שתף קטע נבחר

האמריקנים מעריכים: אסד "לחיץ"

האמריקנים מגבירים לחץ על סוריה. בימים הקרובים ייתכן שיוטלו סנקציות נוספות על המשטר בדמשק. בוושינגטון גם מספרים על שאיפתם שהשלטון הסורי יוחלף. אבל אין תוכניות מעשיות להחלפת השלטון, בינתיים

בארה"ב רומזים הערב (יום ד') שייתכן שכבר בימים הקרובים יחתום הנשיא בוש על הטלת סנקציות כלכליות נוספות על סוריה, כמו סגירת חשבונות בנקים סורים בארה"ב. כמו כן ינותק הקשר בין סוריה לבנק למסחר, שהוא הבנק שדרכו מבצעת דמשק את העסקות שלה במטבע זר. 

 

עד עתה מימש הממשל שלושה סעיפים מתוך שישה הכלולים ב"חוק האחריות הסורית" שאישר הקונגרס האמריקני בשלהי שנת 2003. כיום מוטל חרם אמריקני כולל על סוריה, צבאי ואזרחי, פרט למזון ותרופות.

 

גורמים בממשל רמזו לכתבים ערבים על שאיפתה של וושינגטון שצמרת הממשל הסורית תוחלף. בעקבות זאת כבר החלו להתפרסם כתבות ספקולטיביות בעיתונות הערבית כאילו הממשל האמריקני החליט על מדיניות חדשה להחלפת המשטר בסוריה. אך נראה שהיומרה להחליף את אסד תישאר לפי שעה במגירה.

 

העיתון הערבי א-שרק אל-אווסט אף ציטט גורמים בממשל שאמרו שהם "מייעצים למר אסד לפרוש". אולם מקורות דיפלומטיים בוושינגטון מעריכים שבשלב זה האמריקנים רק מגבירים את לחצם, בין השאר על-ידי הדלפת רמזים שלא לציטוט וייחוס מתוך הערכה שאסד "לחיץ".

 

בוושינגטון לא בטוחים שהפלת אסד תביא לתוצאה הרצויה, ולכן בשלב זה האמריקנים ממשיכים לדחוק את השליט הסורי לפינה. הלחץ הפומבי הוא כמעט יומיומי והוא בא לידי ביטוי בהצהרות של דוברי הממשל על הכיוון השלילי שאליו צועדת סוריה בשל תמיכתה במחבלים בעיראק. האמריקנים מציינים שהסורים לא סוגרים את מטות ארגוני המחבלים הפלסטינים בדמשק והחיזבללה בלבנון ולא מוציאים את סוכני המודיעין מלבנון.

 

האמריקנים גם דורשים חקירה בינלאומית להתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי. עכשיו הם דורשים חקירה של רצח העיתונאי הלבנוני סמיר קסיר, ממתנגדי סוריה. ההערכה היא שסוריה אחראית לשתי הרציחות.

 

עוזר מזכירת המדינה למזרח התיכון, דיוויד וולש, זימן ביום שישי שעבר פגישה עם שגרירי מדינות ערביות, כדי לדון בתוצאות ביקורו של אבו-מאזן, בוושינגטון. מספר 2 בשגרירות הסורית בוושינגטון, שהגיע לבנין מחלקת המדינה כדי להשתתף בפגישה, לא קיבל אישור להיכנס ונאלץ להסתלק בבושת פנים.

 

העיתון הניו-יורקי "סאן" דיווח שמעצבי מדיניות החוץ האמריקנית קיימו בשבוע שעבר ישיבה בנושא הסורי. בין השאר הם דנו באפשרות שחיילים אמריקנים ועיראקים יחדרו לשטח סוריה לחפש מחבלים שנמלטו מעיראק. נציגי מחלקת המדינה פנו לקונגרס ושאלו כיצד ניתן באופן חוקי לממן סיוע לגורמים התומכים בדמוקרטיה בסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים