שתף קטע נבחר

פרשת גורלובסקי: עתירה לבג"ץ נגד הכנסת

מסלול ההתנגשות בין הכנסת לבג"ץ מעולם לא היה ברור יותר. התנועה לאיכות השלטון הגישה בפעם השנייה עתירה בנושא, לאחר שוועדת הכנסת "ציפצפה" על החלטתו הראשונה של בג"ץ. גם הפעם אומרת התנועה: הכנסת הפכה ל"עיר מקלט" לעבריינים

בג"ץ ייאלץ להתעמת שוב עם הכנסת בפרשת גורלובסקי: התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (א') לבג"ץ נגד החלטת ועדת הכנסת שלא להסיר את חסינותו של חבר הכנסת מיכאל גורלובסקי בפעם השנייה.

 

לאחר שלא הוסרה חסינותו של גורלובסקי בפעם הראשונה, בעקבות "פרשת ההצבעות הכפולות", עתרה התנועה בפעם הראשונה ובג"ץ הורה לוועדת הכנסת לדון בנושא בשנית, דיון שבו החליטו הח"כים שוב להגן על גורלובסקי ולא להסיר את החסינות. בתנועה ראו בכך "ציפצוף" על החלטת בג"ץ, והחליטו לעתור שוב.

 

התנועה מבקשת בעתירה מבג"ץ להורות למדינה ולוועדת הכנסת לנמק מדוע לא תוסר חסינותו של גורולובסקי, ואף להורות שוב על החזרת הדיון לוועדה.

 כמו בעתירתה הראשונה, גם בעתירה זו טוענת התנועה כי הכנסת הפכה ל"עיר מקלט", וכי יש להסיר את חסינותו של גורולובסקי לאלתר.

 

ועדת הכנסת החליטה שלא להסיר את החסינות בשבוע שעבר. חברי הכנסת שהצביעו נגד הסרת החסינות היו: ח"כ רוני בר-און, מיכאל רצון, אהוד יתום, יולי אדלשטיין, מיכאל איתן, דניאל בנלולו, ניסים זאב, יצחק כהן, צבי הנדל ומאיר פורוש. בעד הסרת החסינות היו: גדעון סער, זהבה גלאון, איתן כבל, דני יתום, אברהם פורז ורשף חן. מרבית הח"כים שהתנגדו להסרה הסבירו כי גורלובסקי התנצל על הפרשה והסביר כי הצבעתו הכפולה בעת הדיונים על התוכנית הכלכלית היתה "בתום לב". 

 

קודם להחלטה, שאל יו"ר הוועדה, ח"כ רוני בראון, את היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז: "האם בית המשפט יוכל להסיר את החסינות של גורלובסקי בניגוד לעמדת הוועדה?" מזוז השיב: "אני לא הכתובת לתת תשובה לבעיית המשבר החוקתי. סביר מאוד להניח שאם הוועדה לא תסיר את החסינות תוגש עתירה נוספת". כך אכן קרה היום.

 

בהחלטת בג"ץ הקודמת פסק הרכב מורחב של שבעה שופטים כי יש להשיב את הדיון לוועדת הכנסת לסיבוב נוסף: "ראינו כי בהחלטתה של ועדת הכנסת

שלא להמליץ על נטילת חסינותו של חבר הכנסת גורולבוסקי נפל פגם. תוצאותיו של פגם זה כי להחלטתה של ועדת הכנסת אין תוקף – ויש לבטלה", נכתב אז בפסק הדין של נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק, בהסכמת ששת חבריו להרכב.

 

בפסק הדין הזה ניתן יותר מרמז ואיתות לוועדת הכנסת על המהלך שלדעת השופטים היה אמור להתבצע שם – היינו, הסרת חסינותו של גורולובסקי והעמדתו לדין פלילי. ואולם בשבוע שעבר הוכיחו חברי ועדת הכנסת, ולא בפעם הראשונה, כי בית המשפט העליון אינו מהווה מורה דרך מבחינתה והחליטו – שוב – לאפשר לגורולובסקי לנשום לרווחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
גורלובסקי. חוזרים לבג"ץ
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: עמית שאבי
ברק. הח"כים לא הבינו בפעם הראשונה?
צילום: עמית שאבי
מומלצים