שתף קטע נבחר

ראשי תעש יציגו: פיטורים וקיצוצי שכר

נתניהו ומופז החליטו להתנות כל סיוע נוסף של הממשלה לתעש בכניסת החברה לתוכנית הבראה חדשה. הנהלת תעש תציג היום (ב') תוכנית הבראה, שתכלול פיטורים וקיצוצי שכר. יו"ר ועד העובדים: לא מוכנים לקבל שום הסכם חדש

מול משרד האוצר בירושלים מפגינים בשעה זו כאלף מעובדי התעשייה הצבאית במחאה על הפגיעה בתקציבי תעש. המפגינים טוענים כי הדבר מונע את המשך פיתוחם של אמצעי לחימה. 

 

אתמול נפגשו שר האוצר, בנימין נתניהו, ושר הביטחון, שאול מופז, והחליטו להתנות כל סיוע נוסף של הממשלה לחברת התעשייה הצבאית (תעש) בכניסת החברה לתוכנית הבראה חדשה. כך נודע ל-ynet.

 

הנהלת תעש גיבשה בשבועות האחרונים תוכנית הבראה לחברה. מחר תתקיים פגישה בין פקידים בכירים באוצר, במשרד הביטחון ובתעש, במהלכה יציגו נציגי תעש את תוכנית ההבראה, האמורה לכלול פיטורים מסיביים של עובדים וקיצוצים בשכרם של העובדים הנותרים או חלק מהם.

 

בשל המשבר הכספי הקשה הפוקד את תעש, לא הצליחה החברה לשלם החודש את משכורות העובדים והגמלאות. המשכורות שולמו רק לאחר שמשרד האוצר העביר לחברה סיוע מיוחד לשם כך. ואולם, הסיוע הספיק רק לתשלום שכר הנטו של העובדים, ללא התוספות הנלוות, כולל שעות נוספות, תנאים סוציאלים והטבות, המגיעות לעשרות אחוזים מהכנסתם.

 

תעש דרשה ממשרד האוצר סיוע נוסף לצורך תשלום התשלומים הנלווים, אך, כאמור, נתניהו ומופז החליטו אתמול להתנות כל סיוע נוסף בקיומה של תוכנית הבראה. בתעש ובמשרד האוצר סירבו לציין את פרטי הקיצוצים ופרטי הזרמת הכספים. במשרד האוצר טוענים כי הפרטים טרם סוכמו.

 

במשרד האוצר מדגישים כי בממשלה שואפים להכין את תוכנית ההבראה בתיאום ושיתוף פעולה עם עובדי תעש. ממשרד האוצר נמסר כי "ההחלטה התקבלה מתוך דאגה לעתידה של תעש".

 

יו"ר ועד עובדי תעש, יצחק יהודה, אמר ל-ynet בתגובה כי העובדים לא יסכימו לשום תוכנית שתכלול קיצוצים ופיטורים. לדברי יהודה, "עובדי תעש עברו בשנים האחרונות פיטורים המוניים וקיצוצים רבים בזכויותיהם. אנחנו חתומים על הסכם עבודה קיים שתקף עד שנת 2006, ואנחנו לא מוכנים לקבל שום הסכם חדש".

 

"לא יתכן שהאוצר יהרוס את התעשייה הצבאית המפוארת של ישראל במסווה של התייעלות. אני מוכן לתת יד להתייעלות, אבל רק כזו שלא תפגע בעובדים", אמר יהודה.

 

כיצד ניתן לייעל מבלי לפגוע בעובדים?

 

יהודה: "אני מוכן לקצץ בשיווק של תעש, במספר היועצים שתעש מעסיקה, ובאבטחה, לא מעבר לכך".

 

עלות שכרם הממוצעת של עובדי תעש היא 12 אלף שקל לחודש לפי הנתונים שלכם, שאינם כוללים עלות ממוצעת של 5,000 שקל לחודש על הוצאות הפרישה של העובדים שפוטרו. מדוע שהממשלה תזרים לכם כסף מבלי לקצץ בשכרכם?

 

"מרבית עובדי תעש הם אנשים פשוטים שמרוויחים משכורות רגילות. השכר שלהם הוא קצת מעל הממוצע, אם בכלל, וגם זה בגלל שלא נותנים לנו לקלוט עובדים חדשים, אז גיל העובדים הממוצע הוא חמישים והוותק הוא עשרים וחמש. מי שמקפיץ את הממוצע, הם המנהלים, שרובם אנשים מוכשרים שעובדים קשה ומגיע להם להרוויח".

 

כאלף מעובדי תעש מתכוונים מחר להגיע למשרד האוצר ולהפגין במחאה על הלנת השכר ועל מדיניות האוצר כלפי החברה. מהאוצר נמסר בתגובה להפגנה: "מוטב שהעובדים ינסו לפתור את הבעיה בצורה מקצועית ולא פוליטית".

פורסם לראשונה 19/06/2005 20:28

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
נתניהו: אין הבראה, אין סיוע
צילום: סבסטיאן שיינר
תעש: העובדים מתכוונים להפגין
מומלצים