שתף קטע נבחר

איראן הודתה שהפיקה פלוטוניום עד לפני 7 שנים

בניגוד להצהרות הקבועות מטהרן כי הם הפסיקו להפיק פלוטוניום כבר לפני 12 שנים, דו"ח של האו"ם מגלה כי המדינה הפיקה פלוטוניום גם לפני שבע שנים. דיפלומט בסוכנות לאנרגיה אטומית: "אם יתברר שאיראן ממשיכה לשקר יינקטו נגדה צעדים של ממש". נציג האיראנים: "הדו"ח אינו שלילי"

איראן הודתה שהפיקה עד לפני שבע שנים פלוטוניום, בניגוד לטענותיה בעבר כי הפסיקה להפיקו כבר לפני 12 שנה - כך עולה מדו"ח של האו"ם, שאמור להימסר בישיבת המועצה הבינלאומית לאנרגיה אטומית. לדברי דיפלומטים באו"ם, הדו"ח מצביע כי איראן עדיין מסתירה את פעילויותיה הגרעיניות.

 

בדו"ח, שכולל בסך הכל שלושה דפים, נכתב כי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית "חקרה ובדקה את התאריכים בהם איראן ניסתה להפיק פלוטוניום", ואיראן הודתה כי עשתה זאת גם בשנת 1998. הודאה זו עומדת בניגוד להצהרותיה הקבועות כי "כל הניסויים הושלמו בשנת 1993". הפלוטוניום, יש לציין, הינו מרכיב חיוני לייצור נשק גרעיני.

 

דיפלומט בסוכנות לאנרגיה אטומית אמר כי כעת תידרש טהרן להוכיח שהיא הפסיקה לחלוטין את תהליכי הפקת הפלוטוניום. "הסוכנות רוצה לדעת האם איראן אומרת את האמת או שמא מנסה לייצר פצצה גרעינית. אם יתברר שהיא ממשיכה לשקר, יינקטו נגדה צעדים של ממש", אמר הדיפלומט.

 

דיפלומט נוסף אמר כי "למרבה הצער, על אף שידיעה שכזו אמורה להיות מזעזעת, בהתחשב בעבר ובהיסטוריה של שיתוף הפעולה האיראני עם הסוכנות, ובשינויים הבלתי נגמרים בהצהרותיה הרשמיות של המדינה – אני לא מופתע מהגילוי האחרון".

  

מוחמד אל-בראדעי, ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, אמר השבוע כי איראן עדיין לא נתנה מידע מספק בנושאים העיקריים. ראש הסוכנות ביקש מטהרן לשפר את שיתוף הפעולה בכדי להביא לסיום החקירה.

 

אולם, הנציג הרשמי של איראן לוועדה אודות תוכנית הגרעין של המדינה דחה את הטענות בדו"ח ואמר כי הדברים יובהרו בשיחות שיתקיימו בזמן הקרוב. לדבריו, "הדו"ח אינו שלילי והוא מצביע על התקדמות ההליכים לקראת סיום". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מתקן גרעיני באיראן. עד מתי?
צילום: רויטרס
מומלצים