שתף קטע נבחר

עכשיו זה רשמי: טמפו הפכה לחלק מקבוצת הייניקן

קבוצת הייניקן הגדילה אחזקותיה ל-40% בחברת "טמפו משקאות" תמורת 14.5 מיליון דולר. במסגרת העסקה תקבל טמפו זיכיון לייצור, שיווק, מכירה והפצה של "היינקן"

חברת המשקאות טמפו הפכה לחלק מקבוצת הייניקן. נשיא היינקן, ואן בוקסמיר, ויו"ר טמפו, ז'ק בר, חתמו היום (ד') על הסכם להקמת חברה חדשה - "טמפו משקאות", בה מחזיקה היינקן 40%. תמורת הגדלת אחזקותיה בטמפו שילמה הייניקן 14.5 מיליון דולר.

 

במסגרת ההסכם תקבל טמפו בין היתר, זיכיון לייצור, שיווק, מכירה והפצה של מותג הבירה "היינקן". בכך הופכת קבוצת בר ובורנשטיין לבעלת השליטה (89%) בחברת "טמפו תעשיות בירה" והשאר בידי הציבור.

 

במסגרת המהלך ביצעה טמפו גם שינוי מבני, שכלל שלושה חלקים עיקריים: רכישה עצמית על ידי החברה של מניות טמפו שבבעלות פודהורצר ומניות טמפו שבבעלות היינקן, ביצוע פיצול והעברה לחברה בת ("טמפו משקאות") של כל הנכסים וההתחייבויות של החברה, וביצוע השקעה של היינקן בחברה הבת כנגד הקצאת מניות.

  

בחברה טוענים, כי לעסקה שתי השלכות מהותיות: ברמת השיווק - ייצור מקומי של בירה היינקן יאפשר לטמפו להעניק לצרכן פתרונות מסחריים חשובים, שבמרכזם היינקן בבקבוק חוזר, וייצור הבירה במבשלות טמפו בישראל. כמו כן, טוענים בחברה, שינוי מבנה הבעלות יביא ליצירה של קבוצת שליטה מגובשת ויציבה.

 

ז'ק בר: "ההסכם להעברת השליטה לקבוצת בעלי מניות אחת מגובשת ובעלת אינטרס זהה, הוא אבן דרך משמעותית בחייה העסקיים של החברה. המהלך הוא בהחלט הצבעת אמון של היינקן בטמפו וביכולת של שני הצדדים להמשיך לפתח ולהרחיב את העסקים המשותפים שלהם בישראל.  

 

איך נולדה העסקה

 

ב-1992 קיבלה טמפו את הזיכיון הבלעדי לשיווק, מכירה והפצה היינקן בישראל. ב-1999 בוצעה עסקת מכירה במסגרתה רכשה היינקן מקבוצת בר-בורנשטיין כ-18% מסך הון המניות המונפק של טמפו. במסגרת הרכישה הצטרפה היינקן לקבוצת שליטה משותפת. מבנה האחזקות היה: פודהורצר - 44.5%, בר-בורנשטיין - 32.05%, היינקן - 18%.

 

במהלך 2004 נחתם הסכם הבנות בין פודהורצר לקבוצת בר-בורנשטיין במסגרתו ניתנת לבר-בורנשטיין אופציה לרכוש את מניות פודהורצר.

 

כמו כן הכריזה טמפו אשתקד על ביצוע השלב הראשון של מימוש האופציה, ובאמצעות הצעת רכש שפרסמה למחזיקי מניות טמפו למעט קבוצת השליטה, נרכשו 16% ממניות פודהורצר. מבנה האחזקות: פודהורצר - 28.5%, בר-בורנשטיין - 32.05% והיינקן - 18%.

 

היום, כאומר, הגדילה היינקין את אחזקותיה ב"טמפו משקאות" ל-40%.

 

היינקן מדורגת כחברה השנייה ברווחיותה בין יצרניות הבירה בעולם והיא נסחרת בבורסה של אמסטרדם. מחזור מכירותיה לשנת 2004 הסתכם ב-10 מיליארד אירו. הרווח הנקי הסתכם ב-791 מיליון אירו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הייניקן: בעלת 40% מטמפו משקאות
מומלצים