שתף קטע נבחר

מתקפת הקסאמים: עוד רקטה נחתה ליד שדרות

בצהריים נחתה ככל הנראה רקטה בשטח פתוח ליד קיבוץ, סמוך לשדרות. בבוקר פגעה אחת הרקטות בבניין מגורים לא הרחק מבית הספר "רבין"; אישה ושתי בנותיה לקו בחרדה ונגרם נזק למספר דירות. אחת הרקטות נחתה לא הרחק מביתה של אלה אביקסיס שנהרגה מקסאם ואביה אומר ל-ynet: "מאז שהבת שלי נהרגה לא עשו כלום"

מתקפת קסאמים על הנגב המערבי: מערכת ההתרעה בשדרות התריעה אחר הצהריים (יום ג') על נפילת רקטת קסאם נוספת באזור העיר. להערכת המשטרה, הרקטה נחתה בשטח פתוח סמוך לאחד הקיבוצים שליד שדרות; לא היו אין נפגעים. כוחות המשטרה סורקים את האזור בניסיון לאתר את מקום הנפילה המדויק.

 

לפחות שתי רקטת קסאם נחתו ב-7:00 בבוקר בשדרות. אחת מהן פגעה פגיעה ישירה בבית מגורים סמוך לבית הספר "רבין" בעיר וגרמה נזק למספר דירות. אם ושתי בנותיה בנות שש ו-18 ששהו בדירה שנפגעה לקו בחרדה ופונו לבית החולים ברזילי באשקלון. 

 

במקביל לפגיעה בדירה, נחתה רקטה נוספת בשטח פתוח באזור אחר של שדרות, לא הרחק מביתו של ראש העירייה, אלי מויאל. חוקרי המשטרה הגיעו למקום הנפילה ובמקביל פועלים כוחות אחרים לנסות ולאתר את מקומות הנפילה הנוספים שדווחו על-ידי התושבים.

 

אחת הרקטות פגעה בביתה של משפחת מלך בשדרות, כשכל בני המשפחה שהו בבית באותו זמן. "שמענו פיצוץ חזק", הם סיפרו, "כל הבית רעד ורקטת הקסאם פגעה בקומה השנייה של הבית וגרמה לנו לנזק רציני מאוד. זה היה נס ממש מה שקרה פה. אבל כולנו חרדים מאוד ולא משתחררים מהירי הזה וקשה לי אפילו לדבר על זה". כעת נמצאים בבית המשפחה אנשי מד"א ומשטרה ונציג העירייה.

צילום: צפריר אביוב

 

תושבי שדרות התעוררו הבוקר לקול אזעקות מערכת "השחר האדום" ופצצות הקסאם שנורו מכיוון העיירה בית חנון בצפון הרצועה. מדובר באזור ממנו שוגרו מרבית רקטות הקסאם לעבר שדרות. ירי הקסאמים גרם לכעס רב בקרב התושבים לדברי ראש העירייה אלי מויאל. הוא מתכוון לכנס בשעה הקרובה ישיבה ולדון בנושא. "למרות שחוץ מלכעוס, אין לנו הרבה מה לעשות".

  

לדברי מויאל למרות שאחת הרקטות נחתה סמוך לבית הספר "רבין" הלימודים יתקיימו היום כסדרם. "חשוב לנו שהשגרה תישמר בכל מחיר".

 

מויאל אומר כי לא התקבלו כל התרעות ממערכת הביטחון לירי. "אני לא חושב שמערכת הביטחון יכולה להעביר לנו כעת התרעות. אנו נמצאים 70 יום לפני ההתנתקות והמניע כמו תמיד הוא רק בגלל היותנו יהודים וזה לא נגמר אף פעם. בשבוע שעבר הייתי בהאג בכנס עם ראשי ערים פלסטינים. ראש עיריית ג'בליה לא רצה לדבר איתי ולא להצטלם והוא כנראה ידע למה. אנחנו מאוד כועסים פה בעיר. המון כעס וחרדות בקרב התושבים וכל זה מתרחש זמן קצר לפני ההתנתקות". 

 

יונתן אבוקסיס, אביה של אלה אבוקסיס ז"ל שנהרגה מרקטת קסאם, סיפר הבוקר כי אחת הרקטות נחתה עשרות מטרים מביתו.

 

"הייתי באמצע התפילה", סיפר ל-ynet, "נשמע פיצוץ חזק מאוד, הכל רעד והדברים נפלו לי מהידיים. זה כמובן הכניס את הילדים אצלי בבית לחרדות עוד יותר גדולות, גם כך הם בחרדה גדולה מאז שבתי נהרגה. צריך ללוות אותם לכל מקום, לשירותים. אני חושב שצריך לקום ולעשות מעשה. אי אפשר להמשיך לשבת ולחכות לנס שיקרה. מאז שהבת שלי נהרגה לא עשו כלום. שמענו המון הבטחות מאבו מאזן ומכולם, אבל אף אחד לא עושה כלום. מחר בערב אנחנו מציינים אירוע זיכרון לבתי אלה, מחר ימלאו לה 18 שנה. אנחנו מתכוונים גם להתייחס לירי הרקטות הבוקר".

 

"הכל בגלל המאבק בין הפתח לחמאס"

 

ארגון החמאס קיבל אחריות לירי רקטות הקסאם הבוקר לעבר שדרות. לטענת הארגון, מדובר "בתגובה לעימותים אתמול בין המשטרה לפלסטינים בהר הבית".

  

במערכת הביטחון מעריכים גם הבוקר כי מאחורי ירי רקטות הקסאם עומד החמאס ומגדירים את האירוע כחמור מאוד, לא רק בשל העובדה כי לא מדובר על ירי בתגובה לפעילות התקפית ישראלית אלא בעיקר לאור העובדה כי מדובר בירי קסאמים לעבר שדרות בשעת בוקר מוקדמת בה יוצאים התושבים לעבודה והתלמידים יוצאים לבתי הספר ולכן פוטנציאל הפגיעה בנפש גבוה.

 

ההערכות במערכת הביטחון הן כי הירי הוא בשל המתיחות בין החמאס לפתח על רקע דחיית הבחירות הקרובות והעובדה כי החמאס מתנגד לדחייתן מיולי, המועד המקורי, לנובמבר השנה. הערב גם צפוי להגיע יו"ר הרשות, אבו מאזן, לרצועת עזה וייתכן שהירי מהווה איתות עבורו. במערכת הביטחון רואים את האירוע בחומרה גם משום שהחמאס משתמש בירי לעבר ישראל על מנת לאותת לאבו מאזן ובוחנים את אמצעי התגובה.  

 

ובגדה: חילופי אש התנהלו בין חיילי צה"ל למבוקשים בקבטיה, שליד ג'נין, במהלכם נפצע קל חייל מרסיסים. החייל פונה לטיפול בבית החולים "העמק". החל משעות הבוקר פועלים חיילי צה"ל לעצור מבוקשים של הג'יהאד האסלאמי במקום. 


פורסם לראשונה 07/06/2005 07:19

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההרס בשדרות
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
הרקטה שנחתה בשטח פתוח
צילום: צפריר אביוב
צילום: גבי מנשה
מויאל. דיון חירום
צילום: גבי מנשה
מומלצים