שתף קטע נבחר

בוש לאיראנים: "ארה"ב לצדכם אם תבחרו בחופש"

מחר יילכו האיראנים לקלפי, היום פונה אליהם נשיא ארה"ב וקורא להם להצביע בעד תומכי הרפורמה במדינה. "איראן נשלטת היום בידי מי שמתעלם מהדרישות הבסיסיות של דמוקרטיה"

יממה לפני הבחירות באיראן, מפרסם היום (ה') הנשיא בוש הצהרה נשיאותית, המביעה דאגה מדיכוי החופש במדינה זו, ואינו צופה שינוי בעקבות הבחירות, שאינן מתנהלות לדבריו על פי קריטריונים דמוקרטיים.

 

נשיא ארה"ב קורא לאיראנים "לתמוך בחופש" באמצעות הצבעה בקלפי לטובת רפורמה, ומבטיח לאיראנים שאם הם יעמדו על זכותם לחופש, ארה"ב תעמוד לצדם. הנשיא לא פירט בנאומו למה הכוונה, אבל בממשל האמריקני ובקונגרס מקצים סכומי כסף לסייע להתארגנות גורמי האופוזיציה במדינה.

 

"איראן נשלטת כיום בידי אנשים המדכאים את החופש בבית ומפיצים טרור ברחבי העולם. הכוח נמצא בידי מעטים שלא נבחרו, שהשיגו את כוחם באמצעות תהליך בחירות המתעלם מהדרישות הבסיסיות של דמוקרטיה", מזכיר בוש לאיראנים ולאחרים ברחבי העולם.

 

הנשיא האמריקני אומר ש"הבחירות לנשיאות מחר, הן המשך של עבר עם דיכוי". הוא ציין ש"שליטי איראן פסלו יותר מאלף אנשים שנרשמו כמועמדים, לרבות רפורמיסטים פופולארים ונשים, שעשו כל כך הרבה למען חופש ודמוקרטיה באיראן".

 

בוש הדגיש בנאומו כי האיראנים זכאים לשיטה דמוקרטית אמיתית, לבחירות הוגנות, לחופש עיתונות, לחופש התכנסות, לכלכלה חופשית, למערכת משפט

שווה לכל נפש וחופש דת.

 

"המשטר האיראני מתעלם מכל הזכויות הללו. הוא סוגר עיתונים עצמאיים ואתרי אינטרנט וכולא את אלה שהעיזו לקרוא תיגר על המערכת המושחתת", קובע בוש ומוסיף בפניה ישירה לאיראנים, "כאשר אתם תעמדו על החופש שלכם, אזרחי אמריקה יעמדו לצדכם".

 

לצד הלחץ הפומבי שארה"ב מפעילה לקראת הבחירות באיראן, הבית הלבן אינו מאפשר בשלב הזה לקונגרס לחוקק את "חוק האחריות האיראנית" להחרפת הסנקציות האמריקניות על מדינה זו.

 

הממשל מעוניין בשלב זה לאפשר לגרמניה, צרפת ובריטניה, לנהל מו"מ עם איראן כדי למנוע את התחמשותה של המדינה בנשק גרעיני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
בוש. "לתמוך בחופש"
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
עצרת בחירות באיראן
צילום: איי אף פי
מומלצים