שתף קטע נבחר

המועצה לצרכנות: הפרסום הסמוי בכבלים מנוגד לחוק

טוענת כי יש חשש לכך שהמועצה לשידורי כבלים ולווין מתירה שידור פרסומת סמויה בערוצי הכבלים והלווין, בניגוד לחוק

המועצה הישראלית לצרכנות מבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לבדוק חשש לכך שהמועצה לשידורי כבלים ולווין חורגת מסמכותה ומתירה שידור פרסומת סמויה בערוצי הכבלים והלווין.

 

המועצה לצרכנות טוענת, כי מהתנהלות מועצת הכבלים והלווין בשנה האחרונה בנושא שילוב פרסום סמוי עולה רושם, כי המועצה החליטה לשנות את הכללים ולהתיר פרסום סמוי כאשר במקביל היא מקיימת הליך שימוע שבא, לכאורה, לבדוק את הנושא. המועצה מבקשת מהיועץ המשפטי לממשלה לבדוק תקינות הליך הישמוע של מועצת הכבלים והלווין.

 

במועצה לצרכנות מדגישים, כי החוק אוסר שילוב פרסום סמוי בשידורי הערוצים שבפיקוח המועצה לשידורי כבלים ולווין, ואולם, זה תקופה ארוכה משולבות פרסומות סמויות בתוכניות רבות ושונות. עוד טוענים במועצה, כי מנתוני הרשות לשידורים עצמה נמצאו בשנה האחרונה בשידורי הערוצים שבפיקוחה עשרות הפרות ברורות של הדין. זאת לצד הפרות נוספות בערוצי הרשות השנייה. המועצה לצרכנות אומרת, כי ריבוי הפרסומים הסמויים מוכיח, כי המועצה לשידורים אינה אוכפת את הדין כפי שתפקידה מחייב אותה ובמקום זאת היא פועלת לאישור מה שאינו חוקי.

 

המועצה לצרכנות מביאה כדוגמא את האישור שנתנה לאחרונה המועצה לשידורי כבלים ולווין לשידור קליפ בערוץ המוסיקה שבו משולב פרסום לחברת אל על. "הפרסום הסמוי", טוענים במועצה לצרכנות, "גורם נזק רב לציבור ובנוסף, כבר היום הצרכנים משלמים עבור השידורים, ובמתן אישור לפרסום סמוי מתירה המועצה לשידורים לערוצים שבפיקוחה לגבות כפל תשלום עבור השידורים".

 

מועצת הכבלים: לא נתנו היתר לפרסום סמוי 

 

מהמועצה לשידורי כבלים ולווין נמסר בתגובה, כי: "המועצה לא נתנה כל היתר לפרסום סמוי בשידורי הערוצים. ההיפך הוא הנכון: בניגוד לאלמנטים מסחריים אשר שודרו בערוצים מסחריים שאינם בפיקוח המועצה, החליטה המועצה לקבוע כללים מקיפים על מנת לקבוע מתי מותר שילוב של אלמנטים מסחריים בערוצים בהם מותר לשדר פרסומת (הערוצים הייעודיים). לצורך כך פירסמה שני שימועים.

 

"בניגוד לנטען על ידי המועצה לצרכנות, עוסקת המועצה לשידורי כבלים ולווין בקביעת כללים אך ורק בערוצים יעודיים, אשר מותרת בהם פרסומת, ולא בפרסום סמוי בשידורי הכבלים והלווין. במקרה של הקליפ של שירי מיימון, חויב ערוץ המוסיקה לכלול כתובית מפורשת המדגישה קיומם של אלמנטים מסחריים, על מנת שלא יהיה בו משום פרסום סמוי - בניגוד לקליפים שונים אשר שודרו בעבר בערוצים אחרים.

 

"תופעת הפרסום הסמוי קיימת באופן ניכר בערוצים אחרים, אשר אינם מפוקחים על ידי המועצה לשידורי כבלים ולווין, אולם אלמנטים אלה הינם כנראה סמויים מדי על מנת שהמועצה לצרכנות תיתן עליהם את הדעת".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יורם מוקדי. יו"ר מועצת הכבלים
מומלצים