שתף קטע נבחר

בקשי-דורון: "רבנים מחתנים חילונים בעדים פסולים"

חושבים שאתם נשואים? אל תהיו בטוחים. במאמר שפורסם לאחרונה מגלה הרב הראשי לשעבר, שרבנים החוששים שהזוגות שאותם הם משיאים לא ישמרו על האיסור שלא לשכב עם אשה נשואה - מבצעים את הקידושין עם עדים פסולים, כך שהקידושין לא יחולו. הרב יוצא נגד התופעה ותומך בקיום מסלול נישואים אזרחיים

חושבים שאתם נשואים? אל תהיו בטוחים. הרב הראשי לשעבר, אליהו בקשי דורון מגלה במאמר שפורסם לאחרונה בנוגע ל"חוק נישואין וגירושין", כי ישנם רבנים אשר חוששים שהזוגות אותם הם משיאים לא יקפידו על איסור אשת איש ולכן מבצעים את הקידושין באמצעות עדים פסולים.

 

בכרך מספר 25 של סדרת הספרים "תחומין" (שנתון לתורה, חברה ומדינה, בהוצאת מכון "צמת") פירסם הרב בקשי דורון מאמר תחת הכותרת "חוק נישואין וגירושין – היצא שכרו בהפסדו?". במאמר קורא בקשי דורון לבחון מחדש את נחיצותו של החוק שמחייב קידושין בישראל על פי היהדות האורתודוכסית, ומציע לאפשר אלטרנטיבה למבקשים להינשא בדרך אחרת. "מדוע לכתחילה לקדש כדת משה וישראל את מי שסביר שלא ישמור על קדושת משפחתו?", שואל הרב.

 

בקשי דורון מסביר במאמר כי כשעורר את נושא ביטול החוק בכנס דיינים, העירו לו שישנם רבנים שחוששים לכך שבני הזוג לא ישמרו על קדושת המשפחה "וכשהם משיאים זוגות שסביר שלא יקפידו על איסור אשת איש, מקדשים לכתחילה בעדים פסולים, כך שהקידושין לא יחולו".

 

בקשי דורון גם מספר שנתקל בעצמו במקרה כזה: "גם אני נפגשתי בתופעה זו, באחד מבני הקיבוצים, שהיה רשום כפסול חיתון מחשש ממזרות, כי אמו ילדה אותו כאשת איש מאחר. בבירור בבית הדין נתגלה שקידושי אמו היו בעדים פסולים, והתירוהו להינשא. כששאלתי את הרב המקדש כיצד קידש בעדים פסולים, השיב שלכתחילה נהג כן בחתונות של בני הקיבוצים, כיוון שאינם מקפידים באיסור אשת איש".

 

הרב הראשי לשעבר יוצא במאמר נגד חיתון בעדים פסולים. לדבריו, "בהוראה זו הרב מרמה את המְקדש, שנדמה לו שהקידושין תופסים, אך למעשה האשה פנויה, וגורם לו לעבור על איסור פילגש או לעבור על שלט לגור בלא קידושין".

 

בנוסף, הרב מתריע שבקידושין שכאלה עלולות להיווצר בעיות הלכתיות אחרות, בהן: חילול השם (כשיתגלה שהקידושין נעשו בכוונה עם עדים פסולים), בעיה של "ברכה לבטלה" על הקידושין ובעיה במקרה שבני הזוג חזרו בתשובה ונמצא שחיים באיסור.

 

בנוסף, בקשי דורון מביא במאמרו דעות בנוגע לעריכת קידושין בעדים פסולים, כאשר יש בקהל עדים כשרים, ומעלה תהיות לגבי "יעילות" העדים הפסולים. על פי הפוסקים שמובאים על ידו - הקידושין נחשבים ותקפים - זאת מאחר והקהל היה עד להן.

 

האלטרנטיבה – נישואים אזרחיים

 

הרב בקשי דורון אינו משאיר את השאלות פתוחות. באופן לא מקובל בציבור הדתי, הוא אינו שולל כלל קיומה של ברית נישואים אלטרנטיבית. כבר לפני כשנה גרם הרב לסערה כאשר אמר בשיחה עם "ידיעות אחרונות" כי "חוק הנישואין והגירושין הוא חוק ארכאי ואיבד מתוקפו. הוא גורם רק נזק. ממילא כל האנשים שלא יכולים להינשא או שמעדיפים לעשות זאת לא דרך הרבנות יכולים להינשא בקפריסין או בדרכים אחרות".

 

במאמרו האחרון בקשי דורון לוקח את הדברים צעד אחד קדימה. "החוק כיום גורם למכשלות רבות – חלק גדול מהנישאים אינם שומרי תורה ומצוות ואינם מקפידים על איסור אשת איש, כך שהקידושין כדת משה וישראל גורמים להכשילם באיסור חמור, וכן האשה נאסרת על בעלה בבגידתה ומאז כל חייהם הם באיסור". במקרה שבני הזוג נפרדים אך אינם מתגרשים, מוסיף הרב, "מתרבים ממזרים בישראל".

 

הרב נחוש בדעתו עד כדי כך שהוא אפילו ממליץ שבמקרה ויוקם מסלול מקביל לנישואים האורתודוכסיים, גם אם יבוא זוג שאינם פסולי חיתון "צריך להודיעם את דיני קדושת ישראל ומהות הקידושין. אם יסכימו להם – יש לקדשם, ואם לא יסכימו – יפנו לדרכם". כלומר, הרב ממליץ להם להינשא בדרכים אחרות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
בקשי דורון. "נתקלתי בתופעה"
צילום: שאול גולן
מומלצים