שתף קטע נבחר

חיסול בביירות: פוליטיקאי אנטי-סורי נרצח בפיגוע

ג'ורג' חאווי, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית לשעבר, תמך באש"ף ולקח חלק במאבק בחיילי צה"ל. בשנים האחרונות נקט קו אנטי-סורי. היום נהרג בפיצוץ מכונית תופת

התוצאות הסופיות בבחירות בלבנון טרם פורסמו, וכבר הטרור חוזר לרחובות: בפיצוץ מכונית תופת בביירות הבוקר (יום ג') נהרג ג'ורג' חאווי, מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית לשעבר, שהיה ידוע כמתנגד למשטר הסורי.

 

גורמי משטרה אמרו כי הפיצוץ אירע בעת שמכונית המרצדס של חאווי הייתה בנסיעה. מחקירה ראשונית עולה כי המטען הוטמן מתחת לכיסא הנוסע במושב הקדמי והופעל בשלט רחוק. חאווי מת במקום ונהגו נפצע.

 

הפיצוץ אירע יום לאחר שמתנגד אחר של סוריה, סעד חרירי, בנו של ראש הממשלה האנטי-סורי שנרצח, הכריז כי ניצח בבחירות לפרלמנט.

 

חאווי היה מתנגד נחרץ לנוכחות הסורית בארצו. בשנים האחרונות לא הצליחה המפלגה להכניס את פעיליה לפרלמנט הלבנוני, והייתה שותפה בבריתות פוליטיות, בעיקר אנטי-סוריות. באחרונה נקטו המפלגה הקומוניסטית וחאווי קו אנטי-סורי - לא בהיבט המדיני, כי אם בזה הפנימי. המפלגה דרשה מערכת יחסים אסטרטגית עם סוריה על בסיס של עצמאות לבנון ושמירה על ריבונותה.

 

בבחירות האחרונות הוא תמך באליאס עטאללה, פוליטיקאי מהשמאל, שתנועתו הושפעה רבות מעמדותיו של העיתונאי סמיר קאסר, כותב מאמרים אנטי-סוריים תקיף שנרצח גם הוא בתחילת החודש בפיצוץ מכוניתו.

 

עד לפני שלוש שנים כיהן חאווי כמזכ"ל המפלגה הקומוניסטית. תחת הנהגתו, לקחה המפלגה חלק פעיל במאבק נגד כוחות צה"ל בדרום-לבנון. פעילים רבים מקרב התנועה נהרגו או נכלאו בישראל. בין הגופות והאסירים שהחזירה ישראל ללבנון, היו גם כמה מאנשיו של חאווי.

 

מכריו של חאווי אומרים כי בשנות ה-80 היה מדובר במהפכן אמיתי, שלא היסס לתמוך בשיגור חברי מפלגה למאבק עם תנועות שחרור לאומי במספר מוקדים בעולם. בין השאר, זכורה לחאווי התמיכה הבלתי-מעורערת באש"ף ובפלסטינים, כאשר אלה היו על אדמת לבנון.

 

מדובר בפוליטיקאי השני שנרצח בלבנון בתקופה האחרונה. בפברואר נרצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, בפעולת התנקשות בביירות. רבים בלבנון האשימו את סוריה במעורבות ברצח חרירי ובעקבותיו יצאו המונים לרחובות ביירות בקריאה לסוריה להוציא את כוחותיה מלבנון. בשילוב עם מכבש הלחצים בינלאומי שהופעל על סוריה בנושא, הוציאה סוריה את חייליה מלבנון לפני כחודש וחצי.

 

ההפגנות קידמו את מעמד בנו של חרירי, סעד, והוא החליט להיכנס לפוליטיקה. הוא התמודד בבחירות לפרלמנט שנערכו בלבנון בארבעה סבבים בחודש האחרון ואתמול, בתום הסיבוב האחרון, הוכתר כאמור כמנצח הגדול. חרירי הבן ורשימתו האנטי-סורית זכו ברוב המושבים בפרלמנט והוא ימונה ככל הנראה לתפקיד ראש ממשלתה הבא של לבנון.

 

מקרי הרצח גרמו לרבים בלבנון להפנות אצבע מאשימה כלפי המודיעין הסורי וכוחות הביטחון הלבנוניים הפרו-סורים - האשמה שהממשל בביירות ובדמשק הכחישו בתוקף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
חוסל. ג'ורג' חאווי
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
מכוניתו של חאווי אחרי הפיצוץ
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
המונים סביב המכונית ההרוסה
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
בשם האב. סעד אל-חרירי
צילום: רויטרס
מומלצים