שתף קטע נבחר

אבו עלא מזהיר: הממשלה תסיר מעצמה אחריות

ראש הממשלה הפלסטיני תקף בחריפות את הידרדרות המצב הביטחוני בתוך שטחי הרשות. בעקבות שורה של מעשי רצח פליליים ועימותים בין אנשי הפלגים הפלסטינים לאנשי מנגנוני הביטחון של הרשות הוא מאיים להסיר את אחריותו מהמצב

האלימות החברתית מאיימת גם על הרשות הפלסטינית. ראש הממשלה הפלסטיני אבו עלא הזהיר כי ממשלתו תסיר את אחריותה על המצב הבטחוני ברשות הפלסטינית אם לא יטופל מצב האנרכיה הביטחונית הקשה בשטחי הרשות.

 

במהלך ישיבת הממשלה הפלסטינית היום (שלישי) תקף אבו עלא בחריפות את מנגנוני הביטחון הפלסטיני ואמר כי עליהם לנקוט בכל הצעדים כדי להפסיק את מצב האנרכיה הבטחונית. "אם מנגנוני הביטחון לא יטפלו במצב כפי שצריך, הממשלה הפלסטינית תקפיא את פעילותה". ראש הממשלה הפלסטיני לא הסביר למה הוא מתכוון, אולם שרי הממשלה אמרו כי כוונתו להקפאת אחריותה על המצב הבטחוני.

 

עיקר כעסו של אבו עלא יצא בשל מקרים בהן היו מעורבים חברים במנגנוני הביטחון של הרשות במעשי אלימות. הוא אמר כי מצב זה חייב להיפסק ושחייבים להעמיד את האחראים לדין. הוא לא שלל נקיטת צעדים חריפים לרבות עונש מוות "כאשר זה נדרש על פי החוק".

 

הרקע לדברים הוא מספר רב של אירועי אלימות פלילית ובכללם מעשי רצח שאירעו בתקופה האחרונה בשטחים. האחרון שבהם היה רצח כפול בעזה, של אב ובנו במהלך סכסוך משפחתי, ככל הנראה על רקע של נקמה. בן נוסף של המשפחה נפצע אנושות.

 

בסוף השבוע הוציאה הרשות הפלסטינית להורג ארבעה נאשמים ברצח. מטרת ביצוע גזרי הדין היתה הרתעה נגד פושעים וחמושים אחרים שאינם מצייתים למערכת החוק הפלסטינית.

 

אלא שלהידרדרות המצב הביטחוני יש השפעה גם מחוץ לשטחי הרשות. במצב הנוכחי לפלגים הפלסטינים יש חופש פעילות רב. הם פועלים באין מפריע ואינם חוששים להתעמת עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים שמנסים למנוע מהם לירות על מטרות ישראליות. אנשי הפלגים אפילו יורים על בתיהם של מפקדים במנגנונים, כפי שקרה בשבוע שעבר כאשר אלמונים ירו על ביתו של ראשיד אבו שבאכ, מפקד מנגנון הבטחון המסכל בגדה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מאיים להסיר אחריות
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
הפלגים לא חוששים להתעמת על המשטרה
צילום: איי פי
מומלצים