שתף קטע נבחר

כל הסימפטומים שמאותתים: אתה חייב לראות רופא

כשליש מהגברים מסכנים את חייהם מפני שהם לא פונים לרופא בזמן • אלה הסימפטומים שמצריכים התייחסות כדי למנוע פגיעה בבריאות

השתנה תכופה

 

הצורך להטיל שתן פעמיים בלילה ויותר עלול להצביע על בעיות בערמונית (פרוסטטה). ערמונית מוגדלת מכמה סיבות: דלקת, גיל מבוגר, ובמקרים מסוימים סרטן הערמונית.

 

אפשר לאבחן את המצב בקלות באמצעות בדיקת דם, ובשלבים המוקדמים ניתן לטפל בבעיה באמצעות ניתוח או תרופות. השתנה תכופה יכולה להצביע גם על סוכרת, ובהיעדר טיפול עלולים להיווצר סיבוכים.

 

כאבים בלסת ובחזה

 

הכאבים האלה עלולים להצביע על בעיה בלב. כאבים בחזה במהלך פעילות גופנית או אחריה יכולים לנבוע מתעוקה שנגרמת מהיצרות העורקים שמובילים ללב, מה שמביא לשיבוש זרימת הדם.

 

ניתן לטפל בתעוקה באמצעות תרופות ושינוי אורח החיים. הכאבים עלולים להקרין מהחזה ללסת ולפעמים גם לגרום להיצרות הגרון.

 

אם מדובר בכאב שנמשך עד 15 דקות ברציפות, יש להזמין בבהילות אמבולנס, שכן ייתכן שמדובר בהתקף לב. הכאב במצב הזה הוא עז ביותר, חמור יותר מזה שבתעוקה, ועוצמתו הולכת וגדלה. יהיו כאלה שירגישו אי נוחות קלה בלבד,

אבל יש להתייחס ברצינות לכל סימפטום.

 

קשיי בליעה

 

קשיים כאלה שנמשכים כמה ימים ברציפות עלולים להצביע על סרטן הוושט, מחלה שהופכת לנפוצה יותר ויותר בקרב גברים. בבריטניה, למשל, יש מדי שנה 7,000 חולים חדשים – רובם גברים מעל גיל 60.

 

בעיות בבליעה יכולות להצביע גם על סרטן הגרון. אפשר לטפל בשני המקרים, אבל לשם כך צריך לגשת לרופא באופן מיידי.

 

גושים באשכים

 

אסור להתעלם מהמצב הזה, מפני שהוא עלול להיות סימן לסרטן האשכים. הגוש בדרך כלל לא מכאיב, ויש כאלה שיסבלו מכאבים עמומים בבטן. סימפטומים אחרים כוללים דם בשתן או בזרע.

 

מומלץ לבדוק את האשכים פעם בחודש ולהיות ערים לשינויים. יותרת האשך, הצינור שמוביל את הזרע לאשכים, הוא בעיקרון גושי מעט, אבל אם נמצא כל גוש אחר, יש לבדוק אותו.

 

ניתן לטפל בסרטן האשכים די בקלות אם הוא מאובחן בשלב מוקדם.

 

גושים סביב הצוואר או עצם הבריח

 

גושים קטנים וקשים באזור עצם הבריח או סביב הצוואר יכולים להצביע על לימפומה מסוג הודג'קינס, סרטן נפוץ מאוד בקרב גברים בני 20-24.

 

הסרטן משפיע על קשרי הלימפה – בלוטות שמסננות את החיידקים מנוזל הלימפה. עם זאת, זהו אחד מסוגי הסרטן הקלים ביותר לריפוי.

 

נדודי שינה או עודף שינה 

 

נדודי שינה או עודף שינה יכולים להצביע על דיכאון. למרות שדיכאון שכיח אצל גברים פחות מאשר אצל נשים, גברים נוטים להתאבד פי 3 מנשים – לעיתים בגלל חוסר טיפול.

 

לפעמים אפשר לטפל בדיכאון בעזרת שיחות עם הרופא; במקרים חמורים יותר ניתן להיעזר בתרופות או בטיפול פסיכולוגי.

 

כתמים כהים 

 

שומות חדשות, כתמים שחורים ושומות שמגרדות, מדממות או גדלות הם סימנים קלאסיים למלנומה – הצורה המסוכנת של סרטן העור. 

 

סקר שנערך לאחרונה עבור הפורום לבריאות הגבר באנגליה מצא שהמחלה נפוצה יותר בקרב נשים, אבל היא גורמת למקרי מוות רבים יותר אצל גברים, מפני שהם מגיבים באיטיות רבה לסימני האזהרה.

 

בשלבים המוקדמים של המחלה ניתן להסיר את המלנומה, אבל אם היא נשארת, היא יכולה להתפשט לאיברים אחרים בגוף.

 

שיעול מתמשך

 

שיעול מתמשך, צפצופים וקוצר נשימה עלולים להצביע על מחלה כלשהי בריאות – החל מאסתמה וכלה בסרטן הריאות.

 

סרטן הריאות עדיין נחשב לסרטן הנפוץ ביותר בקרב גברים, בעיקר מפני שהם מעשנים כבדים יותר מנשים. יש לתפוס את המחלה בעודה בשלביה המוקדמים כדי שהטיפולים יועילו.

 

כאבים בירכיים ובגב התחתון 

 

כאב מתמשך מבסיס עמוד השדרה ועד לירכיים יכול להיות סימן לדלקת שדרה מקשחת (ankylosing spondykitis) – צורה של ארתריטיס שנפוצה פי 5 אצל גברים, בעיקר בשנות ה-20 לחייהם.

 

המצב גורם בתחילה לנפיחות בין החוליות שבעמוד השדרה. אחרי כמה חודשים הדלקת נעלמת, אך בזמן שהעצמות מתחילות להבריא הן עלולות להתאחות יחד.

 

בסופו של דבר הגב התחתון נעשה קשיח, והסובלים עלולים להישאר עם גב כפוף לתמיד. אם מטפלים בבעיה בשלב מוקדם, תרופות עשויות לעזור, ופעילות גופנית יכולה להותיר את הגב גמיש.

 

אימפוטנציה 

 

כמחצית מהגברים יתקשו בשלב כלשהו בחייהם להגיע לזיקפה, אבל רבים מהם נבוכים מכדי לדבר על זה ולטפל בכך. עם זאת, זוהי נורת אזהרה שמעידה שמשהו לא בסדר.

 

גברים רבים סבורים שאימפוטנציה נגרמת מבעיות רגשיות; אבל היא יכולה להיגרם גם משינויים ברמות ההורמונים, מכלי דם שניזוקו כתוצאה מסוכרת, מדיכאון ומבעיות בערמונית. ניתן לטפל בבעיה בעזרת תרופות או זריקות.

 

כאבים בבוהן

 

אם הבוהן אדומה או כואבת במשך זמן ממושך, זה יכול להצביע על שיגדון, סוג של ארתריטיס שמשפיע על גברים פי 4 מנשים.

 

המחלה מאופיינת ברמות גבוהות של חומצת שתן, וכתוצאה מכך חומצות השתן מצטברות במפרקים וגורמות להתקפי שיגדון. ככל שההתקפים תכופים יותר, כך נוצר נזק רב יותר למפרקים, מה שעלול לגרום לשיתוק.

 

אפשר לטפל במצב בעזרת תרופות, ומשככי כאבים יכולים להקל את הדלקת.

 

דימום מפי הטבעת 

 

הדימום יכול להיגרם מבעיה קלה כמו עצירות או טחורים, אבל הוא גם יכול להצביע על סרטן המעי, בעיקר אצל אנשים אחרי גיל 50. זהו הסרטן השלישי בשכיחותו בקרב גברים.

 

אם מגלים את המחלה בשלב מוקדם, ניתן לטפל בהצלחה ב-80 אחוז מהגברים, כשהטיפול כרוך רק בהסרה של פוליפ זעיר. בשלבים מאוחרים יותר המחלה יכולה להתפשט לאיברים אחרים בגוף.

 

ישנוניות במהלך היום

 

התעוררתם בבוקר אחרי שנת לילה מלאה, ועדיין אתם מרגישים ישנוניים? אתם לא לבד: כ-10 אחוז מהאוכלוסייה סובלים מתסמונת דום נשימה בשינה, ובסיכון המוגבר נמצאים גברים.

 

התסמונת באה לידי ביטוי בהפסקות נשימה שנמשכות שניות או יותר, לפחות חמש פעמים בשעה. תופעה זו פוגעת בשינה, ואף שלא הרגשתם בכך בלילה, הרי שביום שאחרי תגררו עייפות מתמשכת.

 

הסובלים מדום נשימה בשינה נמצאים בסיכון מוגבר ללקות במחלות לב וכלי דם, ובעיקר יתר לחץ דם. הסיבה לדום הנשימה נעוצה פעמים רבות בחך העליון שמצר את מעבר האוויר. פעמים רבות תורמת השמנת יתר לתופעה.

 

לאחר אבחון מדויק במעבדת השינה ניתן לפתור את הבעיה באמצעות מסכה שדוחסת אוויר בלחץ לחלל הפה, באמצעות צריבה של אזור הלוע, או בניתוח שמרחיב את מעבר האוויר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל תהיה כזה גיבור - לך להיבדק
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים