שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  יבין: קיבלתי גיבוי מלא ממנכ"ל הרשות

  נציב תלונות הציבור קבע: הסידרה לגיטימית. האגודה לזכות הציבור לדעת למפרסמים: "אל תופיעו בתוכנית"

  "אני רוצה להגיד באופן מפורש ביותר, קיבלתי חיזוק ותמיכה טוטאלית מיאיר אלוני, מנכ"ל הרשות, הוא נתן לי גיבוי מלא ואף דחה על הסף דרישה של בנצי ליברמן שדרש להדיח אותי מתפקידי", כך אמר הערב (ב') חיים יבין ל-ynet.

   

  יבין אמר את הדברים, בעקבות הודעה לתקשורת מצד דובר מכללת נתניה, לפיה אמר בכנס במכללה כי "הזהירו אותי שלא יאריכו את החוזה שלי ברשות השידור בעקבות הסידרה שעשיתי על הכיבוש". יבין עמד בראש חבר השופטים בתחרות של החוג לקולנוע של המכללה, ובשיחה עם סטודנטים ומרצים במכללה התבטא בקשר לסדרה "ארץ המתנחלים" שעוררה מחלוקת רבה. "אני מוכן לשלם את המחיר, לא פעלתי בניגוד לאתיקה העיתונאית, להפך, פעלתי בשקיפות מלאה, לא איכפת לי שיקראו לי שמאלן, אבל מרגיז אותי שמתעסקים בי במקום במסר של הסדרה".

   

  20 סרטי סטודנטים הוצגו בתחרות ויבין שיבח את הסרטים שעסקו ברובם בזכויות האדם. "ניסיתי ללכת על הקו של זכויות אדם", אמר יבין בהקשר לסדרה, "אנו חייבים לחיות עם הפלסטינים כפרטנרים ולא כאדונים, הם לא ייכנעו". חברי האוניברסיטה שהשתתפו באירוע העידו כי יבין אמר עוד כי "בשבילם זו מלחמת שחרור ואם לא נמשיך בתהליך ההתנתקות, צפויה אינתיפאדה חדשה". מרשות השידור נמסר בתגובה לדבריו של יבין: "אנו לא מגיבים לחששות של מאן דהו".

   

  לשמור על חופש הביטוי

   

  בשבוע שעבר הוצף נציב תלונות הציבור של הרשות השנייה במכתבים שיצאו נגד התוכנית המשודרת אצל הזכיינית "טלעד". המכתבים הרבים טענו כי התוכנית מכפישה ציבור שלם וכי אסור לשדר אותה תקופה רגישה. חלק אחר טען שחיים יבין אינו אובייקטיבי והצטרף לקריאת מועצת יש"ע להדיחו מ"מבט".

   

  גיורא רוזן, נציב התלונות בדק את הפניות ול-ynet הגיע אחד ממכתבי התשובה ששלח למתלונן. "קיבלתי את תלונתך בעניין תוכניתו של חיים יבין, אני יכול לבשר לך שהיא לא הייתה יחידה והגיעו עוד רבות כמותה", כתב רוזן וציין כי צפה בשידור מספר פעמים: "ראשית, אני סבור שיש לשמור על חופש הביטוי ועל עצמאותו של העיתונאי. מבחינתי כל ניסיון להפעיל תער של צנזורה על עבודתו, אין לה מקום ואין לתמוך בה בשום צורה. הדרך הנאותה להתמודד עם דעתו של עיתונאי היא להביע עמדה שונה. ואכן אפשרות כזו סופקה בתוכנית עצמה מתוקף השתתפותם של מתנחלים מיהודה ושומרון שהציגו את תפישת עולמם הרחבה".

   

  "שנית", מוסיף רוזן, "גם הדברים כפי שהוצגו בתוכנית תאמו את עיקרון האיזון, במובן זה שכל צד שהוגדר כנושא התוכנית קיבל ביטוי הולם לדעותיו, שאגב אף אחת מהן לא היתה חדשה". רוזן מציין שהתוכנית היא ראשונה בסדרה של חמש ומסכם: "אני חייב לומר, כי העובדה שמר יבין הגדיר את עמדתו הבסיסית טרם שידור התוכנית מצביעה על גישה עניינית וישירה מצדו. אין מראית עין, אין מניפולציות ואין נסיון לטשטש גבולות".

   

  בתוך כך הופיע אתמול מנכ"ל "טלעד" אילן טוביהו לראשונה מול מועצת הרשות השניה לשם הכרות. במסגרת הישיבה נשאל מנכ"ל "טלעד" החדש לגבי הסדרה "ארץ המתנחלים" והודיע כי בכוונתו לקיים בתום הקרנת הסדרה דיון רחב באולפן מיוחד אשר בו יידונו נושאים שעלו בה.

   

  ובתוך כך, "האגודה לזכות הציבור לדעת" שלחה מכתב למנכ"לים של חברות גדולות במשק המבקש להסיר את הפרסום מסדרת הטלוויזיה של יבין. האגודה כותבת כי התוכנית נגועה בליקויים מקצועיים ואתיים חמורים: "רוב המתנחלים המרואיינים הם בעלי עמדות קיצוניות, בעוד הצד הפלסטיני מוצג כסובל וכקורבן בלבד". עוד מציינת הילה רפפורט, מנכ"לית האגודה, כי "מהקדימונים לסדרה זו עולה ריח חריף של הסתה. המתנחלים מוצגים בהקשרים אלימים בלבד. המסך נצבע בגוונים של שחור ולבן בלבד אולם כל אימת שמופיעה דמות מתנחל, נצבעים בגדיו או חלקים מדמותו בצבע האדום".

   

  • הפרק השני בסידרה "ארץ המתנחלים" ישודר ביום ג' בשעה 21:25, בערוץ 2. יבין יתארח ביום ד' בפורום טלוויזיה ומדיה של ynet.

  פורסם לראשונה 06/06/2005 17:54

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים