שתף קטע נבחר

סין: גם מיקרוסופט מצנזרת תכנים בשירות הממשל

מיקרוסופט מצטרפת ליאהו! וגוגל, יריבותיה מתחום החיפוש, והסכימה לצנזר מילים וביטויים בגירסה הסינית של פורטל MSN המקומי. גם כן מהפכת מידע

הגולשים בפורטל MSN החדש שהשיקה מיקרוסופט בסין אינם מורשים להשתמש במילים "דמוקרטיה", "חירות" ו"זכויות אדם" בעת הגלישה, זאת, כחלק מצנזורה מרצון שכפתה ענקית התוכנה על עצמה ועל משתמשיה, שמקורה תנות ממשלתיות מקומיות.

 

מילים אחרות החסומות לשימוש בשירות הבלוגים MSN Spaces, כוללות "עצמאות לטייוואן ו"הפגנות". בפני הבלוגרים שמנסים להקליד מילים אלו, כמו גם תכנים פוליטיים ופורנוגרפיים אחרים, מוצגת הודעה בזו הלשון: "בעמוד זה אסור לכלול מילים אסורות כמו ניבולי פה. נא בחרו במילה אחרת".

 

חייבים להירשם אצל הרשויות

 

אתרי אינטרנט בסין מחויבים לציית לקוד התנהגות ולבצע צנזורה עצמית לגבי כל פריט מידע, שעלול להיחשב על ידי הממשל כרגיש מבחינה פוליטית, פורנוגרפי או בלתי חוקי.

 

בחלק גדול מהמקרים, מדובר גם באתרים סיניים רבים הכוללים דיווחי חדשות, שהממשלה מתייחסת אליהם כשליליים או אינה מעונינת בפרסומם.

 

במסגרת התקנות החדשות שפורסמו במרץ השנה, נדרשו כל האתרים הסיניים, או הפועלים מסין, להירשם אצל הרשויות עד חודש יוני, או שייסגרו על ידי משטרת האינטרנט.

 

מיקרוסופט הקימה חברה משותפת עם Shanghai Alliance Investment, חברת השקעות בבעלות המדינה, שבאמצעותה השיקה את הגירסה הסינית של פורטל MSN.

 

משתפים פעולה

 

אך ענקית התוכנה אינה החברה הבינלאומית היחידה שהסכימה לציית לחוקי האינטרנט המחמירים של הממשל הסיני. יאהו! וגוגל - שני מנועי החיפוש המקוון הפופולריים ביותר בעולם - כבר ספגו ביקורת על ששיתפו פעולה עם הממשלה הסינית בצנזור הרשת.

 

הארגון "עיתונאים ללא גבולות" (RSF), שמטהו נמצא בפריז, גינה את הדבר בעבר, באומרו כי "הארגון מגנה את המדיניות הבלתי אחראית של חברות האינטרנט האמריקניות, יאהו! וגוגל, במסגרתה הן משתחוות בצורה ישירה ועקיפה לדרישות הממשל הסיני לבצע צנזורה מקוונת".

 

דובר החברה אמר אתמול (ב') כי הקבוצה בוחנת את העניין בכל הנוגע למיקרוסופט. "אנחנו בודקים את הנושא. אם זה נכון, מדובר בהוכחה נוספת לכך שחברות אמריקניות משתפות פעולה בצורה פעילה עם מאמציה של הממשלה הסינית לצנזר את האינטרנט. אנחנו מגנים זאת בתוקף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סין. אסור להקליד מילים פוליטיות
צילום: רויטרס
מומלצים