שתף קטע נבחר

"כביש המריבה" בחיפה ייפתח לתנועה בשבת

משרד התחבורה קבע כי רחוב ורבורג, הגובל בשכונה הדתית קריית שמואל, ייפתח לתנועה בשבת, לראשונה מזה שנים. ח"כ אורלב: "אפילו ממשלות השמאל לא פגעו בשבת כמו שממשלת הליכוד פגעה בה"

רחוב ורבורג, הגובל בשכונה הדתית קריית שמואל בחיפה, יישאר פתוח לתנועה במהלך השבת, כך קבע השבוע משרד התחבורה. בשבוע שעבר אמור היה הציר להיפתח לתנועה בשבתות, לראשונה מזה שנים, אולם מספר שעות לפני כניסת השבת, בהתערבות ראש הממשלה, נמסר כי הציר יישאר סגור. תושבי הקרייה מתכוונים למחות על ההחלטה והודיעו כי בכוונתם להפגין במקום במהלך השבת.

 

ממשטרת זבולון נמסר כי בכוונתה להקצות מאות שוטרים שישגיחו על הסדר בכביש במהלך סוף השבוע. המשטרה החליטה על כך במהלך ישיבה מיוחדת שנערכה לפני הצהריים בהשתתפות מפקד המחוז הצפוני, ניצב דן רונן, מפקד מרחב חוף, תת-ניצב דוד סיסו ומפקד משטרת זבולון, ניצב משנה קובי בכר. עוד נמסר כי "כי אין כוונה להתעמת עם אזרחים, אולם אם יופר החוק, המשטרה תיאלץ לעכב ולעצור את מפירי הסדר".

 

הרחוב מחולק למעשה לשני נתיבים המופרדים באי-תנועה רחב. שני מסלולים לנסיעה צפונה גובלים בקרייה הדתית, ואילו שני המסלולים דרומה מצויים בשטחן של קריית ים וקריית חיים. עשרות שנים היה קטע כביש באורך כמה מאות מטרים, בצד 'הדתי' של הכביש סגור לתנועה בשבתות, והתנועה הייתה מופנית לשני המסלולים המקבילים, שהיו הופכים לדו-סיטריים.

 

בעקבות הגדלת נפח התנועה באזור בשנים האחרונות, ובעיקר לנוכח העובדה שהציר הופך לאלטרנטיבה ראויה לציר חיפה-עכו העמוס, קבעה ועדה מקצועית של משרד התחבורה כי יש לפתוח את חלק הכביש החסום גם בשבתות, על-מנת לאפשר זרימה חלקה ובטוחה של התנועה.

הפתיחה הצפוייה הביאה להתנגדות של הציבור הדתי בקרייה, ונציגיו אף פנו לבית המשפט שיורה להותיר את המצב על כנו, אולם העתירה נדחתה.

 

בשבת שעברה אמור היה הכביש להיוותר פתוח, ועיריית חיפה אף התקינה שילוט מתאים. אלא שחברי כנסת דתיים וחרדים פנו לראש הממשלה, אריאל שרון, ואיימו במשבר קואליציוני. שעות ספורות לפני כניסת השבת פנה שרון לשר התחבורה והורה לו לבטל את פתיחת הכביש.

 

בשל המצב שנוצר הופנתה התנועה צפונה במהלך השבת לציר אחר לחלוטין, דרך קריית חיים, אולם האוכלוסיה החילונית לא התכוונה לוותר. פעילי "שינוי" הפגינו ביום שישי בערב נגד המשך סגירת הכביש והתעמתו עם תושבים דתיים במקום. במהלך השבוע אף הגיש יו"ר הסיעה, רשף חן, עתירה לבג"ץ וטען כי ראש הממשלה חרג מסמכותו כאשר הורה להמשיך לסגור את הכביש בניגוד לחוות הדעת המקצועית של משרד התחבורה ובניגוד לקביעת בית המשפט.

 

לאחר השבוע הסוער הודיע הבוקר דובר משרד התחבורה כי השר, מאיר שטרית, קיבל החלטה סופית בדבר פתיחת הכביש בשבת: "השר קיבל את ההחלטה לפתוח את הכביש אחרי שהתברר לו כי בית המשפט דחה בעבר עתירה שהגישו תושבים נגד פתיחת הכביש. כאשר הוא קיבל את הפנייה של ראש הממשלה בשבוע שעבר, הוא לא היה מודע לפסיקה הזו. כעת הוא לא רוצה לצאת חוצץ נגד הפסיקה".

 

בסיעת שינוי הביעו קורת רוח מהחלטת השר. "טוב עשה שטרית, שקבע כי חיי אדם חשובים יותר מאיומיו של ח"כ גפני על שלמות הקואליציה", אמר ח"כ חן. יו"ר סיעת המפד"ל, ח"כ זבולון אורלב, אמר מנגד כי "אפילו ממשלות השמאל לא העזו לפגוע בשבת כפי שממשלת הליכוד פוגעת בה". לדבריו, "מדובר בציר שחסום לתנועה בשבתות זה עשרות שנים, מתוך כבוד מינימלי לתושבי השכונה הדתית ולקדושת השבת". ח"כ אורלב הוסיף כי אסור לעבור על ההחלטה לסדר היום וציין כי יזם דיון בנושא בוועדת הכלכלה של הכנסת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההפגנות בשבוע שעבר
צילום: רויטרס
(אילוסטרציה)
צילום: רויטרס
מומלצים