שתף קטע נבחר

נרצח בפיגוע בצומת "סמטת ההפתעות" ליד בקה

אש נורתה בסביבות 6:30 אל הכביש המחבר בין ההתנחלות חרמש למחסום בקה. כמה קליעים פגעו במיכל דלק של מכונית וגרמו להתלקחותה. יבגני ריידר בן ה-28 מחרמש מת מפצעיו. נער בן 16 שנסע במכונית נפצע קל ופונה לבית חולים. מפקד אוגדה 162, תת-אלוף טל רוסו: "מי שמעדיף לנסוע בכביש הזה עושה זאת מסיבות שונות, גם של חיסכון בדלק"

גל טרור: יבגני ריידר, תושב חרמש בן 28, נרצח הבוקר (יום ב') מאש שנפתחה לעבר רכבו סמוך לבקה א-שרקיה, בצפון השומרון דרומית מערבית לג'נין. אנדרי זידן בן 16 שנסע במכונית נפצע קל. הוא הובהל לבית החולים "שיבא" בתל השומר. הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות. בצה"ל אומרים שיסגרו את הכביש הזה לישראלים, "מי שבוחר לנסוע שם עושה זאת משיקולי חסכון בדלק", אמר מפקד אוגדה 162, תת-אלוף טל רוסו. שעות ספורות אחר כך נהרג פלסטיני מאש צה"ל ליד נצרים ונסגר מעבר ארז בשל התרעות.

 

עוד דיווחים ביום של הידרדרות ביטחונית:

 

מתחקיר ראשוני שערך צה"ל עולה כי שני תושבי חרמש נסעו ברכב מסחרי מכיוון היישוב חרמש בדרכם לבקה אל-גרביה, לתוך שטח ישראל. כאשר הגיעו השניים לצומת "סמטת ההפתעות" המתינה בסמטה מכונית, ככל הנראה טויוטה שחורה. שני מחבלים או יותר ירדו מהמכונית, עמדו משני צידי הכביש ואז פתחו באש צולבת מרובה קלאצ'ניקוב. כתוצאה מהירי נהרג אחד הנוסעים כשקליע פגע במצחו. המחבלים נכנסו למכוניתם וברחו דרך סמטת ההפתעות לכוון דרום.


זירת הפיגוע (צילום: איי.פי)

  

הנהג נפצע, אך לא איבד את עשתונותיו, המשיך בנסיעה מהירה לכיוון מערב. הוא נסע יותר מקילומטר עד שהגיע סמוך למחסום צה"ל המוצב על גדר ההפרדה. הנהג הרגיש בחום מתחת למכוניתו, והתברר שהמכונית החלה לבעור, עד שנשרפה כליל.

 

כוחות משטרה גדולים הגיעו למקום, איתרו את הזירה שבו בוצע הירי על-פי התרמילים שנשארו משני צידי הכביש. הצבא הכריז על עוצר מלא בבקה א-שרקיה. ג'יפים ובהם לוחמי מג"ב סיירו ברחובות והודיעו לתושבים על העוצר. הרחובות שוממים, איש אינו מסתובב ברחוב, בתי העסק סגורים וכל התושבים מסוגרים בבתיהם. המקום שבו אירע הפיגוע זכה כבר בעבר לשם "סמטת ההפתעות" בעקבות אירועים בטחוניים אחרים שאירעו בצומת.

 

הצומת מחבר בין חרמש ומבוא דותן לכיוון בקה אל-גרביה. לכביש מחוברת סמטה צרה שמתעקלת לכוון דרום, כך שמחבלים יכולים להימלט מהמקום במהירות ולהיבלע בסמטאות הדרומיות של הכפר. מפקד אוגדה 162, תת-אלוף טל רוסו, אמר: "בציר הזה נוסעים בעיקר תושבי חרמש ודותן. מי שמעדיף את הציר הזה, בעיקר תושבי חרמש, עושים זאת מסיבות שונות, גם של חיסכון בדלק".

 

לדבריו, הצבא מתכוון לסגור את הציר הזה לתנועת תושבי חרמש ומבוא דותן על מנת להעניק להם יותר ביטחון, "בכל מקרה רצינו ואנו מתכוונים לסגור את הציר הזה ולאפשר מעבר של התושבים הישראלים של צפון השומרון דרך ציר חריש-ריחן".

 

אשר לזהות המחבלים, אמר רוסו, "הג'יהאד האסלמי לא מקבל את הרגיעה. רואים שהוא מנסה להוציא פיגועים. הוא לא מצליח לבצע פיגועים בשטח ישראל. יש תשתיות שלהם באזור ג'נין וטול כרם. אנחנו מנסים לטפל בהם נקודתית. במקרים הקודמים הצלחנו לעצור פיגועים. את האירוע הזה לא הצלחנו לעצור. לא הייתה התרעה ממוקדת. הייתה התרעה כללית. נמשיך לפעול מול הג'יהאד האיסלמי ולתת ביטחון לתושבי ארבעת יישובי צפון השומרון". לדבריו, צה"ל נערך גם לתרחיש של נסיגה תחת אש מצפון השומרון.

  

הג'יהאד האיסלאמי קיבל אחריות

  

ניר איסרליש, פרמדיק של מד"א שהגיע למקום, סיפר ל-ynet: "הרכב הישראלי נורה והתלקח. צוות צבאי שהגיע למקום קבע מוות של אחד הנוסעים. אנחנו הגענו וחברנו עם כוחות הצבא ופינינו את הפצוע קל לבית החולים". זה ציר שבו תנועת המכוניות הישראליות דלילה יחסית, אך הכביש משרת את ההתנחלויות באזור הזה.

 

בעקבות הפיגוע הוטל עוצר על בקה א-שרקיה וצה"ל פתח בסריקות נרחבות לאיתור המחבלים שביצעו את הפיגוע. כוחות משמר הגבול עיבו את הפעילות לאורך קו התפר, תוך שימת דגש על האזורים שבין בקה אל-גרביה למגל.

 

גדודי אל-קודס, הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי קיבלה אחריות לפיגוע. בהודעת הארגון

נמסר כי "חוליה פגעה בנוסעי מכונית ציונית מדגם מיצובישי, בירי מהמארב. לאחר מכן שבה החוליה לבסיסה בשלום". בארגון נשבעים להמשיך ב"דרך הדם ומות הקדושה". בג'יהאד האיסלאמי טוענים שהפיגוע בוצע בתגובה ל"חילול הקוראן בכלא ישראלי". עם זאת, דובר הג'יהאד בגדה המערבית, חאדר עדנאן, אמר שארגונו "עדיין מחויב לרגיעה".

 

המחבלים הגיעו כנראה מהכפר צידא. בחודשים האחרונים פעלה באזור טול כרם חוליה של הארגון, בעיקר בכפרים עילאר, צידא ובכפר עתיל. מהאזור הזה יצא לפועל הפיגוע במועדון הסטייג' בטיילת בתל-אביב, שבו נרצחו חמישה אזרחים. מאז הפיגוע, מנהלת מערכת הביטחון מרדף אחרי תשתית הטרור. חלק נהרגו מאש צה"ל, חלק נעצרו וחלק הועברו לכלא של הרשות הפלסטינית ביריחו.

 

בישראל וברשות הפלסטינית מעריכים שתשתית הטרור באזור הזה ממשיכה לפרוח. בימים האחרונים הביעו חברי הג'יהאד באזור זעם על המשך המעצרים שמבצע צה"ל והבטיחו להמשיך לפגוע ביעדים ישראליים בתגובה ל"המשך רדיפת חברי החוליה". הם אף אמרו שהפיגוע בציר פילדלפי הוא תגובה לרדיפת חברי הארגון. הם ציינו עם זאת שהם עדיין מחויבים לרגיעה.

 

הפיגוע אירע באזור שבו שרר שקט יחסי בחודשים האחרונים ולא נרשמו בו תקריות ירי. בצה"ל מעריכים כי הפיגוע הבוקר, כמו גם אירועי הטרור ההולכים וגוברים ברצועת עזה, מהווים התרסה של ארגוני הטרור בכל הקשור לרגיעה. בצה"ל מציינים כי יותר ויותר ארגוני טרור "שוברים את הכלים" ומרשים לעצמם לפעול בצורה שלא פעלו עד פני מספר שבועות והדבר עשוי להוביל לסדקים רחבים של הרגיעה ואף לשבירתה.  

 

רצף של הידרדרות ביטחונית

 

מאז סוף השבוע עושים ארגוני הטרור מאמצים להוציא לפועל עוד ועוד פיגועים. רב-סמל אבי קארותשי, בן 26 מבאר שבע, נהרג אתמול בבוקר במתקפת ירי לעבר חיילים בציר פילדלפי, סמוך לגבול ישראל-מצרים. שני חיילים נוספים נפצעו באורח בינוני עד קשה וקל בתקריות. הפצועים פונו לבית החולים "סורוקה" בבאר שבע באמבולנסים של מד"א דרך מעבר כרם שלום, שם נותחו ואושפזו. 

  

ביום שבת הרג כוח צה"ל מחבל פלסטיני מהג'יהאד האיסלאמי, שתקף עמדה בכפר דרום, ופצע מחבל בגדודי חללי אל-אקצה. אין נפגעים בקרב החיילים ולא נגרם נזק. בתקרית אחרת, ליד ההתנחלות גדיד שברצועה, נפצע חייל צה"ל באורח קל מאש מחבלים. הוא קיבל טיפול רפואי בשטח.

 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) סייר אתמול באזור הפיגוע בשומרון עם ח"כ אהוד יתום מהליכוד. השניים פנו לצבא בדרישה להזיז את מיפקדת החטיבה ליישוב מבוא דותן, "כדי לחזק את תחושת הביטחון של התושבים". לדברי אריאל, "הפינוי הזה הוא אסון. אסור להזיז את צה"ל מהנקודות השולטות בשטח כי זו הדרך היחידה למנוע פיגועים של מרצחים צמאי דם, כמו שראינו הבוקר".

 

במועצת יש"ע אמרו ש"הפיגוע הרצחני הבוקר מסמל את תחילתה של התנתקות תחת אש. מועצת יש"ע שבה ודורשת לחשוב מחדש על השלכותיה הביטחוניות שבתוכנית הבריחה התבוסתנית ולא לספק לארגוני הטרור לזנב בישראל תוך כדי נסיגה".

 

ראש המועצה האזורית שומרון, בנצי ליברמן, אמר בתגובה לפיגוע הירי: "הרצח הנפשע שאירע בצפון השומרון מהווה רצף בגל הטרור נובע מחולשה שמשדרת ממשלת ישראל בתוכנית העקירה והגירוש. היא מסתמכת על הבטחות חסרות תוכן ומשמעות של אבו-מאזן. נסיגה מצפון השומרון תגביר את הטרור ותקרב אותו לנתניה, חדרה ועפולה".

 

לפני כמעט שלוש שנים: פיגוע מחריד באותו אזור

 

לא הרחק ממקום הפיגוע הבוקר, נרצחו בחודש נובמבר 2002 חמישה ישראלים בפיגוע בקיבוץ מצר. האירוע ההוא החל כאשר המחבל נכנס ליישוב בסביבות 23:30, ופתח באש לעבר מספר תושבים שצעדו סמוך לחדר האוכל. תרצה דמרי, בת 42 מהישוב הקהילתי אליכין, נפגעה ומתה מאוחר יותר מפצעיה. בן-זוגה, חבר הקיבוץ שצעד עמה בשבילי הקיבוץ, נמלט מהמקום והסתתר במשך שעות ארוכות ברפת.

 

רכז הביטחון של הקיבוץ אביק יחיא, ששהה בביתו, חשב בתחילה שמקור אש היה באיזור שער הקיבוץ ורץ לשם. לאחר מכן הוא עבר לכיוון חדר האוכל, תפס מחסה מאחורי קיר של מקלט וירה לעבר המחבל שהיה באיזור, אך ככל הנראה לא פגע בו.

 

מזכיר הקיבוץ, יצחק דורי (44), שהיה בכוננות שמירה ושמע את היריות, הגיע למקום ברכבו כדי לסייע - אך נורה אף הוא. המחבל פגע תחילה ברכב, ודורי איבד את השליטה עליו ונתקע בברז מים. בדיוק כשהחל לנסוע לאחור, ירה לעברו המחבל שוב והרג אותו. לאחר מכן פרץ המחבל לבית מגורים, וירה למוות ברויטל אוחיון (34) ובשני ילדיה הקטנים, נועם בן הארבע ומתן בן החמש.


פורסם לראשונה 20/06/2005 06:48

 

בהכנת הידיעה השתתפו חנן גרינברג, שרון רופא-אופיר ועלי ואקד
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נרצח. ריידר
מפת מקום הפיגוע
נפצע קל. זידן
צילום: איי פי
המכונית התלקחה בעקבות הירי
צילום: איי פי
מומלצים