שתף קטע נבחר

"חייל היכה אותי כי לא נישקתי את נעליו"

בכפר בודרוס טוענים בני משפחה פלסטינים כי חיילי צה"ל התפרצו לביתם, והכריחו נער לנשק את נעליו של חייל ולדבר איתו עברית. משלא עשה כן, היכו אותו נמרצות. התלונות מתווספות לטענות שמשמיעים לאחרונה תושבי בילעין, בדבר התעללות חוזרת ושיטתית של החיילים בתושבי הכפר. דובר צה"ל מכחיש.

"החייל היכה אותי בטירוף בכל הגוף, תוך כדי שהוא מקלל ומבקש ממני ללקק לו את הנעל ולנשק אותה". כך סיפר היום (ה') ל–ynet נער פלסטיני בן 16, תושב הכפר בודרוס, שבין מודיעין לרמאללה.

 

בימים האחרונים מדווחים תושבי הכפרים שבאזור, הנאבקים נגד צה"ל והקמת גדר ההפרדה, על התרבות ההתנכלויות להם מצד החיילים. בכפר בילעין סיפרו כי מסכת ההתנכלויות אינה פוסקת, וכי חיילים מבקשים לבצע מסע נקמה לאחר שאחד מחבריהם נפצע מאבן בעינו.

 

לדברי הנער, מועטז עוואד, בלילה שבין יום שני לשלישי פשטו חיילים על בית המשפחה בבודרוס. "שמענו דפיקות חזקות על הדלת. דפיקות שכמעט שברו את הדלת. אבא שלי קם וענה - מי זה? החיילים צעקו 'חיילים, תפתח מהר'. אבא אמר 'שנייה, תנו לנו להתלבש', ואיך שנפתחה הדלת הם צעקו: מי זה מועטז?"

 

לדבריו, "כשעניתי שזה אני, שלפו אותי החיילים בכוח החוצה, ואחד מהם, שדיבר ערבית, זרק אותי בפינה מחוץ לבית והתחיל להכות אותי ברגליו ובאלה שהייתה ביד שלו בכל חלקי גופי". הנער סיפר כי החייל לא הסתפק במכות קשות וציווה עליו לנשק לו את נעליו וללקק אותן.

 

"כשהוא ביקש את זה הרגשתי מושפל בצורה שקשה לתאר. הרגשתי שאני רוצה שהאדמה תבלע אותי ותעלים אותי, תחושה שאי אפשר לתאר".

 

לדברי מועטז, לפני התקרית הוא נתקל בקצין של הכוח. עוד לפני שהתחילו להכות אותו, הקצין נכנס אל הבית ובדרכו פנימה אמר לחייל: "תן לו".

 

מועטז סיפר כי החייל היה ערבי: "החיילים קראו לו חאלד, אבל הוא כל הזמן צעק ורצה שאני אדבר איתו בעברית. כל פעם שאמרתי לו 'אני לא יודע עברית', הוא היכה אותי הרבה יותר קשה. ובכל פעם שסירבתי לנשק את הנעל, הוא היכה אותי עוד יותר".

 

לדבריו, אין לו מושג על מה ולמה נהגו החיילים באלימות. הוא אף סיפר כי גם לבני דודו אירעה אותה תקרית: "אני חושב שאותו כוח ואותו חייל שדיבר ערבית הוא זה שהיכה את דודי ואת שני בני-הדודים שלי. נגיש תלונה בעניין למפקדת התיאום והקישור ברמאללה".

 

מועטז מספר עוד כי מאז האירוע, שני אחיו בני ה–11 וה–13 ושתי אחיותיו בנות ה–14 וה–15 חיים בפחד מתמיד, ואינם מפסיקים לבכות.

 

מדובר צה"ל נמסר: "הטענות הקשות העולות בכתבה משוללות כל יסוד. לגבי הטענות על אופן התנהלות הכניסה לבית בכפר בודרוס, הן נבדקו ותוחקרו ע"י מפקד הגיזרה ונמצאו לא נכונות".

 

"ההפגנה האחרונה בבילעין"

 

בכפר בילעין שוררת לאחרונה תחושה קשה. תושבים מדווחים על חיילים שפושטים על הבתים, מצלמים את התושבים ורושמים את מספרי תעודות הזהות שלהם. מספר חברים בוועדה העממית נגד הגדר שבכפר סיפרו כי הוכו על ידי החיילים, ואחדים מהם נעצרו.

 

אתמול התנהלה בכפר הפגנה בסימן הנכים המקומיים. לדברי מארגני ההפגנה, ההרגשה היא שמאז הדיווח, בתחילת השבוע, על חייל שנפצע בעינו מאבן בכפר, מנהלים החיילים מסע נקמה.

 

"ביקשנו להראות שגם אצלנו יש נפגעים ונכים מהחיילים ומהצבא הישראלי", סיפר. אולם, לדברי המארגנים, עוד לפני שההפגנה התחילה, החיילים כבר ירו לעברם כמויות גדולות של גז מדמיע לכיוון המפגינים, שכאמור, רובם היו נכים בכסאות גלגלים ועל קביים.

 

בהפגנה השתתפו מספר ישראלים, ששלושה מהם עוכבו לחקירה בגבעת זאב. ארבעה פלסטינים נעצרו, אחד מהם נכה ששוחרר לאחר חקירה קצרה. הישראלים סיפרו כי בתחנת המשטרה הבטיח להם אחד הקצינים כי "זו תהיה ההפגנה האחרונה בבילעין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הפגנת הנכים בבילעין
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
"תחושה של מסע נקמה". בילעין
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
מפגינים נגד הגדר
צילום: רויטרס
מומלצים