שתף קטע נבחר

צדק איראני: "עין תחת עין"

וואחיד, צעיר איראני, השליך לפני 12 שנים בקבוק חומצה לעבר אדם עמו התקוטט. בקבוק החומצה נפתח ויריבו התעוור. כעת קבע בית המשפט כי כעונש יוסרו עיניו של וואחיד בניתוח

בית משפט באיראן גזר לאחרונה על עונש בלתי שיגרתי  - עיניו של אדם יוסרו בניתוח לאחר שלפני 12 שנים, בעודו נער מתבגר, גרם לעיוורונו של אדם אחר. ארגון אמנסטי כבר הספיק לגנות את גזר הדין, שפורסם בעיתון האיראני "אתימאד", אך ארגוני זכויות אדם מקומיים הבהירו כי עונשים מעין אלה כמעט ואינם מתבצעים.

 

לפי הדיווח, הנאשם, שפורסם רק בשמו הפרטי - וואחיד, היה בן 16 כאשר השליך בקבוק חומצה על אדם עמו התקוטט בשוק ירקות בשנת 1993. מכסה הבקבוק נפתח, לטענת וואחיד בטעות, ויריבו התעוור בשתי עיניו. לטענת בית המשפט, פשע מעין זה ראוי לעונש מסוג "קיסאס" - "עין תחת עין". בהחלטתו המקורית קבי בית המשפט כי חומצה תישפך על שתי עיניו של וואחיד, אך לאחר שהגיש ערעור נקבע כי העונש יבוצע בניתוח, על-מנת שלא לפגוע בשאר חלקי פניו.

 

ארגוני זכויות אדם ומומחים משפטיים באיראן טענו כי בתי המשפט, המחוייבים לקוראן, גוזרים לעתים גזרי דין בלתי שגרתיים, אך על-פי רוב לא מתבצעים העונשים. זאת, לאחר שהנאשם משלם סכום כסף נכבד כפיצוי לקורבן או למשפחתו.

 

במקרה זה דורשת משפחת הקורבן פיצוי בסכום של 180 אלף ליש"ט, סכום אותו מנסה ההגנה להפחית, בשל טענת הנאשם כי אינו יכול לשלם סכום גבוה כל כך.

 

נשיאה הנבחר של איראן, מחמוד אחמדינג'אד, אומנם אמר בהצהרתו הראשונה מאז זכה בבחירות לנשיאות כי יפעל למען "הפיכתה של איראן למדינה מודרנית, מתקדמת ואיסלאמית, שתשמש מודל לחיקוי לעולם כולו", אך פעילי זכויות האדם במדינה הביעו את חששם כי בשל המשטר החדש יגדל מספרם של פסקי הדין החמורים הנשענים על הקוראן.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים