שתף קטע נבחר

סבב מינויים בצה"ל: ידלין יהיה ראש אמ"ן

הרמטכ"ל החדש הודיע אתמול על סבב מינויים בצמרת צה"ל. המינוי המפתיע ביותר: האלוף ידלין יתמנה לראש אמ"ן - הראשון מחיל האוויר שמכהן בתפקיד. בני גנץ יקודם למפקד זרוע היבשה. אלוף פיקוד הצפון החדש: אודי אדם. לפיקוד דרום יילך יואב גלנט, המזכיר הצבאי של רה"מ. תא"ל אייזנקוט יקבל דרגת אלוף. הערכות: האלופים זיו ורון-טל, שלא קודמו, בדרך החוצה

אם הרמטכ"ל הוא מחיל האוויר, אז למה לא ראש אמ"ן? הרמטכ"ל הנכנס דן חלוץ הודיע אתמול (ו') על סבב מינויים גדול, שישנה את פני המטכ"ל. המינוי המפתיע ביותר: האלוף עמוס ידלין, איש חיל האוויר ונספח צה"ל בוושינגטון, התמנה לתפקיד ראש אגף המודיעין (אמ"ן) - ראש אמ"ן הראשון שבא מחיל האוויר. שר הביטחון, שאול מופז, אישר את המלצות הרמטכ"ל למינויים אלה, והרמטכ"ל הודיע עליהן לקצינים באופן אישי.

 

מינויים נוספים: אלוף פיקוד הצפון, בני גנץ, ישמש כמפקד זרוע היבשה (מז"י), ואת תפקידו יתפוס האלוף אודי אדם, כיום ראש אגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל).

 

לתפקיד ראש אט"ל ייכנס אלוף חדש, אבי מזרחי, המשמש כיום כראש מטה זרוע היבשה. את תפקיד אלוף פיקוד הדרום ימלא יואב גלנט, המשמש כיום

כמזכירו הצבאי של ראש הממשלה אריאל שרון, ואילו לתפקיד ראש אגף המבצעים יתמנה תא"ל גדי אייזנקוט, לשעבר מפקד אוגדת יהודה ושומרון, שיועלה לדרגת אלוף.

 

שרון היה מעורב באופן אישי במינויו של גלנט לאלוף פיקוד דרום, וביקש שלתפקיד רגיש זה ימונה אדם שהוא מכיר אישית בעיקר לאור האתגרים שמצפים לו עם כניסתו לתפקיד מייד לאחר יישום תוכנית ההתנתקות.

 

המינוי המפתיע ביותר ברשימה הוא של האלוף ידלין, לאחר שכל ההערכות המוקדמות דיברו על אייזנקוט כראש אמ"ן הבא. ידלין התגייס לצה"ל ב-1970, סיים קורס טיס כטייס קרב, ומילא שורה ארוכה של תפקידים בחיל האוויר. ב-1998 הוא התמנה לתפקיד ראש להק מודיעין, וכעבור שנתיים התמנה לראש מטה חיל האוויר.

 

ב-2002 קיבל ידלין את דרגת האלוף והתמנה לתפקיד מפקד המכללה לביטחון לאומי, כשהוא לוטש עיניים לתפקיד מפקד חיל האוויר. כשנודע כי לא יקבל את התפקיד הנכסף הוחלט לצ'פר אותו ולמנותו לנספח צה"ל בוושינגטון.

 

ראש אמ"ן המיועד, האלוף עמוס ידלין, ייכנס לתפקידו בתחילת 2006, לאחר שהרמטכ"ל ביקש מראש אמ"ן הנוכחי, האלוף אהרון זאבי-פרקש, להמשיך את תפקידו עד סוף השנה - ונענה בחיוב. הוא יפרוש מצה"ל ככל הנראה בסיום התפקיד.

 

ומי לא קודם?

 

כמה אלופים מהמטה הכללי שלא שובצו בסבב זה עשויים לפרוש מצה"ל - ביניהם, ראש אגף המבצעים האלוף ישראל זיו ומפקד זרוע היבשה, האלוף יפתח רון-טל.

 

שורת המינויים טרם הושלמה, שכן נותרו מספר תפקידים שעדיין לא ברור מי ימלא אותם. בין תפקידים אלה: המזכיר הצבאי של ראש הממשלה והנספח הצבאי בוושינגטון.

 

גם מינויו של האלוף אדם לפיקוד צפון לא היה צפוי מראש. אדם בן ה-48, איש שיריון שמילא שורה ארוכה של תפקידים בחיל מאז גיוסו ב-1976, הוא בנו

של האלוף יקותיאל אדם ז"ל. על תפקיד אלוף פיקוד הצפון התמודד גם מפקד זרוע היבשה האלוף יפתח רון טל, ששמו עלה באחרונה בהקשר פרשת הכספים שקיבל לכאורה שלא כדין וחקירת מצ"ח שנפתחה בעקבותיה.

 

מינויו של האלוף יואב גלנט לתפקיד אלוף פיקוד הדרום לא הפתיע, על אף שגם שמו של האלוף ישראל זיו, ראש אגף המבצעים, עלה לא אחת בהקשר

לתפקיד זה. זיו שימש בעבר כמפקד אוגדת עזה, אולם האלוף גלנט (48) שהתגייס לשייטת 13 ב-1977, והיה מפקד השייטת מ-1994 עד 1997, גבר עליו לבסוף.

 

לאחר שפיקד על אוגדת עזה, עשה האלוף גלנט הסבה לשיריון ואף שימש כמפקד אוגדת שיריון במילואים. הוא גם שימש כראש מטה זרוע היבשה לפני תפקידו הנוכחי.

 

הסבב מעמיד כמה אלופים בעמדות מפתח לקראת הסבבים הבאים. כך, אלוף פיקוד הדרום הנוכחי, דן הראל, שעשוי לקבל בעתיד את תפקיד סגן הרמטכ"ל (אם כי הסבירות לכך אינה גבוהה). האלוף בני גנץ עשוי בסיום תפקידו המיועד כמפקד מז"י להתמודד אף הוא על התפקיד.


פורסם לראשונה 10/06/2005 15:11

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
חלוץ. מופז אישר המינויים
צילום: דובר צה"ל
צילום: דובר צה"ל
ידלין. נספח צה"ל בוושינגטון
צילום: דובר צה"ל
מומלצים