שתף קטע נבחר

קיבוץ אייל: 220 פרות הורעלו למוות בריסוס

הבוקר, כאשר הסתיים הריסוס נגד הקרציות ברפת, החלו הפרות להתמוטט ולגסוס בזו אחר זו. וטרינרים הזריקו להן אטרופין, אבל לא הצליחו לעזור: 220 פרות חולבות מתו. סיבת המוות נבדקת. הרפתן: נזק כלכלי כבד

מכה לענף הפרות בקיבוץ אייל: ל-ynet נודע כי כ-220 פרות מתוך עדר של 300 מתו הבוקר (יום א') כתוצאה מהרעלה לאחר הריסוס היומי. בקיבוץ מעריכים כי הפרות מתו כתוצאה מריסוס נגד קרציות, אבל הסיבה המדוייקת עדיין נבדקת.

 

ברפת הפרות של קיבוץ אייל יש כ-300 פרות חולבות. האחראי על הרפת בקיבוץ, דני סיסו אומר כי מדובר ברפת שבה הפרות החולבות נחשבות לטובות בארץ.

 

הכל התנהל ברפת כשורה עד להיום בבוקר בסמוך לשעה שמונה, אז החל טיפול שגרתי של ריסוס ברפת כנגד קרציות.  כאשר הסתיים הריסוס היומי נודעו תוצאותיו הטרגיות.

 


צילום: מושיקו

 

הרפתנים נדהמו לראות כי הפרות החלו להתמוטט ולגסוס בזו אחר זו. הקיבוצניקים הזעיקו וטרינרים ובעלי מקצוע אשר החלו לטפל בפרות הגוססות.

 

"התחלנו להזריק להן אטרופין בניסיון למנוע את מותן כתוצאה מהרעלה", מספר הרפתן דני סיסו, "אבל הניסיונות להציל את הפרות הגוססות עלו בתוהו ועד לשעות הצהריים התברר שכ–220 מהפרות החולבות של הקיבוץ מתו, וה-80 הנותרות - עדיין לא ברור מה יהיה בסופן".

 

לדברי סיסו, אין חשד שהמוות נגרם כתוצאה מעבירה פלילית, וכעת נבדק מדוע הריסוס, הלכאורה שגרתי, גרם למותן של הפרות.

 

סיסו מוסיף כי מדובר בנזק כלכלי כבד מאוד בסך של כחמישה מיליון שקלים, בלי לקחת עדיין בחשבון את ההפסדים שייגרמו בגלל הפסקת תוצרת החלב. "עדר כמו שהיה לנו, ושנחשב לאחד העדרים הטובים והמוצלחים בארץ, לוקח להקים ולבנות במשך כשנתיים", אמר סיסו.

 

ממועצת החלב נמסר כי היא מפקחת על השמדת כל החלב שנותר ברפת של קיבוץ אייל. כמו כן, מפנה המועצה את פגרי הפרות למתקן סגור, על מנת למנוע זיהום של הסביבה הקרובה לרפת.

 

מנכ"ל מועצת החלב, שייקה דרורי, אמר כי נאסר על רפת קיבוץ אייל לשווק את החלב גם מהפרות שלא נפגעו - וזאת עד שיובהר מעל לכל ספק כי החלב עומד בכל בדיקות האיכות המחמירות ביותר. אספקת החלב מהקיבוץ לא צפוייה להתחדש בימים הקרובים.

 

דרורי הדגיש, כי כל החלב המשווק בישראל עובר 11 בדיקות איכות קודם שהוא נקלט במחלבות.

"גם באירוע הקשה הזה הוכח כי המערך הוטרינרי, האחראים על בריאות הציבור וכל הגורמים המקצועיים האחראיים על איכות החלב בישראל פעלו כולם בזמן אמת באופן האחראי ביותר.

לאחר תחקיר ממצה אני יכול לקבוע חד משמעית שגם במקרה חמור זה לא נגרמה כל סכנה לבריאות הציבור", אמר מנכ"ל מועצת החלב. 

 

המידע הראשוני התקבל באי-מייל האדום

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
פרות במשק. ארכיון
צילום: אפי שריר
מומלצים