שתף קטע נבחר

גנבת מכונית? עדיף שתישפט בתל-אביב

שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, חשפה בכנס משפטי שקיימים הבדלים גדולים בין העונשים הניתנים בבתי משפט בתל-אביב לאלו הניתנים בירושלים. מתברר שהשופטים בירושלים מחמירים יותר, בעיקר עם גנבי מכוניות ופלסטינים השוהים בישראל שלא כחוק

אם גנבת מכונית ותישפט בירושלים, אתה עלול לשבת בכלא שנים, אם תישפט בתל-אביב, סביר יותר שתשב לכל היותר כמה חודשים. את ההבדלים הללו חשפה היום (ב') שופטת בית המשפט העליון בדימוס, דליה דורנר, ביום עיון שהתקיים במכללת שערי משפט בהוד השרון.

 

לדברי דורנר, יש הבדלים משמעותיים בגזירת הדין על-ידי השופטים בבתי המשפט בירושלים ובבתי המשפט בתל-אביב, בעיקר בכל הנוגע לגניבות כלי רכב ופלסטינים השוהים בישראל שלא כחוק. לדבריה, ההבדלים הללו מערערים את אמון האזרח במערכת המשפטית. שיקול הדעת של שופט היום הוא בלתי מוגבל, קבעה דורנר.

 

לדבריה, הגבלת שיקול הדעת של השופטים תמנע את האפשרות להתאים את מידת העונש לנסיבות המיוחדות של כל מקרה, ולמידותיו של הנאשם. סטייה מרמת ענישה סבירה תוכל לבוא על תיקונה באמצעות בית משפט לערעורים. "אם אין לשופט שיקול דעת, הוא בבעיה. הוא יחפש דרך שלא להטיל עונש על-פי מצפונו. במשפט שלנו, ניתן לשופט שיקול דעת רחב.

 

"יש עונשי מינימום ועונשי חובה, בהתאם לחקיקה מיוחדת (למשל ברצח, בעבירות תעבורה מסוימות ובעבירות מין), אך אין שיטתיות בחקיקה בעניין זה. היום המצב הוא שיש שיקול דעת. אם יטיל המחוקק עונשי חובה או עונשי מינימום, יחפש השופט דרכים שלא להיות כבול, כמו על-ידי הרשעה בעבירה קלה יותר שאינה נושאת בחובה עונשי מינימום".

 

גם השופט בדימוס, פרופסור דן ביין, התנגד להגבלה גדולה מדי של שיקול הדעת השיפוטי. לדעתו, כאשר מגבילים את שיקול הדעת של השופט פועל "עקרון שימור שיקול הדעת". בהתאם לעקרון זה, ברגע שיישלל שיקול הדעת מבית המשפט, הוא יגיע לגופים אחרים, כמו הפרקליטות, למשל על-ידי גידול במספר עסקאות הטיעון.

 

עו"ד נאווה בן-אור, לשעבר המשנה לפרקליט המדינה, אמרה בנושא כי יש להבנות את שיקול הדעת השיפוטי, כך שיהיה קל לחשב מה עונשו של כל עבריין, בהתאם לעבירה ולנסיבות. "אנחנו כחברה לא נתנו את דין וחשבון לעצמנו מהי מטרת הענישה, ומהן הנורמות שאנחנו רוצים להכתיב כציבור כלפי האזרחים, תוך התייחסות לנסיבות המקלות ומטרות הענישה המתייחסות לאישיות המיוחדת של העבריין ולרקע החברתי שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
המרחק בין ירושלים לתל-אביב. דורנר
צילום: זום 77
צילום: גלעד קוולרצ'יק
אילוסטרציה
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מומלצים