

ראש הממשלה הנחה בימים האחרונים את השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, להגיש תוכנית פעולה בנושא. אתמול ב"שבתרבות" בבאר שבע, אמר השר כי "למשטרת ישראל אין היום את הכלים להתמודד בפשיעה הגוברת", וכי בכוונתו לתבוע את מניעת הקיצוץ של כ-2,000 שוטרים.  

 

לכמה מן השרים ישנן הצעות בנושא הטיפול הנחוץ במצב. השר מתן וילנאי, שהגיש את דו"ח וילנאי בנושא מאבק לאלימות לפני 6 שנים -דו"ח שלא יושם ומעלה אבק מאז - אמר: "גל האלימות ממש לא מקרי. זוהי אזלת יד מתמשכת של כל מי שצריך לעסוק בעניין, כולל המשטרה ובתי המשפט". 

 

"מה שדרוש הוא לא לעשות ישיבת ממשלה שהיא רק הצגה לתקשורת, אלא להתחיל לעבוד", אמר השר. צריך לדרוש ממשרד החינוך ליישם את דו"ח וילנאי, לדרוש מהמשטרה תוכנית פעולה ולא לקצץ לה בתקציב. אם כבר, צריך לקצץ מיליארדים בתקציב הביטחון ולהעביר למקומות הנכונים שכרגע הם המלחמה באלימות".  

 

שרת המשפטים ציפי לבני אומרת: "מחויבות הממשלה הינה לקבוע סדרי עדיפויות, לא רק ברמה ההצהרתית אלא גם ברמה התקציבית. משרד המשפטים הכין תוכנית שתצמצם את הפיגורים בטיפול בתיקי העבירות מסוג פשע ואלימות. פניתי לאוצר על מנת לתקצב את התוכנית, ואני מצפה שאירועי השבוע האחרון, למרבה הצער, יזרזו את התהליך".

  

יושב ראש ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי, העביר היום מכתב דחוף ליו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, על-מנת לדרוש הצבעת אי-אמון בממשלה לנוכח התגברות האלימות בחברה הישראלית. לדברי ישי, "למרות בקשת מזכירות הכנסת שלא להגיש אי-אמון ביום ירושלים, ביקשתי לחרוג ממנהג זה. הכנסת חייבת לטפל במגיפת הרציחות".


פורסם לראשונה 05/06/2005 10:05

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. לקבל החלטות
צילום: רויטרס
צילום: חיים צח
בראש הוועדה
צילום: חיים צח
צילום: גבי מנשה
פינס. משטרה עירונית
צילום: גבי מנשה
צילום: תומריקו
הרצוג. להילחם בנגע הסמים
צילום: תומריקו
מומלצים