שתף קטע נבחר

AMD תובעת את אינטל

התביעה, שהוגשה אתמול (ב') בבית המשפט המחוזי בדלוור, נוקבת בשמן של 38 חברות, בהן גם יצרני מחשבים גדולים, קמעונאים ומשווקים, אשר אינטל כפתה עליהן, כביכול, לא להשתמש בשבבי AMD

יצרנית השבבים AMD הגישה תביעה נגד מתחרתה הגדולה, אינטל, בטענה כי הפרה את חוקי ההגבלים העסקיים בארה"ב. על פי כתב התביעה, אינטל ניצלה את שליטתה בשוק כדי לכפות על לקוחותיה ליצור עמה הסכמי בלעדיות, המונעים מהן לרכוש גם מעבדים של AMD.

 

התביעה, שהוגשה אתמול (ב') בבית המשפט המחוזי בדלוור, נוקבת בשמן של 38 חברות, בהן גם יצרני מחשבים גדולים, קמעונאים ומשווקים, אשר אינטל כפתה עליהן, כביכול, להשתמש רק בשבבים שלה ולהשיג בכך יתרון בשוק המעבדים בארכיטקטורה של המחשב האישי (x86).

 

מעבדים אלה פועלים במחשבים עם Windows, Solaris, לינוקס ועוד. חלקה של אינטל בשוק מעבדי ה-x86 מוערך בכ-80 אחוזים על פי מספר יחידות ו-90 אחוזים על פי הכנסות.

 

"צרכנים בכל העולם זכאים לחופש בחירה וליהנות מיתרונות החדשנות - זכויות אלה נגזלו בשוק המעבדים", אמר הקטור רואיז, נשיא ומנכ"ל AMD. רואיז הוסיף כי "משתמשים בכל העולם, באוסקה, פרנקפורט או שיקגו, משלמים את מחיר השימוש לרעה שעושה אינטל במונופול שלה".

 

חקירות - גם ביפן ובאירופה

 

בחודש מרץ, פירסם הרגולטור ביפן אזהרה לאינטל, לפיה החברה פוגעת בתחרות בשוק השבבים ומפעילה לחץ על לקוחותיה ביפן לרכוש רק את שבביה. אינטל הדפה את הטענות אך מסרה כי השינויים שכפה עליה הרגולטור לא ישפיעו על יכולתה להתחרות בשוק היפני.

 

האיחוד האירופי מסר אף הוא על פתיחת חקירה נגד אינטל בשל חשדות דומים ומשתף פעולה בעניין עם הרשויות ביפן.

 

תביעה צפויה

 

על פי התלונה של AMD, אינטל כפתה על לקוחות בהן Dell, סוני, טושיבה היטאצי' ו-Gateway לחתום עמה על הסכמי בלעדיה בתמורה להנחות ותנאים נוספים. היא אף שילמה, לכאורה, מיליוני דולרים לסוני עבור עסקה בלעדית בתחום השבבים ואיימה בצעדים על לקוחות ששילבו את פלטפורמת השבבים של AMD במוצרים שלהם.

 

ריק וויטינגטון, אנליסט בחברת Caris & Co, אמר כי ההליך המשפטי בארה"ב היה צפוי. "עיתוי הגשת התביעה נובע ממניעים שיווקיים ומסחריים", הוא אמר, "המטרה של AMD היא לעורר את מודעות הלקוחות בשוק, בעוד התחרות גוברת ועליה למכור את הסחורה שברשותה. כמובן שהיא תשמח להשליך את המתחרה אל החבלים, ולכפות עליה לאמץ שיטות מכירה פחות אגרסיביות".

 

אינטל לא מסרה תגובה עד לזמן פרסום הידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AMD. "אינטל ניצלה לרעה את כוחה"
מומלצים