שתף קטע נבחר

"אוקראינה צריכה רפורמות - ומהר"

אנשי-העסקים ומובילי דעת-הקהל, שהתכנסו בוועידה בינלאומית מיוחדת, די שבעי-רצון ממדיניותה הכלכלית של הממשלה בקייב

"על ממשלתה החדשה של אוקראינה לנצל את התנופה, ולנוע במהירות אל עבר רפורמות בלתי-הפיכות ויעילות".

 

זו הקריאה אשר פירסם היום (ו') הפורום הכלכלי העולמי, המתכנס בוועידה מיוחדת לענייני אוקראינה. "העדיפות העליונה חייבת להיות, שהממשלה אינה מתערבת בענייני העסקים" - הדגישו חברי הפורום, אשר בדרך-כלל מתכנס בדאבוס שבשווייץ ואילו הפעם מתכנס בקייב בירת אוקראינה.

 

אנשי הפורום - כמה תריסרים מעולם העסקים, ועוד בכירים מתחומי הפוליטיקה (כולל 5 נשיאי-מדינות) והאקדמיה - הביעו הערכה חיובית בהחלט כלפי מה שראו במשך 5 חודשי קיומה של הממשלה החדשה, אשר עלתה לשלטון

ב"מהפכה הכתומה" שזיעזעה את ההיסטוריה של מדינה גדולה זו במזרחה של אירופה: תקציב מאוזן, אינפלציה מואטת, ביטול כמה מחסומים בירוקרטיים, נכונות להאזין.

 

"לאחר 'המהפכה הכתומה', יש לאוקראינה תדמית טובה מאוד בעולם; ויש ציפיות גבוהות כלפיה" - אמר היו"ר-הפעיל של הפורום, קלאוס שוואב. "אבל הבה ולא נשכח כי האתגרים, מבחינת אוקראינה, הינם אדירים".

 

הוא וחבריו הכינו רשימת המלצות, שתוגש לממשלה בקייב: חקיקה ופעולה להגנה על זכויותיהם של בעלי-מניות, מלחמה בשחיתות, סילוק הנטל הבירוקרטי, אחידות במסר של הממשלה. הם רוצים כי הממשלה תבהיר שפיקוח על המחירים הינו בלתי-חוקי; שהיא תחוקק את כל אשר דרוש לצורך התקבלות המדינה כחברה בארגון הסחר העולמי; שהיא תגבש הליך פשוט לכינון בתי-עסק חדשים; שהיא תיישם את תקני החשבונאות הבינלאומיים; שיופחתו המסים החברתיים ואלה המחושבים לפי רווחי התאגידים.

 

כמו-כן חשוב, מבחינת אנשי הפורום, כי יושם קץ למסרים המבלבלים בעניין הכוונות לבדוק מחדש כמה מעסקות ההפרטה שבוצעו בעבר. "על הממשלה לגבש הצהרה ברורה, מחייבת ועקבית, לגבי צעדי ההפרטה הללו" - אמרו אנשי הפורום. 

 

חברי הפורום הודו כי הרשימה הינה תובענית. אבל הם הדגישו כי יש בהם

שביעות-רצון כלפי ההתקדמות שביצעה הממשלה, אשר משתדלת להביא את המדינה אל תוך האיחוד-האירופי. "אקלים ההשקעות באוקראינה הינו אופייני לשנה ראשונה אחרי המהפכה" - העריך אלכסנדר ליבשיץ, מי שהיה שר-אוצר ברוסיה וסמנכ"ל תאגיד אלומיניום גדול ברוסיה; "אם הממשלה אכן תממש את הבטחותיה, האוקראינים ישפרו את אקלים ההשקעות".

 

אשתקד, אוקראינה רשמה את אחד משיעורי הצמיחה המהירים ביותר באירופה: 12% ויותר; השנה, חוזים 8% או 6% בלבד - בגלל צניחת מחירי המתכות. הוכנסו אליה 1.7 מיליארד דולר בהשקעות זרות - סכום "אפסי" (כפי שאמרו מומחים), מול התוצר המקומי הגולמי, שהיה 65 מיליארד דולר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עצות חינם...
...למדינה חשובה וגדולה...
צילום: רויטרס
...המצויה בעיצומה של מהפכה
צילום: רויטרס
מומלצים