שתף קטע נבחר

עו"ד החייל הסרבן: "לא נותנים לו להתגונן"

סגן מפקד אוגדת עזה יושב במשפטו של חייל ההנדסה רב"ט אבי ביבר, שסירב להשתתף במבצע הריסת המבנים בהתנחלות שירת הים. החייל יטען: "לא סירבתי פקודה, רק מחיתי". עורך דינו של החייל: "לא נתנו לי סיכוי הוגן לאסוף עדויות, להביא עדים ולעיין בחומר החקירה"

רב-טוראי אבי ביבר, החייל שסירב להשתתף במבצע הריסת המבנים בהתנחלות שירת הים, נשפט היום (ג') על-ידי סגן מפקד אוגדת עזה, אלוף-משנה דוד מנחם, בבסיס פיקוד דרום בבאר שבע. אמש נדחתה בקשתו להישפט בפני בית דין צבאי. ביבר יישפט על עבירות של סירוב פקודה. מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אביב כוכבי, אמר אמש כי "צה"ל לא יסבול התנהגות כזו בשום מצב".

 

 

עורך דינו של ביבר, שי גלילי, הודיע כי במשפטו הוא יטען: "לא סירבתי פקודה, רק מחיתי נגד הכאת יהודי מול העיניים שלי באותו רגע".

 

גלילי אמר ל-ynet כי מרשו לא קילל איש בזמן האירוע. לדבריו, הפרסומים כאילו ביבר גידף את אחד הקצינים אינם נכונים. הסניגור מחה על התנהלות הפרקליטות הצבאית על כך שחומר החקירה הועבר לידיו זמן קצר בלבד לפני שהמשפט נפתח: "לא נתנו לי סיכוי הוגן לאסוף עדויות, להביא עדים ולעיין בחומר החקירה. למעשה נשללו מאבי אפשרות להתגונן בצורה הוגנת, והכול כדי לעשות משפט פיקטיבי עם שיקולים זרים ותקשורתיים", אמר העו"ד.

 

כמה עשרות מתושבי גוש קטיף מפגינים מול אוגדת עזה על-מנת לחזק את החייל הסרבן. ביבר אמנם לא נשפט במקום, אך המפגינים באו כדי לתמוך בו ובגדוד ההנדסה שלו וקראו לחיילים "לא להיות שותפים בזוועה של גירוש יהודים מבתיהם". במהלך ההפגנה עוכב לחקירה פעיל הימין הקיצוני, איתמר בן גביר, לאחר שהתעמת עם כוחות המשטרה במקום.

 

שלשום, בשיאם של עימותים קשים שפרצו בעת שהצבא הרס מבנים נטושים במתחם שירת-הים, זעק ביבר "יהודי לא מגרש יהודי", הסיר את הקסדה מראשו וסירב לבצע את משימתו, שהיתה אבטחת המקום. מפקדיו לקחו ממנו את נשקו והרחיקו אותו מאזור הפעילות.


סרבנות בשידור חי (צילום: רויטרס)

 

וביבר לא היה לבד. כפי שנחשף ב-ynet, עוד 12 חיילים מהפלוגה הרובאית של גדוד ההנדסה, שלקח חלק באבטחת הכוחות, ננזפו על-ידי מפקד הגדוד, לאחר שאיימו כי יסרבו לקחת חלק בפינוי בעתיד. "חוץ מאבי היה עוד חייל אחד שפשוט בכה בגלל שהיה קשה לו", סיפרו החיילים, חלקם אף אמרו למג"ד כי להבא באירוע מסוג זה לא יוכלו לתפקד, ואף ינטשו את מתחם הפעולה.

  

אחד החיילים סיפר בעדות מוקלטת: "אף אחד לא הכין אותנו, אף אחד לא בא אלינו ואמר לנו - אתם הולכים לעשות את זה אחרת... הייתה לי אפשרות למשל, לי, לאבי, לעוד חברים שלנו, להגיד שאנו מעדיפים להישאר לשמור על הציוד או לעשות תורנות מטבח, או משהו ולא ללכת להשתתף בזה. התחושה קשה. חברים דיברו ביניהם בזמן האירוע ואמרו - רימו אותנו בעצם".

 

רפאל ביבר, אביו של הרב"ט הסרבן, אמר בשיחה עם ynet: "אני גאה בבן שלי. לדעתי הוא עשה מעשה נכון. הוא ראה קצינים שמרביצים ליהודים ולא יכל לסבול את זה. הוא משרת באזור הזה ומכיר את המתנחלים וקשה לו לראות עימותים בין הצבא למתנחלים".

 

לדברי האב, הוא קיבל חיזוקים רבים על הפעולה שביצע בנו: "מתקשרים אלי ואומרים 'כל הכבוד ויישר כוח'. הבן שלי עשה מעשה אמיץ בכך שלא הסתיר את מה שהוא חש, כמו חיילים שמסרבים בשקט, אלא אמר זאת בפני כולם".

 

ובתוך כך נשפט הבוקר בקריה בתל אביב חייל צה"ל, איציק קלינמן, המשרת באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה"ל כנהג בחיל החימוש. המשפט בא לאחר שהחייל התראיין לתוכניתו של ניסים משעל במסגרת כינוס פעילים של חב"ד, יצא נגד תוכנית ההתנתקות, ואמר כי אינו מפחד לומר את דעתו מול מצלמות הטלוויזיה.

 

 מפקדו של החייל שפט אותו ל-14 ימי מחבוש בפועל וכן 14 ימי מחבוש על תנאי. עו"ד גלילי אמר כי יעתור לביטול דין משמעתי זה.


פורסם לראשונה 28/06/2005 08:30

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המשפט. רב"ט אבי ביבר
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מאבק וסרבנות
צילום: איי פי
צילום: איי אף פי
שירת הים
צילום: איי אף פי
צילום: איי פי
העימות בשטח
צילום: איי פי
מומלצים