שתף קטע נבחר

עכו: תהלוכה לזכר ה"שאהידים" שרצחו יהודים בתרפ"ט

150 איש השתתפו באזכרה ל-3 תושבי חברון שהוצאו להורג על ידי הבריטים 1930 לאחר שהורשעו ברצח יהודים בעיר במהלך מאורעות תרפ"ט. מולם הפגינו כמה עשרות יהודים שמחו על קיום האזכרה ושרו "עם ישראל חי"

כ-150 איש השתתפו היום (ו') בתהלוכת אזכרה שארגנה תנועת חד"ש-תע"ל בעכו, לזכרם של שלושה תושבי חברון שהוצאו להורג על ידי הבריטים לפני 75 שנה, על חלקם בטבח היהודים בחברון בשנת תרפ"ט (1929).

 

השלושה, עטא אזיר, פואד חיג'אזי ומוחמד ג'מג'ום, הוכתרו על ידי באי העצרת בתואר "שאהידים", ואישי הציבור במקום טענו כי נלחמו בקולוניאליזם הבריטי בארץ ישראל. מנגד, הפגינו כנגד התהלוכה כמה עשרות יהודים, שנופפו בדגלי ישראל, החזיקו שלטים "בוגדים" ופתחו בשירת "עם ישראל חי".

 

בשבוע שבין 23-30 באוגוסט 1929, התחוללו ברחבי הארץ מהומות בהן רצחו הערבים מאות יהודים. מעשי הטבח הגדולים היו בחברון, צפת ומוצא, שבדרך לירושלים. עשרות יישובים ננטשו במהלך ההתפרעות, שהייתה מאורגנת מראש, ולחלקם לא חזרו היהודים עד היום. מדובר בין היתר בערים עזה, שכם, ג'נין וטול כרם, בהם הייתה עם ראשית המהומות, אוכלוסייה מעורבת. בתום אותו שבוע, ולאחר שהבריטים החלו לפגוע בפורעים, נמנו מעל 130 הרוגים יהודים, וקרוב ל-300 פצועים. חלק מהפורעים נעצרו. שלושה מהם נמצאו אשמים בדין ונתלו ב-17 ביוני 1930. הם נקברו בבית העלמין המוסלמי בעיר.

 

העמותה לתרבות ויצירה על שמו של תאופיק זיאד, שמושבה בנצרת, החליטה לציין השנה את יום הוצאתם של השלושה להורג לרגל מלאת 75 שנה לאירוע. למרות התנגדות של גופי ימין, ופנייה של ח"כ דוד אזולאי, שהינו תושב עכו, למשטרה בבקשה שלא לאשר את האירוע, התנהלה היום התהלוכה כמתוכנן. מנגד אפשרה המשטרה לכ-20 יהודים להפגין נגד האירוע במסלול התהלוכה, סמוך לחומות העיר העתיקה בעכו. המפגינים קראו קריאות גנאי לעבר באי התהלוכה אולם הסדר במקום נשמר.

 

התהלוכה יצאה מהמקום בו פעל הכלא הבריטי בעכו אל בית העלמין המוסלמי. בראשה צעדו חברי הכנסת עיסאם מחול ומוחמד ברכה ממפלגת חד"ש-תע"ל. בבית העלמין נישאו נאומים, והוקראו דברי הספד לשלושה.

 

חבר מועצת עכו מטעם סיעת חד"ש, אחמד עודא, אמר כי ה"פרחחים", כלשונו, שהפגינו בדרכה של התהלוכה הם הסיבה האמיתית שיש צורך להזכיר את השלושה: "אנו פה כדי לציין את זכרם של חללינו הקדושים", אמר, וטען כי הממשלה מנסה לרוקן את עכו מיושביה הערבים על ידי יישובה ביהודים קיצונים, "אנו נשבעים בחומות עכו ובנמל, כי נישאר כאן", אמר.

 

חבר הכנסת מח'ול, שנשאל על ידי כתב ynet מדוע הוא מתייחס אל אנשים שרצחו אזרחים חפים מפשע כאל לוחמי חופש, אמר כי מאבקם של השלושה היה למעשה בקולוניאליזם הבריטי. "הם ייצגו במאבקם את הקורבן של הקולוניאליזם הבריטי. המקרה שלהם משקף את הברית הבלתי קדושה שהייתה בין הקולוניאליזם הבריטי להנהגה הציונית. הם הפכו את הערבים והיהודים לקורבן, בכך שגרמו להם להילחם בינם לבין עצמם, במקום להילחם ביחד על עתיד משותף וטוב", דברי מח'ול. ממשטרת עכו נמסר כי לא הייתה כל סיבה חוקית שלא לאשר את האירוע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
עכו. התהלוכה עברה לאורך החומות
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
שאהידים?
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: אחיה ראב"ד
הפגנה נגד התהלוכה
צילום: אחיה ראב"ד
מומלצים