שתף קטע נבחר

הרשות: ישראל מפיצה בשטחנו מיצים מסרטנים

השר לאיכות הסביבה ברשות, יוסף אבו ספיה, האשים בנאומו במועצה המחוקקת הפלסטינית: "ישראל מציפה את השווקים שלנו במיצים עם החומר סכרין - הידוע כמסרטן". לטענתו, מדובר בקו ייצור מיוחד לרשות שלא מגיע לצרכן הישראלי

האורניום המדולל – גרסת המיצים: הרשות הפלסטינית האשימה כי ישראל גורמת להפצת מחלת הסרטן בקרב הילדים הפלסטינים. השר לאיכות הסביבה ברשות הפלסטינית, יוסף אבו ספיה, האשים כי ישראל "מציפה את השווקים הפלסטינים במיצים עם חומר ה'סכרין' – חומר הידוע כמסרטן". לדבריו, מדובר בחומר מסוכן מאד שנאסר לשימוש בעולם בשנת 1982 בשל היותו הגורם הראשי למספר סוגי סרטן.

 

בדברים שנשא בפני המועצה המחוקקת הפלסטינית, ושהובאו הבוקר (יום ג') בעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, הוסיף אבו ספיה כי המפעלים בישראל מייצרים את החומרים הללו במיוחד עבור השטחים הפלסטינים וכי הם אינם מועברים לצרכן הישראלי. לדבריו, הרשות הפלסטינית תפסה בעבר משאיות שהיו עמוסות במיצים ואף בביסקוויטים שהכילו את החומר המסוכן, ופרט לכך גם השלטונות המצריים תפסו בסוף חודש מרס במעבר הגבול עם ישראל שתי משאיות ובהן משחקים לילדים שהיו רוויי קרינה מסרטנת. אבו ספיה האשים בדבריו את הסוחרים הפלסטינים שמשווקים את המיצים הללו למרות שהם יודעים כי אלה פוגעים בבריאותם של השותים אותם.

 

אין מדובר בפעם הראשונה בה טוענים הפלסטינים כי ישראל גורמת להפצת מחלות ממאירות בשטחים. פרט להאשמות של היו"ר הקודם, יאסר ערפאת, כי ישראל משתמשת בכדורי "אורניום מדולל" בשטחים, ולטענותיה של אלמנתו, סוהא, כי ישראל מפיצה ממתקים מורעלים, הועלו לאחרונה טענות כי הקרינה החזקה המופצת ממתקני השיקוף במעבר רפיח גורמת להפצת מחלת הסרטן.

  

אולם אין מדובר בטענה היחידה כלפי ישראל שהשמיעו הפלסטינים אתמול. העיתון "א-שרק אל-אווסט" שב ודיווח כי על פי אסיר פלסטיני, חוקרי המודיעין של ישראל ניצלו את עובדת היותו חולה כדי לגבות ממנו הודאה. לדברי האסיר, ריאד דחלאללה אל-עמור, השפוט לשלושה מאסרי עולם בכלא באר שבע, חיילי צה"ל וחוקרי המודיעין ניצלו את עובדת היותו חולה לב כדי לאלצו להודות בהאשמות המיוחסות לו. הוא הוסיף כי בשעה שנעצר בביתו שבבית לחם, הוא הוכה חזק כל כך שקוצב הלב, שהושתל בגופו כדי לשמור על קצב ליבו, נפגע ואף חלקים ממנו יצאו החוצה.

 

הוא טען אף שהחיילים שחשו בדבר היכו אותו בכוונה באותו המקום, והוציאו בכוח את המכשיר.

 

לדבריו, אחרי שנעצר והובא בפני חוקרי השב"כ, הוא החל להקיא דם, אולם החוקרים לא התרגשו מהעניין והחלו לחקור אותו למרות מצבו הבריאותי הקשה. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
מיצים. "ישראל מפיצה"
צילום: צביקה טישלר
צילום: איי אף פי
תמונת ארכיון
צילום: איי אף פי
מומלצים