שתף קטע נבחר

"תוכנית ההתנתקות" של מנהלי בתי הספר

המכתב ששלחה התאגדות המנהלים לראש הממשלה, ובו הביעה את התנגדותה לרופרמת דוברת, מעורר זעם רב בקרב מנהלים ברחבי הארץ. חלקם כבר מתארגן לעזוב את ההתאגדות ולהקים גוף עצמאי. אחד המנהלים: "בכנס של ההתאגדות איימו עלינו שאם נתנגד למכתב, יבואו איתנו חשבון". מנהל אחר: "המנהלים מפחדים מהמורים"

טענות על איומים וקריאה לפיצול בארגון המנהלים העל-יסודיים: מנהלים ברחבי הארץ זועמים על התאגדות המנהלים, ששיגרה לראש הממשלה, אריאל שרון, מכתב ובו מילים קשות על התנהלות השרה לבנת ועל הרפורמה שהציגה. כעת הם קוראים למנהלים להתנתק מארגון המורים העל-יסודיים ולהקים גוף עצמאי. בכל רחבי הארץ מתאגדות קבוצות מנהלים שטוענות "אנחנו מרגישים מאוימים, התנגדנו למכתב אך הוכרחנו לתמוך בו".

 

ביום חמישי שעבר הוזמנו כל מנהלי התיכונים בארץ ל"תיכון חדרה", בית ספרו של יו"ר איגוד המנהלים, ד"ר אריה לוקר, לכנס העוסק בעמדת המנהלים לגבי הרפורמה במערכת החינוך . כ-100 מנהלים הגיעו בפועל למפגש והופתעו לגלות אורח לא צפוי - יו"ר ארגון המורים העל-יסודיים, רן ארז. הופעתו של ארז במקום עוררה עימות קשה בין המנהלים, שבמהרה התפלגו לשני מחנות, אלה המצדדים ביישום דו"ח דוברת לרפורמה במספר שינויים, ואלו שהתנגדו נחרצות ליישום הדו"ח.

 

מנהלים נוספים דיווחו גם הם על חשש שאם יסרבו לתמוך ביוזמה כנגד משרד החינוך ורפורמת דוברת, הדבר יוביל לפגיעה אישית בהם. המנהלים התומכים ביישום הרפורמה דרשו להתנתק מייצוגם בארגון המורים העל-יסודיים ולהקים גוף עצמאי. ארז ולוקר ניסו להניא את המנהלים מלהתאגד בארגון עצמאי.

 

מנהל שנכח בכנס מספר "זה היה אמור להיות אירוע סגור. הובטח לנו שנציגי המורים לא יהיו ולהפתעתנו המוחלטת הופיע רן ארז. הבנו שלא כדאי להתנגד למה שנעשה שם. איימו עלינו שאם נתנגד, יבואו איתנו בחשבון".

 

מנהלים צעירים מפחדים להתנגד לאיגוד 

 

אברהם פרנק, מנהל תיכון גוונים במועצה האזורית מנשה, ממתנגדי יוזמת המכתב, אמר ל-ynet: "אני לא מרוצה מעמדות התאגדות המנהלים שהועלו בכנס. הועלתה ביקורת קשה על כך שקולם של מנהלים בעת הזו לא נשמע. וזו לדעתי אשמת מי שבראש האיגוד הזה, שבחר להיצמד לארגון המורים. המכתב הזה בעייתי, אם כולו תוקף ולא מציג עמדת ביניים".  

 

"יש חשש גדול להתנגד לאיגוד המנהלים, המחובר לארגון המורים, בעיקר בקרב מנהלים צעירים", מסביר פרנק, מנהל ותיק מזה כ-14 שנים, "מי שיושב בוועדת המכרזים למנהלים חדשים הם נציגי ארגוני המורים. זה עיוות ואבסורד מכל הכיוונים, כי אותם מורים בדרך כלל כפופים למנהלים. החשש של המנהלים הוא מפני נקמה של המורים בוועדה, ולכולנו הובהר שזה משהו שאכן יכול לקרות.

 

"היום אנחנו קוראים להפרדה כי יש אינטרסים של מנהלים ושל מורים. רוב הדרך האינטרסים אמנם חופפים אבל יש קטעים במפורש שמדובר באינטרסים מנוגדים. אנחנו לא יכולים להמשיך ולהיות מיוצגים כארגון המורים. אני יודע שיש חשש בקרב מנהלים גם לגבי יוזמות להקמת ארגוני מנהלים עצמאיים".

 

ד"ר אריה גייגר, מנהל תיכון רעות בירושלים, אומר, "אנחנו רוצים להחזיר את השליטה שהיום נמצאת אצל המורים, בחזרה למנהלים. רק כך נוכל להבין באמת מה ניתן ליישם בשטח את דו"ח ועדת דוברת. זה לא אומר שכל מנהלים מסכימים עם השרה או עם הארגון. יש הרבה מרכיבים טובים ברעיונות הרפורמה ומצד שני יש הרבה צדק בטענות של ארגוני המורים לגבי התנאים שלהם".

 

גייגר הוא מבין יוזמי ומקימי הגוף העצמאי הנקרא "יוזמת המנהלים". לאחרונה שלח מכתב בנושא לכל המנהלים בארץ, שקרא להם להצטרף ליוזמה, "אנחנו מצויים בין הפטיש לסדן, בין ארגון המורים לבין המשרד והפתרון מצוי בידי המנהלים".

  

יוזמה: תנו למנהלים את המושכות!

 

במכתבו למנהלים בדבר חשיבות ההתנתקות מאיגוד המנהלים, כתב ד"ר גייגר, בין היתר סוג של "מניפסט" רעיוני, כיצד ייראה הגוף החדש: "כבוד השרה ומכובדי ארגוני המורים, אנו המנהלים, מוכנים לקחת אחריות מיידית, כפי שאנו עושים יום-יום. תנו בנו אמון, שבו איתנו ויחד נוכל לקדם את המערכת".

 

בין השאר כתב גייגר, "תנו לנו את המושכות! תנו לנו את הגיבוי ונוכל להתחיל בעשייה מיידית! מנהלי בתי-הספר מוכנים לקחת אחריות לשיפור בתי-ספריהם וכן להשתתף באחריות לשיפור מערכתי". גייגר הציע להקים ועדה ציבורית, שתכלול נציגי משרד החינוך, נציגי ארגון המורים, נציגות ארגון המנהלים ונציגי ועדת דוברת. ועדה זו תעיין בתוכנית המנהל לקידום בית-הספר ולאחר משא ומתן והסכמת כל הצדדים, תצא התוכנית לפועל. אחריות הוועדה לאשר את התכנים ואת שיטות קידום בתי-הספר וכן את המסגרת התקציבית.

 

בתגובה ליוזמתו של ד"ר אריה גייגר, החליטה הסתדרות המורים להתערב. במכתב נגדי ששלח מזכ"ל הסתדרות המורים, יוסי וסרמן, לכל המנהלים בארץ, נכתב: "יוזם הפנייה הוא ד"ר אריה גייגר מנהל בית הספר פרטי בירושלים, שקרוב לוודאי הופעל על-ידי גורמים במשרד החינוך המבקשים להחליש את עמדתנו.

 

"ברור לכולם שאין מדובר בהצעות תמימות. יוזמתו נועדה כדי להפריט את מערכת החינוך ולגרום לתלות של מנהלים במח"א (מינהל חינוך אזורי) ובוועד המנהל בכל בית ספר... אל ניתן ליוזמות חפוזות, שאין בהן ממש ואשר נועדו לפלג את מחנה המורים ולהחליש את מאבקנו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מכתב המנהלים
צילום: גלעד קוולרצ'יק
מי יכריע? ארכיון
צילום: גלעד קוולרצ'יק
צילום: גיל יוחנן
רן ארז
צילום: גיל יוחנן
מומלצים