שתף קטע נבחר

חסמו אתכם? תתבעו

אפשר לתבוע ולהרוויח הרבה כסף על כל שעת פקק מלאכותי. כמה לתבוע, את מי ומתי? עצות לנהגים

חסימת כביש לצורך מחאה פוליטית היא "חוקית" בדיוק כמו לקיחת בני-ערובה לאותה מטרה. תיאור הפעולה כ"פגיעה בסדר הציבורי" הוא לשון ההמעטה של המאה. כאשר אתם תקועים בפקק בגללה, אתם עדים לעבירה פלילית. וכאשר נגרם לכם נזק כתוצאה מדבר עבירה, אתם זכאים על-פי חוק לתבוע פיצוי מהעבריינים. כן, יש חוקים במדינת ישראל. הם יודעים להבחין היטב בין דמוקרטיה לאנרכיה. כדאי לקרוא אותם. אפשר לעשות מזה כסף.

  

על מה בעצם נתבע פיצויים? לא על זה שהרגיזו אותנו הפקקים, אלא על הנזק הממשי שנגרם לנו עקב העיכוב הממושך הלא חוקי הזה. גם בימים רגילים אנו סובלים מפקקי תנועה בכבישים. נגרם לנו נזק כספי בגין צריכת דלק מופרזת, בלאי רכב מואץ ונזק של אובדן זמן - שיכול לבוא לידי ביטוי באיחור או ביטול פגישות מתוכננות. לעתים גורר אובדן הזמן תגובת שרשרת של נזקים: אנשים שחיכו לנו עד בוש איחרו גם הם בתורם.מבחינה משפטית, הנזק שאנו יכולים לתבוע פיצוי בגינו הוא החלק היחסי של זמן הפקק שהיינו בו מעבר לזמן הפקק הרגיל בחיי היום-יום. כיוון שלמשטרה יהיה תיעוד של אירוע החסימה, מיקומו ומשכו - אתם מסודרים מהבחינה הזאת.

 

את מי לתבוע? העבריינים במקרה זה הם חוסמי הכבישים ושולחיהם. ניסיון לצרף לתביעה גם את המדינה (בטענת רשלנות) נראה כבזבוז זמן.

 

מהו העיתוי המתאים להגשת התביעה? נראה שחסימות הכביש יישארו איתנו עוד זמן מסוים. יוזמי הקמפיין מתכננים מלחמת התשה עם המשטרה, תוך כדי לכידת האזרחים באמצע. אם אתם שואלים אותי, חכו עם התביעות עד קצת אחרי הפינוי. תראו איך העניינים מתפתחים. אולי יהיו התארגנויות לתביעה ייצוגית, ואז כדאי אולי להצטרף אליהן. אל תתפלאו אם גם מתנגדים מוצהרים להתנתקות יצטרפו לתביעה (באמצעות האשה, למשל). אבל בכל מקרה, אסור לחכות חודשים. לאחר גל התביעות הנוכחי, יכול להיות גל חדש - אם יתרגש עלינו גל חסימות חדש. המערכת המשפטית כבר תהיה ''משומנת'' יותר, לאחר התקדים הראשון.

 

כיצד תוכלו להוכיח שהייתם בכלל בפקק? אם הייתם בדרככם לעבודה, או ממנה הביתה - אין צורך להוכיח. אם בזמן נתון הייתם בנסיעה אחרת, תיאלצו להוכיח זאת. איך? הנה אפשרות אחת: תוכלו להכין לעצמכם מראש מצלמה. כאשר אתם תקועים בפקק, צלמו אותו ואת רכבכם בו-זמנית, כך שניתן לזהות את מספר הרכב (נסו לצלם בזווית אלכסונית). כן, הבנתם נכון: אתם יוצאים מהרכב התקוע לכמה שניות, מצלמים וחוזרים. ואם אחרים בפקק, להם אין מצלמה, יבקשו מכם טובה - תהיו נחמדים. בכלל, טוב שבימים טרופים אלה תהיה לכם מצלמה זמינה. צפויות הרבה חסימות כביש. ומה יקרה אם ינסו לפגוע בכם או ברכב? לא שווה צילום, שיהיה שווה הרבה כסף בבית-משפט? התחילו לרשום תאריכים ושעות בהם הייתם תקועים. עוד תזדקקו לזה.

 

כעת, כאשר עצם קיומו של האירוע אינו נתון עוד לוויכוח, נשארת למו"מ רק שאלת הכסף. אז כמה שווה הנזק שנגרם לכם? כאשר העיכוב היה ללא נזק נילווה של השלכות (כמו: ביטול תור לרופא, הילדים העלו את הבית באש בזמן שאמא אחרה לחזור מהעבודה, אדם חש ברע והגעתו לחדר מיון התעכבה וגרמה להחמרת מצבו) – מינימום 500 שקלים לשעת עיכוב. רק על הזמן והוצאות רכב. מכאן ועד למצב קיצוני: עיכוב בהגעה לחדר מיון (שלא הסתיים חלילה במוות) - עשרות עד מאות אלפי שקלים לאירוע עיכוב בודד.

 

אנרכיה היא הסמרטוט האדום של שלטונות החוק. נצלו אותה.

  

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים