שתף קטע נבחר

אבות רבים לג'ויסטיק

דעותיהם של החוקרים חלוקות לגבי הממציא של התקן השליטה הייחודי, המבוסס על מוט יחיד המתרגם את פעולות המשתמש לתנועה ממוחשבת, שלא לגמרי ברור מהיכן זכה לשמו

גיימרים, מפעילי מנופים, בעלי טלפונים סלולריים ואפילו הקפטן של הספינה הגדולה בעולם, Queen Mary 2, חייבים תודה לרוברט אנזו פלטרי, ממציא הג'ויסטיק, על פי הניו יורק טיימס. פלטרי, איש תעופה צרפתי שחי בתחילת המאה ה-20, המציא את ההגה המוזר להטסת מטוסים, אולם למעט העובדה הזו, שעליה אין עוררין, כל שאר ההיבטים, כולל אלו המכניים והמילוליים, עדיין שנויים במחלוקת.

 

הפעם הראשונה בה הופיעה המילה במילון האנגלי אוקספורד מקורה בציטוט ממילונו של השחקן והטייס הבריטי רוברט לוריין, שבשנת 1910 התייחס ביומנו לאמצעי הבקרה הזה, שתפקידו לאפשר לטייס שליטה על המטוס, וכינה אותו "Joy-Stick". אגב, גם לגבי מקורה של המילה ישנו ויכוח, האם מדובר בהתייחסות מינית כלשהי, או בתיאור של חווית הטיסה של ראשוני עולם התעופה.

 

זאת ועוד, יש הטוענים כי את הקרדיט על המצאתו יש לשייך בכלל לג'יימס הנרי ג'ויס, טייס וממציא ממיזורי, שעל שמו גם קרוי ההתקן: Joyce stick. אחרים סבורים כי העובדה שמוט היגוי מתוחכם נמצא גם בצוללת אמריקנית עתיקה, ה-H. L. Hunley, שנבנתה בתקופת הקונפדרציה (בעת מלחמת האזרחים האמריקנית) - מלמדת כי הג'ויסטיק הומצא דוקא בג'ורג'יה.

 

לאחר שהגו'יסטיק החל לשמש בתעשיית התעופה, והפך להתקן שימושי ושגרתי, גילו אותו גם אחרים, שהבינו כי ביכולתו לשמש גם בתעשיות אחרות, ביניהן תעשיית המיחשוב. הג'ויסטיק משמש כאמצעי שליטה במחשבים ניידים, התקן המשולב בטלפונים סלולריים שונים וכמובן, בהתקני שליטה למשחקי מחשב.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גטי אימג' בנק  ישראל
ג'ויסטיק. מי, מתי ואיך?
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים