שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  תורם האברים: בן 3, המושתל: בן שנתיים

  יוסף חיים בנימיני, פעוט בן 3 ממצפה יריחו, שיחק ליד בית הוריו • ארון חשמל פתוח סיקרן אותו, הוא נגע במתגים והתחשמל • מאמצי הרופאים להצילו נכשלו והוריו הסכימו לתרום את אבריו להשתלה • אחד מהם הוא המושתל הצעיר ביותר בארץ שקיבל לב וריאות

  אבריו של יוסף חיים בנימיני, בן ה-3, שנפטר לאחר שהתחשמל, הצילו את חייהם של ארבעה ילדים קטנים. לבו וריאותיו הושתלו בבן שנתיים, ששכב לצידו במחלקה לטיפול נמרץ במשך יותר משבוע. מדובר בהשתלת לב-ריאות שבוצעה בילד הצעיר ביותר בישראל.

   

  "הוא היה ילד כל-כך מיוחד. יוסף חיים – כשמו כן הוא, הוסיף חיים. ידענו שזה הדבר הנכון לעשות", אמרה אתמול אמו בהתרגשות.

   

  יוסף חיים בנימיני ממצפה יריחו יצא לפני כשבוע לשחק בחצר, בסמוך לבית הוריו. "לרגע אחד, כשהיה לבד, הוא ניגש לארון החשמל של הבניין שהיה פתוח, ונגע במתגים. הוא כנראה נגע בקו פתוח והתחשמל. הוריו יצאו מייד

  ומצאו אותו כשהוא בלי דופק ובלי נשימה", סיפרה סבתו, שושנה הרמן. "השכנים שלנו התלוננו בעבר על ארון החשמל הפתוח, אבל אף אחד לא הגיע לסדר אותו – עד אחרי האסון", סיפרה אתמול אמו של יוסף חיים, רחל (23).

   

  רופא שגר בשכנות ביצע בו החייאה במקביל להזעקת אמבולנס, ורק כעבור כחצי שעה חזר הדופק. יוסף חיים הובהל ל"שערי צדק" ואושפז במחלקה לטיפול נמרץ. בתחילה הצליחו הרופאים לייצבו, אך בהמשך מצבו הידרדר והוא הגיע למצב של מוות מוחי.

   

  במשך שבוע ימים היה יוסף חיים מאושפז בבית-החולים, כשבני משפחתו לצדו. הגננות והמטפלות מהמעון שבו הוא לומד אף הביאו איתם תמונות שציירו חבריו למעון. אולם כעבור שבוע אפסה כל תקווה שיוסף חיים יתאושש. המרכז הלאומי להשתלות אברים פנה להוריו, והם הסכימו לתרום את אבריו. ההורים, דתיים חרדים-לאומיים, סיפרו כי התייעצו עם הרב מרדכי אליהו, שלאחר שבחן את נושא קביעת המוות המוחי אישר את התרומה.

   

  "אחרי שקבעו מוות מוחי, ידענו מיד שזה הדבר הנכון לעשות", סיפרה אתמול בכאב האם רחל. "בעלי שמוליק אמר שהוא מאמין שאם אנחנו תורמים את איברי יוסף חיים, הוא לא מת, אלא ממשיך לחיות בילד אחר. כל המציל נפש אחת כאילו הציל עולם מלא".

   

  לא רחוק ממיטת אשפוזו של יוסף חיים, באותה מחלקה ממש, שכב ילד אחר, כבן שנתיים, בן למשפחה חרדית מאיזור ירושלים. מאז נולד סובל הילד ממחלה גנטית נדירה, ומצבו היה קשה מאוד. המחלה פגעה בריאותיו ולהוריו הובהר, כי הדרך היחידה להצילו תהיה בעזרת השתלת ריאות. "במשך כחצי שנה לא נמצאו ריאות מתאימות להשתלה עבורו, ושקלנו להעבירו להשתלה בחו"ל", הסביר פרופ' מרדכי קרמר, מנהל המכון למחלות ריאה ב"בילינסון", שטיפל גם במקרה של הילד. "אבל, התורם המתאים נמצא קודם".

   

  ביום שישי האחרון קיבלו הוריו של הפעוט את הבשורה: נמצאה תרומה מתאימה. הם לא ידעו ממי התרומה, אלא רק שעליהם לעבור מייד למרכז "שניידר" לרפואת ילדים לצורך ביצוע ההשתלה.

   

  לדברי פרופ' ברנרדו וידנה, מנהל יחידת ניתוחי לב ב"שניידר", הילד בן השנתיים הוא הצעיר ביותר בישראל שבו בוצעה בהצלחה השתלת לב-ריאות. "למרות שאני מנתח שנים רבות, במקרה הזה התרגשתי מאוד", סיפר פרופ' וידנה. "למרות שהילדים שכבו כל כך קרוב אחד לשני, המשפחות כנראה לא ידעו זו על זו. אחרי הניתוח, כשראיתי איך הלב התחיל לפעול והריאות התחילו לתפקד, הרגשנו שמדובר במעשה מדהים. מדובר בניתוח לא פשוט, ומכיוון שגופו של הילד קטן כל-כך היה צורך להחליף את הלב והריאות כמערכת שלמה, ולא לבצע השתלת ריאות בלבד. המחלה הגנטית כבר לא תפגע בריאות החדשות, ואנו מקווים שהילד יבריא לחלוטין ויוכל להשתחרר לביתו בקרוב". הוריו של הפעוט הודו אתמול על התרומה. הם נמצאים לצד מיטתו, ומתפללים לרפואתו ולהצלחת ההשתלה.

   

  אבריו של יוסף חיים הושתלו בעוד שלושה ילדים: כבד הושתל בתינוק עבן שנה, כליה הושתלה בבן 3 וכליה נוספת בעהד, בת ה-9. "עהד נולדה עם מום בכליה ומגיל אפס היא מקבלת תרופות", סיפר אתמול אביה, עבד גריפאת מבית זרזיר. "לפני שנה וחצי, כשהיתה בת 8, התרופות הפסיקו לעזור. היא התחילה לעשות דיאליזה ולמרות זאת השתדלה להמשיך בשגרת בית-הספר ולחיות כמו ילדה רגילה. רק בערבים, כשהיתה צריכה להתחבר למכשירי דיאליזה, הרגשנו שהיא שונה".

   

  לפני כשנה וחצי קבעו הרופאים שהשתלה היא הפתרון היחיד. "קשה לחכות להשתלה. איש לא יכול לדמיין מצב קשה כל-כך. אין לנו מילים להודות למשפחה התורמת. זה מצב שבו אני בונה את האושר של המשפחה שלי על בסיס האבל של משפחה אחרת, אבל הם החליטו לתרום ולעזור. הם הצילו חיים של ילדים רבים. נזכור את זה תמיד, בכל שעה ובכל דקה מהיום", אמר בהתרגשות. "נשמח להיפגש עם המשפחה כדי להודות לה באופן אישי. הם החזירו לנו את החיים ואת שמחת החיים".

   

  "זוהי תקופה קשה מאוד עבורנו, אנחנו מנסים לקלוט ולעכל", אמרה אתמול רחל, אמו של יוסף חיים. "יוסף חיים הציל ארבעה ילדים. כנראה שלא סתם קראנו לו בשם הזה. הוא באמת מוסיף חיים. הוא תמיד היה מלא שמחת חיים. ילד חכם ומיוחד. לא מזמן חגגנו לו יום הולדת שלוש. אני מקווה עכשיו שהוא ימשיך להוסיף חיים לילדים בהם הושתלו אבריו, שהם ימשיכו את החיים שהיו לו. אנחנו מקווים בעתיד להיפגש עם הילדים להם נתרמו האברים ועם בני משפחותיהם. נשמח לראותם, לדבר איתם, לשמוע מהם ולספר להם על יוסף חיים".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  יוסף חיים בנימיני. התחשמל למוות
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים