שתף קטע נבחר

איראן: נסגרו עיתונים שפירסמו ביקורת על הבחירות

העיתונים של התנועה הרפורמיסטית, שפירסמו מכתב של מועמד שטען כי הבחירות זוייפו, לא הורשו להפיץ את העותקים שהדפיסו. לקראת הסיבוב השני והמכריע בבחירות ביום שישי, הודיעה המפלגה הרפורמיסטית בלאת ברירה כי תתמוך בשמרן המתון רפסנג'ני - רק כדי למנוע את בחירותו של השמרן הקיצוני אחמדינג'ד

שלטונות איראן השקיעו בחודשים האחרונים מאמצים גדולים כדי להציג לעולם בסוף השבוע מערכת בחירות דמוקרטית וחופשית. זה לא החזיק מעמד זמן רב מדי.

 

שני עיתונים מובילים התומכים בתנועת הרפורמה נסגרו היום (יום ב') לאחר שאתמול פירסמו מכתב של מועמדים רפורמיסטים המלין על ליקויים וזיופים של הסיבוב הראשון בבחירות. הסגירה באה במקביל להודעה בטלוויזיה הממלכתית לפיה השלטונות יספרו מחדש את הקולות בחלק מהקלפיות באופן מדגמי בעקבות התלונות על זיופים.

 

מקורות רפורמיסטים אמרו לסוכנות הידיעות הצרפתית כי העיתונים "אקבל" ו-"אפטב" לא הורשו להפיץ את העותקים שהדפיסו בעקבות פירסום מכתב שכתב המועמד שהגיע למקום השלישי בסיבוב הבחירות ביום שישי, איש הדת המתון מהדי כרובּי. "איננו יודעים אם ההוראה הזו תקפה רק להיום או שתימשך זמן רב יותר", אמר בכיר בתנועה לכתב הסוכנות הצרפתית.

 

"אקבל" הוא עיתונה של המפלגה הרפורמיסטית העיקרית, "חזית ההשתתפות האיסלמית האיראנית" אותה מנהיג מוחמד רזא חאתמי, אחיו של הנשיא הנוכחי. "אפטב" נחשב עיתון המקורב למחנהו של כרובּי.

 

במכתב האמור קרא כרובי למנהיג הרוחני של איראן, עלי חמינאי, וביקש ממנו למנוע התערבות "בלתי חוקית" של משמרות המהפכה וגורמים אחרים בבחירות. הוא גם התפטר בהפגנתיות מכל תפקידיו הרשמיים במחאה על הזיופים שהיו לטענתו בהליך הבחירות.

 

הרפורמיסטים יעבירו תמיכתם לרפסנג'ני

 

בתוך כך קרא המועמד המוביל בסיבוב הראשון, עלי אכבר האשמי רפסנג'ני לציבור להצביע עבורו בסיבוב השני של הבחירות  ביום שישי הקרוב, ולהביע בכך את התנגדותם ל"קיצוניות". תהיה זו הפעם הראשונה בה נערך באיראן סיבוב שני בבחירות לנשיאות. מול רפסנג'ני יתמודד מי שהגיע למקום השני בסיבוב הראשון, ראש עיריית טהרן, עלי אחמדינג'ד, הנחשב מקורב לשלטון השמרני.

 

העיתון "ניו יורק טיימס" דיווח כי גורמים במפלגה הרפורמיסטית אמרו אתמול שיעבירו את תמיכתם לרפסנג'ני, מי שהיה נשיאה של איראן במשך שתי כהונות ונחשב לאחר מעמודי התווך של המהפכה האיסלמית.

 

ההחלטה, שהתקבלה בלב כבד, נפלה לאחר שבסיבוב הבחירות הראשון לא הצליח אף מועמד רפורמיסט לגרוף תמיכה מספקת כדי להעפיל לסיבוב השני. הרפורמיסטים ניצבו בפני שתי אפשרויות: האחת הייתה לתמוך במועמד השמרן אך המתון רפסנג'ני; האפשרות האחרת הייתה להחרים את הבחירות כליל, אולם גורמים במפלגה חששו שמצב כזה רק יחזק את השמרנים, ויביא לבחירתו של אחמדינג'ד השמרן הקיצוני.

 

רפסנג'ני ניסה במהלך כל מערכת הבחירות להפגין עמדות מתונות. הוא העניק ראיונות לכלי תקשורת מערביים, הבטיח הרחבה של הזכויות לנשים, הגמשת החוקים הנוקשים המכבידים על הצעירים ופתיחות יתרה לעולם, לרבות ארצות הברית.

 

בקרב הרפורמיסטים החשש הוא כרגע משיעור הצבעה נמוך כתוצאה מאדישות הבוחרים. "אני חושב שראש עיריית טהרן (אחמדינג'ד) ינצח", אמר פרשן איראני, פריבורז רייסדנה. "האנשים אולי לא יצביעו עבור רפסנג'ני אבל תומכי המנהיגים השמרנים יתארגנו ויתנו את קולם לאחמדינג'ד".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קרא להתנגד לקיצוניות - ולתמוך בו. רפסנג'ני
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חשש שאדישות תחזק את סיכוייו. אחמדינג'ד
צילום: איי פי
מומלצים