שתף קטע נבחר

אבו-מאזן לרייס: מחויבים לרגיעה

פחות מחודשיים להתנתקות, נועדה מזכירת המדינה האמריקנית עם ראש הרשות ברמאללה. היא דיברה על הצורך בתיאום ביטחוני בין הצדדים, כדי להבטיח נסיגה שקטה מעזה. את החמאס כינתה "ארגון טרור" ואמרה: "איני סבורה שחלום האמהות הפלסטיניות הוא לראות את ילדיהן מתפוצצים לעד בפיגועי טרור"

הפלסטינים נחושים להתמיד ברגיעה וביישום הרפורמות הדמוקרטיות. בתמורה, הם דורשים שישראל תסיר מחסומים ותשחרר אסירים ותפסיק את הרחבת ההתנחלויות. אלה הדברים שאמר הערב (שבת) ראש הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, למזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, עמה נועד ברמאללה.  

 

במסיבת עיתונאים משותפת שקיימה עם ראש הרשות, אמרה רייס כי הממשל "מריע" לו על הרפורמות בהן החל, אולם "יש עוד הרבה מה לעשות". מזכירת המדינה הבטיחה לאבו-מאזן לעמוד לצדו בשיקום התשתיות ובהשכנת שלום בר-קיימא, במסגרת חזון הנשיא לשתי מדינות החיות זו לצד זו בשלום. "ארצות-הברית גאה להיות התורמת מספר 1 לרשות", אמרה. 

 

פחות מחודשיים להתנתקות, שוקד הממשל על שיתוף הפעולה הביטחוני בין הצדדים. רייס, שקיימה פגישות עם צמרת הרשות, ציינה לחיוב את המפגשים שהתקיימו בין השרים מופז ודחלאן. גם כאן ציינה המזכירה ש"יש עוד הרבה מה לעשות". לדבריה, "שני הצדדים יצטרכו למלא את חלקם כדי שהנסיגה הישראלית מעזה תתבצע בשקט, והגנרל וורד (שליח הממשל לנושא) יעמוד לרשותם".

 

במסיבת העיתונאים נדרשה רייס לסוגיית החמאס, שהחליט לקחת חלק בבחירות הכלליות. "הממשל ממשיך לראות בחמאס ארגון טרור, אבל זוהי סוגייה פלסטינית פנימית", אמרה. בנקודה זו מצאה רייס לנכון להזכיר כי בבחירות לנשיאות נבחר האיש שהבטיח להביא שלום. היא הצביעה על אבו-מאזן ואמרה: "זהו איש של שלום, הממשלה שלו מחפשת שלום והמדיניות של ארה"ב היא לתמוך בו. אינני סבורה שחלום האמהות הפלסטיניות הוא לראות את ילדיהן מתפוצצים לעד בפיגועי טרור".   

 

ואולם, כתב בריטי הקשה: "מדוע את מתעלמת, גברתי המזכירה, מההצלחות שגרף החמאס בבחירות המוניציפליות? עד מתי תמשיכו להתעלם מהם?" היא השיבה קצרות: "אנחנו מנהלים מגעים עם ממשלה נבחרת".    

 

מרמאללה יצאה רייס לירושלים, שם תיפגש עם שר הביטחון מופז. מחר צפויות לה פגישות עם ראש הממשלה שרון ושר החוץ שלום.    

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
רייס ואבו-מאזן היום
צילום: איי פי
מומלצים