שתף קטע נבחר

הרב אליהו: לא לחסום כבישים, לא לסרב פקודה

צריך להיאבק בתוכנית ההתנתקות, אבל יש גבולות - כך מבהיר הרב מרדכי אליהו, המנהיג הרוחני של הציבור הדתי לאומי, בראיון לשבועון החרדי "משפחה". הרב, מתנגד עיקש להתנתקות, מפתיע כשהוא קובע כללים מחמירים נגד עימותים בין יהודי ליהודי: לא לחסום כבישים, לא להתעמת עם המפנים - ולא לסרבנות פקודה

שינה את דעתו? הרב מרדכי אליהו, המנהיג הרוחני של הציבור הדתי-לאומי ומי שנחשב לאחד המתנגדים התקיפים לתוכנית ההתנתקות, מתבטא בצורה מפתיעה בראיון לעיתון החרדי "משפחה" ולתוכנית "שש עם". התבטאויותיו של הרב, לשעבר הראשון לציון, משקפות הפעם צד מתון, הקורא להתנגד לגזרה, אולם לא לעבור על החוק או לעמת יהודי מול יהודי.

 

הרב שב אמנם על עמדתו לפיה ההתנתקות היא פסולה, משום ש"לשום שלטון ולשום ראש ממשלה אין זכות לוותר על גרגיר מארץ ישראל", אולם

הוא מבהיר מהם לדעתו גבולות המחאה: "באו אלי מתיישבים ושאלו אותי מה נעשה אם הגזירה חלילה תתקיים? אמרתי להם: אל תרימו יד, אל תיאבקו בשוטרים. תשבו בבתיכם, תאמרו פרקי תהילים, תשפכו את ליבכם אל אבינו שבשמיים שיעורר רחמיו על בניו ויסיר את הגזירה מעלינו. אבל אל תעזרו לאלו שבאים לפנותכם וגם אל תתנגדו בכוח. אסור להגיע למצב של ניבול פה חלילה ופגיעה בכל יהודי, יהיה אשר יהיה".

 

הרב יוצא בתוקף נגד סירוב פקודה: "אין לסרב פקודה. סירוב כזה הינו בגדר של פיקוח נפש. שאלו אותי חיילים רבים מה עליהם לעשות, והשבתי כי עדיף שיהודים מאמינים יעברו בין הבתים ויעשו זאת בבכי, בדמעות ובלב נשבר, מאשר שיבואו כל מיני רשעים ויחלצו את המתיישבים מבתיהם בשמחה ויזרקו אותם בגסות אל הרכבים. אסור להגיע למצב שיהודי אחד ירים יד על יהודי אחר".

 

התבטאות מפתיעה לא פחות של הרב עוסקת בנושא הטעון של חסימת הכבישים. "אני מתנגד לחסימת כבישים ולעימותים עם שוטרים", הוא קובע, "חובה עלינו למחות, אבל צריך לשמור על כללים של תורה ודרך ארץ. מה יועילו כל הצווחות והקטטות בצמתים כשיהודי אחד מכה יהודי שני? בתורתנו כתוב 'הוכח תוכיח את עמיתך', ורבותינו מבארים שיש להוכיח באהבה ובלשון רכה. באו לביתי כמה פעילים וביקשו את הסכמתי לחסימת כבישים. אמרתי להם: יהודי נוסע לפני השקיעה במהירות, בכדי למול את בנו. בן הולך לבקר את אביו בבית הרפואה. מתפלל מבקש להספיק את תפילת מנחה. אמבולנס מבקש להסיע חולה לבית החולים. מהו ההיתר שקיים לעכב את אותם אנשים מלהגיע אל מחוז חפצם?"

 

הוא מוסיף: "אם ישנם צעירים המבקשים לסגור את תלמודם ולצאת לרחובות כדי להתעמת עם שוטרים, כשבסופו של דבר הם יושלכו לכלא, אני

מבקש מהם לפעול בנשק היעיל ביותר שעזר לבני ישראל שהיו שרויים בצרה במשך כל הדורות: תורה, תורה ושוב תורה". היזהרו מהרשעים שמבקשים להכתים את כל ציבור המתיישיבם ומנצלים התבטאויות של רפי דעת ואמונה בכדי לעשות חוכא ואיטלולא מכל המחנה היקר והקדוש של אוהבי ארץ ישראל".

 

הרב אליהו נשאל בראיון האם ירצה להיפגש עם ראש הממשלה, אריאל שרון. "אין לי בעיה ללכת לשרון", הוא משיב, "להיפך. הייתי יושב ומבקש משרון שלא לעשות נתק בין אב לבנו, בין אם לבתה ובין אחים. החשש שלי הוא שהדוברים מסביב לשרון יתנו את המשמעות שלהם לביקור כזה, והם מסוגלים עוד להפוך את הקערה על פיה ולשים בפי דברים שלא אמרתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב אליהו. לא להתעמת
צילום: זום 77
צילום: אחיה ראב"ד
חסימות הכבישים. נגד
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים