שתף קטע נבחר

"ניסיון הפיגוע יקשה על פלסטינים חולים"

כך אמר מפקד מינהלת הקישור והתיאום, אל"מ יואב מרדכי, בעקבות תפיסת המחבלת שהתכוונה להתאבד ב"סורוקה". מנהל בית החולים הדגיש, כי כל הבדיקות הרלוונטיות לגבי אשפוזה של הפלסטינית התבצעו. הוא עדיין סבור כי "כשאנחנו מטפלים בילד שיוצא מבית החולים כשהוא מהלך על שתי רגליו, ואמו עולה אליי למשרד, מחבקת, מנשקת ובוכה – לי אין כל ספק שאנו זורעים כך זרעים של שלום לעתיד"

"ניסיון הפיגוע הבוקר יפגע בראש ובראשונה בפלסטינים החולים, שיבקשו לצאת לטיפול רפואי בישראל, יש גבול להתנהגות מצד פלסטינים שמנצלים אישור רפואי על מנת לבצע פיגוע ואין ספק שמעתה נאלץ להיות קפדניים ובררנים יותר בכל פעם שנעניק היתר ליציאה לטיפול רפואי לישראל. פתחנו את מעבר ארז מחדש ואנו מנסים כל העת ליצור איזונים בין דרישות ביטחוניות לצרכים הומניטריים".

 

כך אמר ל-ynet אל"מ יואב (פולי) מרדכי, מפקד מינהלת התיאום והקישור ברצועת עזה, בעקבות תפיסת המחבלת שהתכוונה להתאבד ב"סורוקה" היום (ב'). בוידאו ניתן לראות כיצד היא מתפשטת ממכנסי הנפץ שלבשה.

 

 

 

אל"מ מרדכי שוחח היום בצהריים עם שר הפנים הפלסטיני נאסר יוסוף, הממונה על מנגנוני הביטחון ברשות, וזה הביע בפניו זעם רב על ניסיון הפיגוע. לדברי אל"מ מרדכי, "השר הבטיח כי יחזק את האבטחה בצד הפלסטיני של מעבר ארז, ואף יציב במקום שוטרות על מנת שיערכו בדיקות לנשים הפלסטיניות".

 

לדבריו, ברבעון הראשון של 2005 גדל היקף האישורים הרפואיים לפלסטינים ב-100%. הקצין הוסיף שהפלסטינים מחויבים למנוע נסיונות פיגוע מעין אלה, לרבות על ידי בדיקה גופנית שיבצעו על הנשים בצד הפלסטיני של מחסום ארז.

 

אל"מ מרדכי הוסיף כי המחבלת נפצעה בעבר כתוצאה מפיצוץ בלוני גז בביתה, באירוע שהוגדר כתאונה, וכשביקשה לקבל טיפול רפואי בישראל, אישר לה צה"ל בקשה זו: "לא מדובר כאן באיזשהו רצון לנקמה בישראל, אלא בדיוק ההיפך. היא קיבלה טיפול בבית חולים ישראלי וניסתה לנצל זאת הבוקר על מנת לזרוע הרג ואסון".

 

הקצין הוסיף כי לאחר סיכול הפיגוע שמע כעס גם ברחוב הפלסטיני, משום שהפלסטינים, בעיקר אלה המבקשים לקבל היתרים לצאת מרצועת עזה לישראל לטיפול רפואי, יודעים כעת כי הדבר ייתקל בקשיים.

 

"ניסו לערבב פיגוע בטיפול רפואי"

 

ד"ר איתן חי-עם, מנהל המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע, ששימש כיעד של המחבלת סיפר ל-ynet: "זוהי הרגשה קשה מאוד. אנו מתייחסים אליו כאירוע חריג ובלתי נתפס. ניסו כאן לערבב פיגוע טרור וטיפול רפואי. זהו ערבוב מסוכן ונורא. אנו מאמינים שמרכז רפואי הוא מחוץ לכל טריטוריה פוליטית, או סכסוך כזה או אחר. מרכז רפואי חייב לתת שירות לכל אדם באשר הוא".

 

ד"ר חי-עם סיפר כי המחבלת עברה בבית החולים טיפול רפואי במשך חודש וחצי לאחר שנפגעה מפיצוץ בלוני הגז. "היא היתה בטיפול נמרץ ביחידת הכוויות והפלסטיקה, סבלה מכוויות בחמישים אחוז מגופה. מאוד הופתענו לדעת שזאת היא. היא קיבלה אצלנו טיפול מכל הלב, באופן מקצועי וביחס אישי. הרופאים הבכירים מזועזעים כולם. הפתיע אותנו מאוד שזה מה שקרה".

 

בין 200 ל – 250 פלסטינים זוכים מדי שנה לטיפול רפואי במרכז הרפואי סורוקה. הם נשלחים על ידי מרכזים רפואיים ובתי חולים שונים ברחבי הרשות, כיוון שאינם מסוגלים להעניק טיפול רפואי ראוי במקרים כגון ניתוחי מוח ולב, בתאונות דרכים קשות וכדומה. לדברי ד"ר חי-עם לפני כשנתיים נתפס בעזה מחבל פלסטיני, אשר היה בדרכו לבית החולים סורוקה, תוך כוונה לבצע פיגוע במנחת בית החולים. מאז לא ידע בית החולים סורוקה מקרה דומה, ולאחרונה החל להפעיל "נוהל לזימון פלסטיני", אשר נקבע על ידי שר הבריאות. "במקרה זה", אמר ד"ר חי-עם, "עבדנו במדויק לפי הנוהל. כבר חקרנו אצלנו את המקרה וראינו כי עבדנו באופן תקין לחלוטין", הדגיש.  

 

שר הבריאות דני נווה הנחה בעקבות הפיגוע שסוכל את ראש אגף האבטחה במשרדו, ראובן קרן לבצע תחקיר מיידי כדי לבדוק, האם קוים במקרה זה

הנוהל לזימון פלסטינים לבדיקות רפואיות בבתי החולים.

 

נוהל זה נקבע על ידי השר נווה לפני כחמישה שבועות, ובו הנחה השר את כל בתי החולים בארץ, שבכל בית חולים יהיה גורם מוסמך אחד בלבד - לרוב קצין הביטחון של בית החולים - שיוכל להוציא זימון לחולה פלסטיני המבקש להגיע ולהיבדק בבית החולים.

 

ד"ר חי-עם הוסיף כי בית החולים ימשיך מבחינתו בהענקת טיפול רפואי לכל אדם, בלי התחשבות בזהותו או בדעותיו. "כשאנחנו מטפלים בילד עם גידול במוח והוא יוצא מבית החולים כשהוא מהלך על שתי רגליו, ואמו עולה אליי למשרד, מחבקת, מנשקת ובוכה – לי אין כל ספק שאנו זורעים כך זרעים של שלום לעתיד. האמהות והילדים האלו יהיו השגרירים הטובים ביותר של מדינת ישראל. אנו נמשיך לתת את הטיפול הטוב ביותר האפשרי ולחנך את כולם, את כל הרופאים, המתמחים והסטודנטים שלנו כי הענקת טיפול רפואי מן המעלה הראשונה הוא הדבר החשוב ביותר", סיכם ד"ר חי-עם.

 

"ניסיון הפיגוע הוא הוכחה נוספת לכשל המוסרי של ארגוני הטרור הפלסטינים. העבודה כי מדובר כנראה במחבלת מארגון הפת"ח מראה בהבטחותיו של אבו מאזן בנושא המלחמה בטרור ריקות מתוכן", אמר השר נווה בתגובה לניסיון הפיגוע.

 

צילום וידאו: דובר צה"ל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
פיצוץ חגורת הנפץ בארז
צילום: צפריר אביוב
מומלצים