שתף קטע נבחר

מיקרוסופט מפתחת טכנולוגיית שיתוף קבצים

הטכנולוגיה, הקרויה Avalanche, מחקה את BitTorrent ומציעה לה מספר שיפורים. עם זאת, היא משמשת להפצת תכנים חוקיים בלבד

חוקרי מיקרוסופט מפתחים טכנולוגיית שיתוף קבצים שתקל על הפצת קבצים גדולים ברשת כמו סרטוני וידאו, תוכניות טלוויזיה ותוכנות, כך נחשף בשבוע שעבר במהלך "יום פתוח" בהשתתפות חוקרי חטיבת המחקר של מעבדות מיקרוסופט בקיימברידג'.

 

הטכנולוגיה, המכונה Avalanche (מפולת שלגים), דומה לפרוטוקולים קיימים של שיתוף קבצים בנוסח BitTorrent, ויודעת לחלק קבצים גדלים למספר רב של חלקים על מנת להפיץ לכל משתמש חלקי קובץ ממקורות שונים (שיטה הקרויה 'נהירה המונית' - swarming). החלקים יורדים לדיסק הקשיח של מבקש הקובץ ומחוברים יחד עם תום ההורדה. טכנולוגיות אלה יכולות לשרת מיליוני משתמשים בו זמנית, הן חסכוניות ברוחב פס וזולות הרבה יותר מעלות אחזקת שרתים מרכזיים לצורך הפצת קבצים.

 

הבעיה עם רשתות שיתוף הקבצים הקיימות, על פי מיקרוסופט, היא כי הגולשים לעתים ממתינים זמן רב כדי להוריד חלקים 'נדירים' של הקובץ המקורי על מנת להשלים את ההורדה. כמו כן, כאשר מספר קטן במיוחד של משתמשים מחזיקים בקובץ מבוקש מאוד, נוצר 'צוואר בקבוק', המשתחרר רק כאשר יותר אנשים מצליחים להוריד את הקובץ וההיצע עולה על הביקוש.

 

על פי מיקרוסופט, Avalanche פותרת בעיות אלה על ידי קידוד חלקי הקובץ בשרת באמצעות אלגוריתם עוד לפני הפצתם. כל חלק כולל מידע מוצפן על שאר החלקים, כך שהמשתמשים לא חייבים לאסוף את כל החלקים האחרים כדי להרכיב את הקובץ השלם. כל חלק של הקובץ ידע 'לבנות' באמצעותו חלקים חסרים. כאשר במחשב מסוים יש די חלקים, המערכת תדע לפענח את הקידוד ולהרכיב באמצעותו את הקובץ השלם.

 

הפצה יעילה יותר של קבצים

 

בניגוד ל-BitTorrent, הטכנולוגיה של מיקרוסופט לא מתבססת על שרתים מרכזיים בשם טראקרים לניהול ההורדות. כמו כן, המשתמשים לא מורידים קבצים – תוכנת Avalanche המותקנת על כל מחשב משתפת ('מעלה') את הקבצים אוטומטית עם שאר המשתמשים. החיסרון העיקרי במערכת החדשה הוא בכך שהמשתמש מקבל גם קבצים שאינם דרושים לו. אך מיקרוסופט טוענת כי היתרון הגדול – הפצה יעילה יותר של קבצים ברשת – מאפשר לכל המשתמשים להרוויח.

 

על פי פיטר קי, ראש קבוצת מערכות ורשתות במעבדות מיקרוסופט בקיימברידג', המערכת מונעת מהמשתמשים להפיץ תכנים המוגנים בזכויות יוצרים מאחר ו-Avalanche מפיצה רק קבצים שהפצתם אושרה על ידי היוצר המקורי של הקובץ.

 

מיקרוסופט כבר פיתחה דגם ראשוני של המערכת והיא נעזרת בה להפצת יישומי תוכנה לאלפי נסייני התוכנה של החברה. החברה הדגימה באמצעות הטכנולוגיה הפצה של יישום בנפח ארבעה גיגה בייט במשך יום, במקום שבועיים.

 

החברה מייעדת את הטכנולוגיה החדשה בעיקר לרשתות ארגוניות. התוכנה עשויה לעניין גם ערוצי טלוויזיה ואולפני סרטים. מיקרוסופט ניהלה שיחות עם גופים אלה, וייתכן שהתוכנה תושק בבריטניה בתחילת השנה הבאה. ה-BBC החל לנסות בחודש שעבר שירות שיתוף קבצים חוקי, המאפשר למשתמשים להוריד תוכניות טלוויזיה ורדיו באמצעות טכנולוגיה של חברת Kontiki.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים