שתף קטע נבחר

סקר קשישים: כן, סבא וסבתא עושים את זה

סקר שנערך בקרב 227 קשישים מגלה כי 65% מאוכלוסיית גיל הזהב ממשיכים לקיים יחסי מין, אולם מחציתם כבר לא נמשכים לבני הזוג. עוד עולה מהסקר כי בני הדור השני אינם מבינים ללבם של הקשישים

קצת קשה לדמיין את סבתא וסבא עושים את זה, אבל המציאות עולה על כל דמיון: מחקר שבוצע על ידי סטודנטים מהמכללה לישראל, מגלה כי רוב הקשישים בשנות ה-80 לחייהם ממשיכים באופן פעיל לקיים יחסי מין.

 

המחקר שבוצע במסגרת לימודי התואר השני במינהל בריאות, כלל 281

צילום: סי די בנק

קשישים עצמאיים השוהים בבתי אבות, מתוכם הסכימו להשתתף במחקר 227 קשישים, ו-227 בני משפחה ישירים.  גילם הממוצע של הקשישים היה 75.16 שנים, 59% מהם היו אלמנים או גרושים.

 

בין הממצאים העיקריים שעלו במחקר - בתי האבות נוטים לפלוש לפרטיות של השוהים בהם, דבר המכביד על הקשישים מלממש את מיניותם. הצוות הרפואי והטיפולי ובני המשפחות מתייחסים בכעס, בלבול ואכזבה לגילויי מיניות אצל הקשישים. גישה זו גורמת לכך שאותם קשישים המבקשים לשפר את איכות חיי המין שלהם, חסרים כתובת ראויה להיוועץ בה.

 

גם בעלי בריאות פיזית לקויה אינם מוותרים על מין למרות הקשיים, והם עושים זאת בעזרת תחליפים – מין אוראלי ואוננות. בקבוצת הגיל 75 ומעלה רק 53% מהגברים ו- 57% מהנשים ציינו כי הם נמשכים מינית אל בן זוגם הקבוע, בעוד כל השאר נמשכים יותר דווקא לאחרים.

 

רק 25 אחוז מבני הדור השני גילו הבנה לצורכי המין אצל הקשישים. מרבית בני הדור השני אינם ששים לעסוק בנושא המיניות של הוריהם הקשישים וחשים תחושת אי נוחות עמוקה בגללו. בעלי השכלה גבוהה, החשופים לתרבות המערבית הם ליברלים יותר ביחסם למיניות של ההורים הקשישים. ככל שרמת הידע של בני המשפחה בנושא עולה - כך יורדת השמרנות.

 

החוקרים המליצו להגביר את ההדרכה בקרב בני משפחות הקשישים כך שיהיו מודעים לצרכים המיניים הטבעיים של הוריהם. לבתי האבות הומלץ להקים קבוצות משולבות של קשישים ובני משפחה, שידברו על הנושא בדיון פתוח עם מטפלים במטרה להתמודד עם דעות קדומות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
הגיל השלישי. יש התרחשות בין הסדינים
צילום: דן בלילטי
ד"ר רק שאלה
מחשבוני בריאות
פורומים רפואיים
מומלצים