שתף קטע נבחר

ממשלת צ'צ'ניה: אלפים קבורים כאן בקברי אחים

גורם בכיר בממשלה הפרו-רוסית האשים את צבא רוסיה ברצח המונים: בשטחנו יש כ-50 קברי אחים בהם קבורים אלפי "אזרחים שוחרי שלום", שנהרגו כתוצאה מפעולות של צבא רוסיה. פעיל זכויות אדם: הדברים נאמרו כחלק ממאבקי כוח בין הממשלה המקומית לשלטון המרכזי במוסקבה

הממשלה שהציב הקרמלין בצ'צ'ניה הודתה אמש (יום ד') כי על אדמת החבל ישנם כ-50 קברי אחים שבהם קבורים אלפי צ'צ'נים.

 

יו"ר ועדת זכויות האדם של הממשלה, נורדי נוחז'ייב, אמר שנקברו בעיקר אזרחים שנהרגו כתוצאה מפעולות של הצבא הרוסי בחמש השנים האחרונות. 

 

הדברים, שדווחו ב"גרדיאן" הבריטי, מפנים אצבע מאשימה כלפי מוסקבה, וקושרים בין פעולות של צבא רוסיה ובין מותם של אלפי אזרחים צ'צ'נים במבצעים אותם כינתה רוסיה "פעולות אנטי-טרוריסטיות". מבצעים אלה נועדו להאבק בבדלנים הצ'צ'נים ובקיצונים מוסלמים שדורשים עצמאות לחבל.

 

נוחז'ייב התייחס למקרים רבים של אנשים ש"נעלמו". לדבריו, כ-60 אלף איש בחבל העידו כי קרוב משפחתם או ידיד קרוב שלהם נחטף. ההערכה היא שהאלפים הללו נחטפו על ידי חיילים רוסים ואז נרצחו והושלכו לקברי אחים.

 

נוחז'ייב אמר שהמספרים שהוא מציג גובשו בסיוע המשטרה המקומית וארגונים לא-ממשלתיים. "מלבד הרשימות של אלפים שנעלמו, יש לנו את המידע העצוב הזה על כ-52 קברי אחים. עלינו לנהוג כפי שנוהגים בעולם המתורבת, לחפור את הקברים הללו ולנסות לזהות את המתים", הוסיף.

 

הוא אמר כי ההרוגים היו "אנשים שוחרי שלום", שנהרגו משנת 1999 ועד היום. המלחמה השניה בצ'צ'ניה החלה בשנת 1999 כאשר צבא רוסיה פלש לרפובליקה ושם קץ לתקופה קצרה אך אלימה של עצמאות.

 

עם זאת, פרשנים ציינו כי במקרים רבים מפנים גורמי ממשל מקומיים בצ'צ'ניה אצבע מאשימה כלפי רוסיה בניסיון לחזק את הפופולריות שלהם.

 

"כשהם אומרים דברים כאלה הם מספרים את האמת, אבל הם לא אומרים שגם רשויות החוק בצ'צ'ניה מפרים זכויות אדם ובמידה לא פחותה", אמר אולג אורלוב, פעיל בארגון זכויות אדם "זיכרון". "הרעיון שלהם הוא להצביע על הרוסים כמי שמפרים זכויות אדם כדי לגרום להעברת סמכויות השלטון לידיים מקומיות".

 

בתוך כך, אנשי התביעה הרוסית טוענים כי פעיל צ'צ'ני מוכר עומד מאחורי הרצח אשתקד של עורך המהדורה הרוסית של המגזין "פורבס" במוסקבה.

 

התביעה טוענת שהצ'צ'ני, ששם משפחתו נוחאייב, היה הדמות המרכזית של ספר שכתב העורך הנודע בשם "שיחות עם ברברי", ושמורת רוחו מהספר הייתה העילה לרצח.

 

 

 

רוצח העורך, פול קלבניקוב, נרצח

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אלפי "נעלמו"
צילום: רויטרס
ארטילריה רוסית תוקפת מטרות צ'צ'ניות (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים