שתף קטע נבחר

לבני דחתה כינוס הוועדה לבחירת דיינים

שרת המשפטים החליטה לדחות את כינוס הוועדה עד שיוחלט אם להגיש כתב אישום נגד הרב הראשי מצגר. הדחייה מצטרפת גם למחלוקות שבגללן מתעכבת כבר 7 חודשים בחירת הדיינים. ח"כ סלומיאנסקי (מפד"ל): "ברגע האחרון דרש השר רמון שאחד משלושת הדיינים הנוספים יהיה חרדי, מכיוון שאמו חברה של השרה דליה איציק"

שרת המשפטים ציפי לבני החליטה לא לכנס היום (ג') את הוועדה למינוי דיינים, שבה חבר הרב הראשי יונה מצגר, עד שיוחלט אם להגיש נגדו כתב אישום. בכך יהיה עיכוב נוסף בבחירת הדיינים, שמתעכבת כבר שבעה חודשים בגלל מחלוקות פוליטיות.

 

פרקליטות המדינה אמרה היום בתשובה שהוגשה לבג"ץ כי מבחינה משפטית אין אמנם מקום להשעייתו של הרב מצגר מתפקידו כחבר בוועדה בעקבות החקירה הפלילית נגדו, אולם ישנם היבטים נוספים לסוגייה הזו, בעיקר מבחינה ציבורית.  

 

תשובת המדינה ניתנה בעתירה שבה מבקשים העותרים של עמותת "אומץ" להשעותו מתפקידו זה.

 

הוועדה לבחירת דיינים אמורה הייתה עוד לפני שבעה חודשים לבחור שישה דיינים חדשים, אולם מחלוקת בין נציגי ש"ס, החרדים והמפד"ל גרמה לפיצוץ הדיונים בוועדה שוב ושוב. בצעד חריג הוחלט על הוספה של שלושה תקנים, כדי לפתור את הבעיה, ולאפשר שלושה נציגים לכל זרם. אלא שלטענת ח"כ ניסן סלומיאנסקי (מפד"ל), "ברגע האחרון דרש השר רמון כי אחד משלושת הדיינים החדשים יהיה חרדי, מכיוון שאמו חברה של השרה דליה איציק".

 

השר חיים רמון אמר בתגובה כי "אין לדברים שחר, זו הדלפה מרושעת. אני זה שהביא לתוספת שלושה תקנים, ואני נלחם למינוי דיינים מקלים".

 

בעיה נוספת שנוצרה: במהלך החודשים האחרונים קיבלו 15 רבנים כושר לדיינות, והיועצים המשפטיים של משרד המשפטים ושל הרבנות הראשית טענו כי אותם דיינים רשאיים להתמודד על המשרות, וכי יש לאפשר להם להיבחן ולהתמודד.

 

קואליציית "עיקר" המאגדת 25 ארגונים הפועלים למען מסורבות-גט ועגונות אמורה הייתה לקיים הפגנה מול משרד המשפטים בעת כינוס הוועדה, זאת על מנת לעודד, לדבריהם, בחירת דיינים ראויים ולא כאלה שנבחרים בגלל שיקולים פוליטיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
לבני. דחתה
צילום: אלכס קולומויסקי
מצגר. "תלוי אם יוגש כתב אישום"
צילום: לע"מ
מומלצים