שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את תוכנית ניצנים

במסגרת התוכנית, יועברו מתיישבי גוש קטיף כמקשה אחת למתחם ניצן וצפון אשקלון. אם יכללו יותר מ-5,000 איש, תוקם עבורם מועצה אזורית עצמאית. השרים פינס ושמחון הצביעו נגד, בשל מה שזיהו כהטבה חריגה: "התקרה של היום תהיה הרצפה במו"מ של מחר". שרון: "במצבים מיוחדים מחפשים פתרונות מיוחדים"

50 יום לתחילת ההתנתקות, אישרה הבוקר (יום א') הממשלה את תוכנית ניצנים לקליטת מפוני גוש קטיף. 14 מחברי הממשלה תמכו, השרים אופיר פינס ושלום שמחון מהעבודה התנגדו. השר שמעון פרס, המשנה לראש הממשלה, נמנע.  

 

 

מתחם ניצנים יכלול את היישוב ניצן וכן אזור בצפון אשקלון. אם יתגוררו בו יותר מ-5,000 תושבים, תוקם מועצה אזורית נפרדת, שתחליף את מועצת חוף עזה של היום, ולא - יהיו היישובים חלק מהמועצה האזורית חוף אשקלון. מימוש ההסכם מותנה בהצטרפות של 200 משפחות לפחות.

 

במסגרת התוכנית, צפויים המפונים לקבל מגרשים מפותחים, שעלותם תנוכה מסכום הפיצוי. ב"ידיעות אחרונות" פורסמו הבוקר העלויות: תמורת מגרש בשטח של כ-320 מ"ר יידרשו לשלם 157 אלף שקל; 500 מ"ר יעלו 225 אלף שקל; ואילו 1,000 מ"ר - 360 אלף שקל.   

  

את עקרונות התוכנית אישרה בשבוע שעבר ועדת השרים ליישום ההתנתקות. שרי העבודה אופיר פינס (פנים) ושלום שמחון (איכות הסביבה) הגישו ערר על שניים מהסעיפים: הם התנגדו להקמת מועצה אזורית עצמאית, בטענה שהדבר יעלה למשלם המסים עשרות מיליוני שקלים, וכן להטבות יוצאות הדופן שאושרו למפונים. כאמור, שניהם הצביעו נגד בממשלה.   

 

בהתייחסו להסתייגות השניים, אמר ראש הממשלה שרון: "במצבים מיוחדים מחפשים פתרונות מיוחדים. זה מקרה מיוחד וקשה, ומה שהוביל אותי להחלטה זה שאם יש להקל על המתיישבים המפונים, יש לעשות זאת".   

 

ואולם, השרים לא השתכנעו: "מדובר בהטבה המסתכמת בערך במיליון שקל, ומן הראוי היה שהממשלה תאמר ביושר כי בכוונתה לתת הטבה כספית למתנחלים על מנת להשיג שקט תעשייתי", אמר השר שמחון.

 

עמיתו, שר הפנים פינס, מיקד את ביקורתו בהקמת המועצה החדשה, ובסוגיות ירוקות: "ההחלטה עלולה להביא לפגיעה בשטחים הפתוחים באזור, ומצוקותיה הכלכליות של המועצה החדשה יביאו ללחץ להקמתם של אזורי תעשייה חדשים", הזהיר. הוא הוסיף: "התקרה של היום תהיה הרצפה בעת התחדשות המו"מ עם המתנחלים לאחר ההתנתקות".

 

ראש אגף שמירת טבע בחברה להגנת הטבע, רענן בורל, תקף את החלטת הממשלה: "הקמת מועצה אזורית באיזור ניצנים, בו קיימות כבר ארבע רשויות ומועצות מקומיות - זוהי חלמאות ובזבזנות שלא ייאמנו, במיוחד בימים שמקצצים בתחומים החשובים בחיינו, כמו חינוך, רווחה ובריאות. ברור שמועצה אזורית משמעותה גזר דין מוות לאזור החולות, משום שהיא תוביל ללחצי פיתוח גדולים לניצול משאב הקרקע היקר של האזור ולשינוי יעודו לצרכים מסחריים".


פורסם לראשונה 26/06/2005 11:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
שרון והשר הרצוג בסיור בניצנים
צילום: אבי אוחיון, לע"מ
צילום: צפריר אביוב
הקרוואנים עולים לשטח
צילום: צפריר אביוב
צילום: גבי מנשה
התקרה תהיה הרצפה. פינס
צילום: גבי מנשה
צילום: צפריר אביוב
מגמה ירוקה נגד התוכנית
צילום: צפריר אביוב
מומלצים