שתף קטע נבחר

המאבק הכתום: בני 3 ו-5 העבירו לילה במעצר

אחת מחוסמות הכביש, ששוחררה ממעשיהו, הפרה את ההסכם ולא התייצבה במשטרה. אביה שחתם לה ערבות נעצר - והתייצב עם הילדים. "הם נרדמו על הארץ עד שנתנו להם מזרון". אמם, שלא הייתה בבית: "הם לא יכולים להישאר עם אף אחד אחר"

זה כבר לא חדש שילדים קטנים הם חלק מהמאבק בהתנתקות, שלעתים מידרדר לפסים אלימים. נערות בילו יותר מחודש בכלא מעשיהו. אבל נדמה שהפעם באמת נחצו כל הגבולות, כאשר שני ילדים, בני 3 ו-5, בילו לילה עם אביהם במעצר.

 

האב, תושב אחת ההתנחלויות באזור שכם, נעצר אמש (יום ב') על פי צו בית-משפט, לאחר שבתו בת ה-16, מחוסמות הכביש, הפרה את תנאי שחרורה ממעשיהו ולא התייצבה במשטרה. כמי שחתם לה ערבות, במסגרת ההסדר שסיים לעת עתה את פרשת מעשיהו, הוא נעצר במקומה. אלא שהאב לא הגיע לבדו למעצר: לתדהמת השוטרים, ליוו אותו ילדיו הקטנים.

 

"עשיתי מה שכל אבא היה אמור לעשות - להישאר עם הילדים שלו", אמר ל-ynet האיש, אב לעשרה. מדוע בתו לא התייצבה כנדרש? "היא הייתה צריכה לנסוע למסיבה. האחיות הבכורות לומדות מחוץ ליישוב, ולא יכולתי להשאיר את הילדים עם אדם זר. לקחתי אותם איתי כי קיוויתי להוכיח את צדקתי מיד כשהגעתי לתחנת המשטרה. כל הזמן טענתי שצו ההבאה מוטעה מיסודו. אבל לא עניין אותם מה שאמרתי".

 

השוטרים ריחמו על הזאטוטים, וביקשו מהאב להעבירם לידי רעייתו. "אבל היא פשוט לא הייתה בבית", הוא מספר. "בשלב בו ביקשתי ליצור קשר עם עורך-דין, הם חטפו לי את הטלפון ואזקו אותי. בתחנת המשטרה באריאל הכניסו אותי לחדר אחסון, התיישבתי שם בפינה, הילדים היו איתי ונרדמו. אחרי שעתיים בהן הם ישנו על הארץ, נתנו לנו מזרון ושם השכבתי אותם. אני מרגיש שעצם המעצר היה בלתי אנושי, וגרם להם לטראומה קשה".

 

"מהלכים עלינו אימים"

 

ומה עבר בינתיים על האם המודאגת? "הילדים היו עם האבא, וזה קצת הרגיע אותי", סיפרה ל-ynet. "הוא דאג שהם יהיו צמודים אליו. הגעתי הביתה לפני חצות, אבל ידעתי על הכל מהשכנה. היא סיפרה שלקחו אותו עם הילדים. ממש כעסתי - עכשיו גם מנסים ללחוץ עלינו דרך הילדים הקטנים. יש להם כנראה עוד רעיון. הרגשתי רע, התקשרתי לעורכי-דין ולרב היישוב, לכל מי שרק עלה בדעתי. משום מה, המעצר היה מאוד דחוף בשבילם - למרות שהוא נועד להבטיח שאחד מאיתנו יהיה במשפט הבת, שנערך רק בעוד כמה שבועות".

 

"הם מנסים להתנכל למשפחה שלנו וללחוץ על בני-הנוער", אומרת האם. "כדאי שיידעו, שאם הם הולכים לחסום כבישים, אז ההורים שלהם צפויים למעצר וגם האחים שלהם. כך לוחצים גם על ההורים, המטרה היא להפחיד ולהלך עלינו אימים. הילדים שלי לא רגילים להישאר עם אף אחד, רק איתו או איתי. לא תיארנו לעצמנו שהולכים להשאיר אותם שם".

 

במועצה האזורית בה מתגוררת המשפחה זועמים על הפרשה: "זה לא איזה פושע מועד", אומרת דוברת המועצה. "לעצור אבא עם שני ילדים ולשים אזיקים על ידיו, למרות שהוא מתחנן שהאם תחזור? זה הרי לא הפושע או האנס הכי גדול". 

 

לבסוף, שופטת בית-משפט השלום בראשון-לציון קבעה כי הצו, שבגינו הובא האב למעצר, אכן לא חוקי - שכן הוא לא זומן קודם לכן לדיון משפטי. גם במהלך הדיון המשפטי ישבו הילדים לצד האב, בטרם שבו עמו הביתה.  

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מירי חסון
הבת הפרה את תנאי השחרור
צילום: מירי חסון
צילום: שאול גולן
כלא מעשיהו
צילום: שאול גולן
מומלצים