שתף קטע נבחר

חוק בדרך: הומואים יוכלו לרשת את בני זוגם

הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת החוק של ח"כ אילן ליבוביץ' משינוי חוק הירושה, לפיה ידועים בציבור - בהם הומואים ולסביות - יוכלו לרשת את בן זוגם, גם אם לא יותירו צוואה מפורשת. ח"כ אלי ישי: "חוקים אלו מהווים סרטן בנשמה היהודית"

ביום שישי הקרוב, כשהומואים ולסביות יחגגו את יום הגאווה, תהיה להם סיבה נוספת לחגוג: מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה טרומית הצעה לתיקון חוק הירושה, המקרבת את מעמדם של בני זוג מאותו המין למעמד זוגות הטרוסקסואלים. ההצעה עדיין טעונה אישור בקריאה ראשונה ובקריאות שנייה ושלישית.

 

הצעת התיקון, שזכתה לרוב של 26 חבר כנסת מול 24 מתנגדים, הועלתה על ידי חבר הכנסת אילן ליבוביץ' (שינוי). התיקון יאפשר להומואים ולסביות לרשת את בני זוגם, כשאלו יילכו לעולמם, גם אם בן הזוג שנפטר לא הותיר אחריו צוואה מפורטת.

 

בעד הצביעו: חברי הכנסת של שינוי ויחד בגיבויים של שרת המשפטים, ציפי לבני, השרים אופיר פינס, חיים רמון וכן ח"כ עמרי שרון.

 

התנגדו חברי הכנסת החרדים מיהדות התורה ומש"ס. כמו כן התנגדו אנשי המפד"ל ואליעזר (צ'יטה) כהן מהאיחוד הלאומי. כמו כן התנגדו חברי הכנסת מהליכוד: משה כחלון, יעקב אדרי, מיכאל גורלובסקי ולאה נס.

 

כצפוי, הנושא עורר דיון סוער. יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, מיהר לגנות את אישור הצעת התיקון ותקף בחריפות את ליבוביץ' וסיעתו. "אנשי שינוי מנסים להשריש בעם ישראל נורמות שאפילו בעלי החיים סולדים מהן. אני מצר על כך שהממשלה תמכה. חוקים אלו מהווים סרטן בנשמה היהודית".

 

לדברי ח"כ ישי, "המסע המחתרתי של אנשי שינוי להכחדת דמותו של העם היהודי לא היה מבייש את הגדולים שבאויבינו. די לנו מהניסיונות הבלתי פוסקים להפוך את עם ישראל להעתק דהוי של אומות העולם". ישי אף הזהיר כי לא ברור כמה זמן יקח לתקן "את הנזקים ואת השבר" שגרמה שינוי.

 

ח"כ נסים זאב מש"ס פנה לח"כ יוסי שריד: "ח"כ שריד, אני רוצה להזכיר לך שאולי לפני 15 שנה אמרת שאתה לא מבין מה הבעיה במשכב זכר, ואתה לא מבין גם מה הבעיה באדם שרוצה לחיות עם חמור. השקפת עולמך היא כל כך אבסורדית בעיני. המדינה הזו הולכת לתהום עד ששואלים על עבריינות, על פשע, על חורבן של התא המשפחתי. שלא יקל בעיניך - אם כנסת ישראל מעבירה בריש גלי וביודעין זימה חוקית, בית זנות חוקי. זו המשמעות של ההומוסקסואלים. אם אתה לא מבין את זה, יש לך בעיה. משהו דפוק אצלך במוח".

 

ח"כ רוני בריזון הגיב על הדברים ואמר בתום הדיון ל-ynet כי "כשנסים זאב מדבר על חמורים, הוא בוודאי יודע על מה הוא מדבר. הגברת זאב בחרה ראשונה בחמור".

 

ליבוביץ': המצב הנוכחי אבסורדי 

 

על-פי הצעתו של ליבוביץ' יש להחיל את הסדר המזונות הנהוג כיום על-פי חוק גם לגבי ידועים בציבור שהם זוגות מעורבים, וגם על בני זוג חד-מיניים. בדברי ההסבר להצעת החוק, כתב ליבוביץ': "בית המשפט לענייני משפחה פירש לאחרונה את המושג 'ידועים בציבור' לזוגות מעורבים בלבד. מצב זה אינו מתקבל על הדעת במיוחד כאשר מדובר בזוגות אשר חיו חיים משותפים לאורך זמן וצברו רכוש משותף.

 

"התיקון המוצע לחוק יאפשר לבן-זוג חד-מיני לרשת את בן זוגו המת, כאשר בן הזוג שנפטר לא הותיר צוואה. בנוסף מוצע להחיל את הסדר המזונות הנהוג כיום על פי חוק לגבי 'ידועים בציבור' שהם זוגות מעורבים גם על בני זוג חד-מיניים".

 

ליבוביץ' אמר בעקבות אישור התיקון לחוק הירושה בקריאה טרומית: "הצעת החוק היא עוד צעד בהכרה בשיווינית מלאה של מדינת ישראל בזוגות החד-מיניים. אין שום סיבה שאזרחים שווי זכויות הנושאים בנטל כמו כל אזרח אחר יופלו לרעה רק בשל נטייתם המינית".

 

יו"ר אגודת ההומואים, הלסביות הבי והטרנס בישראל, מייק המל, אמר בתגובה: "אני שמח לראות את ההישג הראשון של ח"כ אילן ליבוביץ-שינוי כראש שדולת חברי הכנסת למען קהילת הלסביות, ההומואים והטראנסקסואלים בהישג משמעותי להעברת תיקון חוק הירושה. אנו רואים בזו מתנה הולמת לקהילה לקראת מצעד הגאווה ביום ו' הקרוב ובמלאות 30 שנה לאגודת הלהט"ב". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
הציע את התיקון. אילן ליבוביץ'
צילום: חיים זיו
צילום: עופר מאיר
תקף בחריפות. ח"כ ישי
צילום: עופר מאיר
צילום: איי אף פי
יוכלו לרשת (אילוסטרציה)
צילום: איי אף פי
צילום: תומריקו
מתנת הכנסת ליום הגאווה
צילום: תומריקו
מומלצים