שתף קטע נבחר

דני גילרמן - סגן נשיא העצרת הכללית באו"ם

בפעם השנייה מאז הוקמה מדינת ישראל יכהן נציג מטעמה כסגן נשיא העצרת הכללית, שתיפתח בסוף ספטמבר במעמד ראשי המדינות. גילרמן, שישפיע על סדר היום בעצרת ואף צפוי לנהל ישיבות: "המינוי משקף את תמיכת העולם במאמצי השלום של ישראל". במשרד החוץ כבר מסמנים את היעד הבא: מועצת הביטחון

היסטוריה בניו-יורק: עצרת האו"ם בחרה אמש (יום ב') פה אחד את השגריר הישראלי, דני גילרמן, כסגן נשיא העצרת הכללית ה-60, שתיפתח ב-30 בספטמבר במעמד ראשי המדינות. 

 

השגריר גילרמן נבחר כסגן הנשיא מטעם קבוצת המדינות המערביות באו"ם, הכוללת את גוש מערב אירופה, קנדה, אוסטרליה, ניו-זילנד וישראל.

 

דני גילרמן הביע את שמחתו על המינוי, ואמר שהוא משקף את הכרת הקהילה הבינלאומית בשינויים שחלים בעולם ובמיוחד במזרח התיכון, כמו גם את התמיכה העולמית במאמצי השלום של ישראל.

 

בשבוע שעבר נועד שר החוץ, סילבן שלום, עם מזכ"ל האו"ם קופי אנאן. השניים דנו באפשרות שגילרמן ימונה כסגן נשיא העצרת - מינוי שמשמעות סמלית רבה בצידו. הערב בירך שלום את המזכ"ל ואת חברי העצרת הכללית, על שנתנו יד למהלך. לדבריו, "ישראל תמשיך לפעול לשיפור ולנירמול מעמדה באו"ם, עד להפיכתה למדינה שוות זכויות - לרבות חברות במועצת הביטחון". 

 

רוני אדם, מנהל מחלקת האו"ם במשרד החוץ, סיפר ל-ynet על מה שהתרחש מאחורי הקלעים, ועל מה שצפוי כעת: "אגף ארגונים בינלאומיים יזם את הפניה לאו"ם, והצענו שנשמש בתפקיד סגן נשיא העצרת. זה ידרוש הערכות מיוחדת של המשלחת באו"ם ולמידה של תקנון ניהול הישיבות, משום שיש סיכוי סביר שלדני גילרמן ייצא לנהל ישיבה בתור אחד הסגנים". 

 

לצדו של גילרמן, שישמש במשך שנה כסגן יחיד של "המערביות", יכהנו עוד 20 סגני נשיא - בהם נציגי חמש החברות הקבועות במועצת הביטחון. הנשיא וסגניו מחלקים ביניהם את זמן ניהול הישיבות של העצרת. גילרמן יישב בוועדה שקובעת את סדר היום של הישיבות.

 

או"ם-שמום, זוכרים?

 

הרבה דברים השתנו מאז גישת ה"או"ם-שמום" בה דגלה לא אחת ירושלים, בעקבות הגינויים הרבים שספגה. בתקופה האחרונה השתפרו יחסי ישראל והארגון הבינלאומי, שנאות לגנות את הטרור וגילויי האנטישמיות, והרכין ראש לזכר קורבנות השואה בעצרת לציון 60 שנה לניצחון על הנאצים.

 

יש לציין כי מינויו של גילרמן מגיע ימים ספורים אחרי שועדת החוץ של בית הנבחרים האמריקני איימה להפסיק את המימון לאו"ם אם העצרת הכללית לא תפסיק להעביר החלטות חד צדדיות נגד ישראל.

 

"ישראל מבודדת בצורה מתמדת ונתונה לביקורת על מאמצי המדינה היהודית לשמור על ביטחון אזרחיה מפני התקפות טרור, תוך העלמת עין מהטרור הפלסטיני", נאמר בהחלטת בית הנבחרים.

 

על מינויו של איש העסקים דני גילרמן כשגריר ישראל באו"ם, במקום יהודה לנקרי, הוחלט לפני שלוש שנים, עת כיהן שמעון פרס כשר חוץ בממשלת האחדות בראשות שרון. בשנותיו כשגריר, ניצב גילרמן לא אחת בחזית ההסברה הישראלית, עת נדרש להגן על גדר ההפרדה או על תקיפה אווירית בסוריה.

 

כעת תהיה זו הפעם הראשונה זה 53 שנה בה מכהן ישראלי בתפקיד סגן נשיא העצרת. הקודם שעשה זאת היה אבא אבן, בשנת 1952.


פורסם לראשונה 13/06/2005 19:32

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
אדוני סגן הנשיא. גילרמן
צילום: איי פי
צילום: לע"מ
היה שם. אבא אבן
צילום: לע"מ
צילום: דן בלילטי
רוצה חברות במועצה. שלום
צילום: דן בלילטי
מומלצים