שתף קטע נבחר

הסתיימה חסימת כביש גהה ע"י עובדי תעש

מאות עובדי תעש חסמו הבוקר בעזרת טנקים ומשוריינים את הכניסה למפעל החברה ברמת השרון ושיבשו את התנועה במחאה על אי קבלת שכרם וביטול פגישה עם שרי האוצר והביטחון

הסתיימה חסימת כביש גהה על ידי עובדי "תעש מגן" ברמת השרון. העובדים חסמו הבוקר (ב') את הכניסה למפעל סמוך לצומת מורשה. הם העמידו משגר טילים בכניסה למפעל ואף הביאו טנקים ומשוריינים כדי לחסום את הכניסה למפעל.

 

עקב חסימת המפעל נוצרו שיבושים בתנועה על כביש גהה. לפני שעה קלה פינו העובדים את צירי התנועה.

 

העובדים מוחים על הודעתה של הנהלת החברה, לפיה העובדים לא יקבלו ביום שישי הקרוב (10 ביוני) את משכורות חודש מאי, ועל העובדה שגימלאי החברה לא קיבלו את גמלאותיהם בתחילת חודש זה, עקב מצבה הכספי הקשה של החברה.

 

יו"ר ועד עובדי תעש, יצחק יהודה, טוען ששר האוצר, בנימין נתניהו, היה אמור להיפגש היום (ב') עם שר הביטחון, שאול מופז, כדי לדון במשבר התקציבי של תעש. "מדובר בפגישה שנדחתה שוב ושוב", אומר יהודה. "מופז ונתניהו צריכים לדבר על הזרמת כספים שתציל את החברה. לאחר שהפגישה נדחתה גם מחר, הבנו שאנחנו חייבים לפתוח במאבק. זה היה מבחינתנו הקש ששבר את גב הגמל. כוועד אחראי ניסיתי להרגיע את העובדים, הבטחתי להם שהמשבר ייפתר ושחברה כמו תעש, עם צבר הזמנות גדול ועתודות קרקע יקרות, תוכל לשלם להם שכר. אבל השבוע גמלאי תעש לא קיבלו את הגמלאות והם צובאים על משרדי החברה כדי לקבל את המגיע להם".

 

"תעש אינה יכולה לקיים את פעילותה השוטפת בלי תקציב", אומר יהודה, "יש לנו הזמנות רבות, יש לנו למי למכור, ואנחנו לא יכולים לבצע את ההזמנות ולהמשיך לייצר את הסחורה. עובדי תעש פשוט לא יעבדו בלי שכר. בית הדין לעבודה קבע שבמדינת ישראל צריך לשלם לעובדים על שכר, ואנחנו לא נוותר על כך".

 

מהנהלת תעש נמסר בתגובה: "ההנהלה משקיעה מאמצים רבים מול משרדי הביטחון והאוצר כדי למצוא פיתרון לסוגיה. בהסתדרות ובוועד העובדים יודעים היטב שאין אפשרות לשלם לעובדים כסף שאינו קיים".

 

דובר האוצר מסר בתגובה: "פגישת השרים שנועדה למחר נדחתה מסיבות טכניות בלבד, בשל שינוי בלוחות הזמנים של ישיבות הכנסת. ועם זאת, הפגישה אינה צריכה להיות עץ להיתלות בו כיוון שמשרדי האוצר והביטחון מקיימים דיונים שוטפים כל העת על עתיד תעש ומתואמים ביניהם, ומכיוון שהממשלה העבירה כבר 9 מיליארד שקלים ב-10 השנים האחרונות לתעש, מתוכם מיליארד שקל רק בחודשים האחרונים. הממשלה מכבדת את כל התחייבויותיה כלפי החברה. במסגרת התוכניות שמקדמים משרדי האוצר והביטחון להפרטת החברה יידרשו גם העובדים לתת את חלקם".

 

בתוך כך, ועדת העבודה והרווחה תקיים מחר דיון דחוף בנושא המשבר בתעש. יו"ר הוועדה, ח"כ שאול יהלום, אמר כי "תעש היא נכס עצום של מדינת ישראל וכי במשך עשרות שנים הושקעו בו מיטב הידע והמוח היהודי בייצור מומחיות צבאית. המדינה חייבת לשמור על תעש מכל משמר, לטפחה ולא להפריטה, כי אז נאבד נכס אסטרטגי ביטחוני". 

 

בהכנת הידיעה השתתף גם רענן בן-צור


פורסם לראשונה 05/06/2005 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
טנקים חחסמו את הכניסה
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
המשטרה מנסה להחזיר את הסדר
צילום: תומריקו
צילום: תומריקו
פקקי תנועה בכביש גהה
צילום: תומריקו
מומלצים