שתף קטע נבחר

משעמם בכלא הצבאי? אז לומדים עברית

זה התחיל מבחור שלא ידע לכתוב את שמו בעברית והמשיך ביוזמה של מפקד כלא 4. במשך שלושה שבועות למדו קרוא וכתוב 18 חיילים, עולים ממדינות חבר העמים. "נדהמנו מהמוטיבציה", סיפרו בכלא. תחילה לעגו הכלואים האחרים למשתתפי הסדנה, אך במחזור השני כבר ביקשו להצטרף. אפילו ראש אכ"א קפץ לראות, לבחון את החיילים ולהתרשם

בכלא 4, הכלא הצבאי הגדול בצה"ל, מסמנים בימים האחרונים "וי" על הצלחה גדולה - קורס ללימודי השפה העברית לעולים ממדינות חבר העמים. באחרונה החלה בכלא שבצריפין סדנה ראשונה מסוגה ללימודי השפה העברית, לכלואים המתקשים בהבעה בעל פה, בקריאה ובכתיבה. אפילו ראש אגף כוח אדם, האלוף אלעזר שטרן, שהגיע "לבחון" את התלמידים החדשים, התרשם מהמוטיבציה.

 

סגן-אלוף נצח רובין, מפקד הכלא, הבחין באחרונה כי כלואים רבים הנמצאים תחת פיקודו, מתקשים להתבטא בשפה העברית. רבים מהם לוקים ברמת שפה נמוכה בכל הקשור לכתיבה ולקריאה. רובם, אגב, עלו בשנים האחרונות ממדינות חבר העמים.

 

"נתקלנו למשל בבחור שלא ידע אפילו לכתוב את השם שלו בעברית", סיפר ל-ynet גורם בכלא. סגן-אלוף רובין הציע לפתוח מעין כיתה מיוחדת, בה יוצע לעולים מחבר העמים ללמוד עברית באופן אינטנסיבי. "קראנו לכיתה 'אולפנית' ובמחזור הראשון היו 18 חיילים", מספר קצין בכיר בכלא. "מש"קיות ההוראה של הכלא, בסיוע של חיל החינוך, החלו ללמד את החיילים עברית בסיסית ונדהמנו מהמוטיבציה הרבה של החיילים".

 

לדברי הקצין הבכיר, הרמה התחלתית בכיתה הייתה דומה לרמתם של תלמידי כיתה א', אך עד מהרה חלה התקדמות בשיעורים והרמה עלתה. "השיעורים היו במתכונת יומיומית, מהבוקר ועד אחר הצהריים, החיילים קיבלו שיעורי בית ועשו אותם כמו תלמידים טובים. כשלא הספיקו לענות על כל השאלות, ביקשו תוספת זמן", סיפר הקצין. "בהתחלה אלה שנמנעו מלהצטרף לכיתה לעגו לאלה שלמדו שם, אבל עד מהרה מי שנשאר בחוץ ביקש להצטרף".

 

מרבית חיילי המחזור הראשון, שארך שלושה שבועות, סיימו את הקורס בהצלחה ואף זכו לתעודה ממפקד הכלא. גם ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן, הגיע לראות במו עיניו, ואף שוחח בעברית עם החיילים. האלוף שטרן אף ערך לחיילים "בחינה שבעל פה" - זרק להם שאלות שונות והתרשם מההצלחה היחסית של הסדנא הקצרה. "החיילים האלה קיבלו ביטחון עצמי בעקבות השיעורים ובהחלט ניתן לראות אצלם שינוי לטובה", אומרים בכלא. השבוע החל המחזור השני של האולפנית שבו אף משולבים תכנים מתקדמים יותר - מורשת ישראל, החודשים העבריים ונושאים דומים נוספים.

  

בימים אלה מסכמים את "מהפכת הטלוויזיה" בכלא. בחודשים האחרונים הוחלט להכניס מכשירי טלוויזיה לפלוגות השונות ולאפשר לחיילים הכלואים לצפות בתוכניות טלוויזיה ובסרטים עד לשעת כיבוי האורות. "בהתחלה היה חשש שהחיילים עלולים לחבל במכשירים, להרוס אותם, אבל נוכחנו לדעת כי הם מרוצים מאוד מהאפשרות לראות תכניות שונות. זה מעסיק אותם, נותן לסגל קצת מרווח נשימה וגם מהווה מעין אמצעי ענישה עבור המפקדים, כאשר יש סיבה לשלול זאת מהכלואים", הסבירו גורמים בכלא.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
"נדהמנו מהמוטיבציה" (אילוסטרציה)
צילום: שאול גולן
מומלצים