שתף קטע נבחר

הרב אליהו: לחסום כבישים, אם יש דרך חלופית

לאחר שדבריו של מנהיג הציונות הדתית חוללו סערה כשקרא שלא לחסום כבישים ולא לסרב פקודה, הוא תיקן באיגרת שהוציא כדי לחזק את המתנחלים "נגד העוול המוסרי לגרשם מביתם". לחיילים הוא כתב: "מי שיידרש לבצע את הפשע יענה 'איני יכול' ואם ייאנס - ישכב על הרצפה ויבכה"

"באתי באיגרת זו לחזק את ידכם נגד העוול המוסרי הנורא של הכוונה לפנות יישובים ולגרש יהודים מביתם, היה לא תהיה!", כך כתב אמש (יום ה') הרב מרדכי אליהו באיגרת לתושבי יש"ע.

 

 

בעקבות הסערה שנגרמה כתוצאה מדבריו של הרב מרדכי אליהו בתקשורת, כתב הרב הנחשב למנהיג הציונות הדתית, מכתב, איגרת, למתיישבי יש"ע. באיגרת התייחס הרב אליהו לתוכנית ההתנתקות ולנושא סירוב פקודה וחסימת הכבישים.

 

באיגרת שעליה חתום הרב מרדכי אליהו נכתב: "לאחינו המתיישבים ביש"ע, גיבורי כל עושי דברו, הפועלים ומיישבים את מרחבי ארץ אבותינו בגוש קטיף - שלומכם ישגה לעד! באתי באיגרת זו לחזק את ידכם נגד העוול המוסרי הנורא על הכוונה לפנות יישובים ולגרש יהודים מביתם – היה לא תהיה! אין מעשה מוסרי יותר ממפעל התחייה של העם השב לארצו לאחר גלות ארוכה, כשאתם מקיימים בו מצוות עשה של יישוב ארץ ישראל, ואין עוול מוסרי גדול מהניסיון לענות את נפשותיכם באיומי גירוש ונטישת אדמת אבותינו".

 

עוד כתב הרב מרדכי אליהו כי "מתוך אותו כוח מוסרי ברור, אל לנו להקים מחלוקת בציבור ובגיבורי צבאנו, אנו לא סרבני פקודה לשמה. החיילים שידרשו לבצע את הפשע, יענו: 'איני יכול'. ואם יאנסו אותם, ישבו על הרצפה ויבכו עם המשפחה שאותה רוצים לגרשה מביתה".

 

עוד נכתב: "חובתנו למחות כנגד העוול המוסרי הנורא הזה. ולחוסמי הכבישים – יש לעשות זאת אך ורק בתנאי שישנה דרך חילופית. לא נחסום כביש כשאין דרך חילופית ולא נסכן בכך חלילה חיי אדם. קורא הדורות מראש שענה לאברהם אבינו בהר המוריה, הוא יעננו ויוציא לאור צדקתנו, ואיש לא יעצור את המהלך האלוקי של מפעל התחייה הלאומי של עם ישראל השב לארצו".

 

הרב אליהו חתם בחתימת ידו על המכתב.

 

הראיון שפורסם: לא לחסום, לא לסרב

 

כזכור, אתמול פורסמו דבריו המפתיעים של הרב אליהו, כשקרא "להתנגד לגזרה", אולם לא לעבור על החוק או לעמת יהודי מול יהודי.

  

הרב שב אמנם על עמדתו לפיה ההתנתקות היא פסולה, משום ש"לשום שלטון ולשום ראש ממשלה אין זכות לוותר על גרגיר מארץ ישראל", אולם הוא הבהיר מהם לדעתו גבולות המחאה: "באו אלי מתיישבים ושאלו אותי מה נעשה אם הגזירה חלילה תתקיים? אמרתי להם: אל תרימו יד, אל תיאבקו בשוטרים. תשבו בבתיכם, תאמרו פרקי תהילים, תשפכו את ליבכם אל אבינו שבשמיים שיעורר רחמיו על בניו ויסיר את הגזירה מעלינו. אבל אל תעזרו לאלו שבאים לפנותכם וגם אל תתנגדו בכוח. אסור להגיע למצב של ניבול פה חלילה ופגיעה בכל יהודי, יהיה אשר יהיה".

 

הרב יצא בתוקף בראיון גם נגד סירוב פקודה: "אין לסרב פקודה. סירוב כזה הינו בגדר של פיקוח נפש. שאלו אותי חיילים רבים מה עליהם לעשות, והשבתי כי עדיף שיהודים מאמינים יעברו בין הבתים ויעשו זאת בבכי, בדמעות ובלב נשבר, מאשר שיבואו כל מיני רשעים ויחלצו את המתיישבים מבתיהם בשמחה ויזרקו אותם בגסות אל הרכבים. אסור להגיע למצב שיהודי אחד ירים יד על יהודי אחר".

 

התבטאות מפתיעה לא פחות של הרב עוסקת בנושא הטעון של חסימת הכבישים. "אני מתנגד לחסימת כבישים ולעימותים עם שוטרים", הוא קבע, "חובה עלינו למחות, אבל צריך לשמור על כללים של תורה ודרך ארץ. מה יועילו כל הצווחות והקטטות בצמתים כשיהודי אחד מכה יהודי שני?".


פורסם לראשונה 09/06/2005 23:24

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זום 77
הרב אליהו. לא נפסיק למחות
זום 77
צילום: גיל יוחנן
המחאה הכתומה. "היה לא תהיה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים