שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בנען חוששים מהקרינה ומשביתים את הלימודים

  ליד בית הספר "גני הלל" בקיבוץ נען יש חוות אנטנות של משרד הביטחון הפולטת קרינה גבוהה מהממוצע. שיעור התחלואה בסרטן בקיבוץ הוא פי 15 מהממוצע. לאחר מאבק ממושך שלא צלח החליטו ההורים להשבית את הלימודים "עד שימצא מקום נקי מקרינה. כבר עכשיו יש סיפורים על ילדים בני 7 עם סרטן". משרד הביטחון: הנושא נמצא בראש סדר העדיפויות

  הורי בית הספר היסודי "גני הלל" שבקיבוץ נען משביתים החל מהיום (א') ועד להודעה חדשה את הלימודים בבית הספר. ההורים מסרבים לשלוח את הילדים לבית הספר, הנמצא בסמוך לחוות אנטנות של משרד הביטחון, בטענה כי הקרינה הנפלטת מהן מסכנת את ילדיהם.

   

  בחוות האנטנות ישנן 33 אנטנות, ביניהן אחת של גלי צה"ל, שנטען לגביהן כי הן פולטות קרינה החורגת מהמותר. חוות דעת של רופא בכיר גילתה לאחרונה כי שיעור סרטן הלימפה בנען הוא מהגבוהים בארץ - פי 15 מהממוצע.

   

  הדו"ח של הרופא, ד"ר אליהו ריכטר, מנהל בית הספר לרפואה סביבתית מבית החולים "הדסה עין כרם", המליץ להפחית את רמות הקרינה

  באזור ולהשוותה לרמה הממוצעת. 

   

  "הסיכון המוגבר לסרטן שנמצא בנען, כשהוא מתקשר לחשיפה הגבוהה לקרינת RF-MW (רדיו), מהווה בסיס לנקיטת צעדים מיידיים להורדת רמת החשיפה", כתב ריכטר, שמונה לבדוק את הנושא על ידי שני הצדדים - הקיבוץ ומשרד הביטחון. "רמות החשיפה הגבוהות לקרינה מחייבות לפעול למניעתן, ללא קשר כלשהוא לסיכון מוגבר לגידולים בקיבוץ...".

   

  אבל בקיבוץ לא היו צריכים את חוות דעת המומחה: הם תולים את האשם באנטנות. "אנחנו לא רוצים לחכות עד שילד יחלה בלימפומה", אומר נציג ההורים אודי צירלר. "אנחנו מתכוונים להשבית את הלימודים עד שיימצא פיתרון. עד שיימצא מקום נקי מקרינה".

   

  לדברי צירלר, נערכו מספר פגישות בין נציגי נען לבין משרדי הביטחון ואיכות הסביבה אולם הן לא הניבו תוצאות, "והילדים ממשיכים להיות חשופים לקרינה". הפתרון לדבריו פשוט: "מבחינתנו אין מניעה שהילדים ילמדו בסמוך לאתר הקיים כל עוד יווסתו את רמות הקרינה במשך היום כשהילדים שם. רמת הקרינה עולה על התקן וזה מהווה סכנה ממשית. בלילה, כשהילדים לא שם מבחינתנו שיעלו את הקרינה חזרה, רק אל תפגעו לנו בילדים".

   

  הורה אחר, אלי קולודנר, מספר כי שורה של פוליטיקאים הגיעה לתמוך בתושבים במאבקם, בהם חמי דורון, עומרי שרון, אורית נוקד ושאול יהלום, אולם מעבר להזדהות לא נעשה דבר. "אנחנו מחפשים אנשים שחלו בסרטן ושירתו בבסיס הזה ורוצים ליצור איתם קשר", אמר. "כבר עכשיו ישנם ילדים בני 7 שחלו בסרטן, משפחות שלמות שחלו המתגוררות סמוך לחווה. יש סיפורים מזעזעים".

   

  ההורים אומרים כי יסרבו לשלוח את ילדיהם גם לקריית הלימוד החדשה הנבנית בימים אלה במקום על ידי המועצה האזורית גזר. הם טוענים כי הקריה החדשה אף קרובה יותר לחווה - כ-150 מטר בלבד. 

   

  מהמשרד לאיכות הסביבה נמסר, כי המשרד אינו רואה הצדקה מקצועית, בהיבט של בטיחות קרינה, להשבתת הלימודים. המדידות שביצע המשרד יחד עם נציגי התושבים הצביעו על רמת החשיפה שאינה עולה על הסף שנקבע ע"י המשרד וכי הסף שנקבע הינו המחמיר ביותר הקיים במדינות המערביות המפותחות. 

   

  ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (מיל') עמוס ירון, נפגש בחודש שעבר עם נציגי התושבים ולאחר המפגש הורה באופן מיידי להפחית בכמחצית את עוצמת השידור של אנטנת AM באזור. הנושא בכללותו הוצב בסדר עדיפויות ראשון במעלה ונמצא כעת בשלבי בירור מתקדמים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קרינה גבוהה מהממוצע (אילוסטרציה)
  צילום: תומריקו
  רונן לידור
  "רק אל תפגעו לנו בילדים", אומרים בנען (ארכיון)
  רונן לידור
  מומלצים